«ЮЮ-1» — так називається трактор, який сконструював із старого автомобіля «Побєда», холодильника «Днєпр» та інших запчастин житель села Вільшанська Новоселиця (Київська область) Дмитро Сухецький (на фото). Трактор може виконувати найрізноманітніші сільськогосподарські роботи, та ледве не головною його перевагою є здатність працювати на... самогоні.
Дмитро Сухецький — колишній моряк, за часів Союзу працював на танкерному флоті, побував у багатьох країнах світу. Через кілька років після виходу на пенсію вирішив оселитися в селі, хоч і має квартиру в столиці: переїзду передували інфаркт, інвалідність, наполегливі поради лікарів щодо спокійного життя та свіжого повітря. У Вільшанській Новоселиці колись жили його батьки — сюди він і приїхав. Незважаючи на те, що медики заборонили піднімати вантаж більше трьох кілограмів, вирішив самостійно будувати будинок. Для цього, майстер на всі руки, він винайшов кілька пристосувань для підйому вантажу — і розпочав будівництво. А одночасно вирішив зайнятися й землеробством.
— Спочатку було важко, — пригадує Сухецький, — адже я раніше iз сільським господарством не стикався, довелося звертатися до літератури, пробувати, експериментувати.
Щоб полегшити свою працю, пенсіонер купив собі мотоблок — спеціальний агрегат, за допомогою якого можна обробляти землю. Прослужив він недовго: «Я не знаю, хто його винайшов, але явно людина дуже далека від сільського господарства», — говорить Сухецький. Мотоблок він закинув у сарай і почав споруджувати власний трактор.
Перша машина була побудована на базі старенького «Запорожця». Трактор виявився не дуже вдалим — він не був розрахований на великі навантаження, тому умілець виношував плани будівництва більш могутнього агрегату. Коли дізнався, що сусіди вирішили здати на металолом старий неробочий автомобіль «Побєда», який років двадцять іржавів у дворі, відразу ж купив його — за 450 гривень. І почав споруджувати новий трактор.
Від «Побєди» майстер узяв двигун і стартер, також використав запчастини від автомобілів ГАЗ, «Жигулі», мотоцикла. Використав навіть старий холодильник «Днєпр»: його двері стали кришкою капота, а з корпусу умілець спорудив сам капот та решітку радіатора. Майже весь комплект свого трактора Сухецький віднайшов у металоломі.
— Я відвозив на приймальний пункт непотрібний мені металолом, двері від автомобілів, плити, інший мотлох, а замість цього вибирав те, що мені потрібне було для будівництва трактора — швелер, ступиці, диски, інші запчастини, — говорить пенсіонер.
Готовий трактор став незамінним помічником у господарстві. Він може орати землю, сіяти, саджати, підгортати й викопувати картоплю, перевозити різні вантажі.
З його допомогою Сухецький не лише обробляє два гектари своєї та орендованої землі, на якій вирощує цукровий буряк, але й допомагає сусідам.
До речі, на відміну від багатьох односельчан, пенсіонер взагалі не вживає спиртного — лікарі заборонили. При цьому він знайшов цілком достойне застосування для місцевого самогону — замість бензину для свого трактора. Для цього довелося дещо удосконалити карбюратор. Зате пенсіонер говорить, що тепер його не лякає зростання цін на паливо та бензинова криза.
— Я заправляв його перваком — добре працює, м’яко. Тож якщо й далі будуть складностi з бензином, то повністю перейду на альтернативне паливо, самогоном заправлятиму.
Свій трактор Сухецький назвав «ЮЮ-1» — «Юля-Ющенко 1» —на честь лідерів помаранчевої революції, прихильником яких є пенсіонер. Має намір пофарбувати його у помаранчевий колір. І продовжує удосконалювати трактор — незабаром він зможе працювати як сінокосарка, навантажувач та снігоприбиральна машина.
ДО РЕЧІ
Вітчизняний бізнес за минулий рік на купівлю іноземних винаходів витратив півмільярда доларів, однак коштів на впровадження інновацій, розроблених своїми ж співгромадянами, майже не витратив. Парадоксальність ситуації експерти пояснюють тим, що в нашій країні не існує посередників між винахідниками й тими, хто міг би їхні новації впроваджувати в життя. Тому вітчизняні кулібіни особливої активності нині не виявляють, адже щороку в Україні на винаходи надходить лише близько 300 замовлень, тоді як у Сполучених Штатах така потреба вимірюється п’ятьма тисячами. Кажуть, що кожний четвертий у світі програміст — це українець. Однак більшість із них працюють нелегально й обслуговують економіку інших країн. У Департаменті інтелектуальної власності вважають, що роботу вітчизняних програмістів слід легалізувати, давши їм статус підприємця й запровадивши невеликий податок на їхню діяльність. Начальник Департаменту інтелектуальної власності Микола Паладій розповідає, що дуже дешевий і простій у виготовленні лічильник електроенергії, вигаданий українцем, не знаходить бажаючих у нас його використати. Цікавинка приладу полягає в тому, що він не дозволяє нічого вкрасти, оскільки там просто нічого знімати або підкручувати. Китай і Сполучені Штати готові використати винайдені в Україні біостимулятори, що дозволяють збільшувати урожай у сорок разів. Микола Паладій вкрай здивований тим, що все це виявилося зовсім нецікавим міністру освіти та науки Станіславу Ніколаєнку. Завтра в Міністерстві освіти та науки відбудеться колегія, де розглядатимуть усі проблемні питання, що стосуються впровадження інновацій в країні. Напевне, буде порушене питання й про визначення ціни винаходу. У нас зазвичай рахують, скільки коштів треба витратити на виготовлення того чи іншого приладу, це і є собівартістю виготовлення новинки. А у світі роблять інакше. Там платять чималі гроші незалежним зовнішнім і внутрішнім експертам для визначення цієї вартості (ціна послуги визначаться від півтори до п’яти тисяч євро). Недавно Державний департамент інтелектуальної власності організував конкурс «Винахід — 2004». На конкурс було подано 159 робіт. Двадцять його переможців запросили до департаменту, щоб намітити шляхи зміни ситуації в країні на краще. Віталій Барон (із Севастополя) в минулому займався секретними розробками для оснащення підводних човнів, а сьогодні став успішним бізнесменом завдяки тому, що створив власне підприємство, яке виготовляє продукцію на основі власних винаходів. Йдеться про теплообмінники, які він благополучно реалізовує за кордоном, особливо в Росії. Для України такого штибу пристрої купуються за кордоном і за вищу ціну...