Депутатів парламенту і не тільки вчора продовжувала хвилювати справа про затримання голови Донецької облради Бориса Колесникова. Щоправда, емоцій було менше, ніж першого дня — чи тому, що п’ятниця, чи позначився й чинник очікування суду, що згідно із законом мав відбутися протягом найближчих годин і на якому мали вирішити, чи є підстави для подальшого перебування Колесникова під вартою, чи ні. Соратники Колесникова, тобто Партія регіонів, зробили спробу підняти народ, щоправда, поки що досить боязку. У відповідь на обіцяні лідером Партії регіонів Віктором Януковичем масові акції протесту в разі незвільнення Колесникова біля стін парламенту зібралося близько чотирьохсот людей, майже половину яких становили активісти не Партії регіонів, а її партнерів — об’єднаних есдеків. Дещо пізніше приблизно дві тисячі осіб під прапорами Партії регіонів, Союзу молоді регіонів України, Партії прогресивних соціалістів, «Братства» та СДПУ(О) зібралися біля будівлі Печерського суду, де розпочався розгляд справи Колесникова.
Із ранку в сесійній залі парламенту знову слухали Генпрокурора Святослава Піскуна та міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Принципово нового «силовики» депутатам не розповіли. Зі слів Піскуна, оскільки до суду ще не надходило подання від правоохоронних органів про обрання запобіжного заходу стосовно голови Донецької обласної ради Бориса Колесникова, то й не могли розглянути скаргу його адвоката Андрія Федура про визнання затримання недійсним. Термін цього подання від слідчого закінчується вранці 9 квітня, нагадав Генпрокурор.
Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, вийшовши на трибуну, заявив, що інформація, яка прозвучала на день раніше в парламенті, вже зашкодила слідству, і тому він викладати подробиць справи не збирається. За словами міністра, йому вже довелося евакуювати з Донецька сім’ю свідка. Водночас парламентарії запропонували на суд колег і журналістів інформацію про грубі процесуальні порушення, які, на їхню думку, були під час затримання Бориса Колесникова.
Зокрема, зі слів члена фракції «Регіони України» Івана Вернидубова, який виступив від імені спеціальної парламентської робочої групи в цій справі, жодних підстав для затримання Колесникова, вказаних у Кримінально-процесуальному кодексі, не було названо в протоколі його затримання.
Засідання Печерського районного суду, що мав визначити запобіжний захід Борису Колесникову, на вимогу представника Генпрокуратури було вирішено провести в закритому режимі. Близько 14.30 до Печерського суду привезли підозрюваного. На момент здачі номера до друку результат судового засідання — чи залишиться Колесников під вартою, чи його відпустять, наприклад, під підписку про невиїзд, не був відомий. Проте хоч який би вердикт виніс суд, очевидно, що перед нами лише початок тривалого змагання з участю не лише правоохоронних органів, судових інстанцій та адвокатів, а й політиків і, не виключено, — масових акцій. Тим паче, що Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко на своїй прес-конференції в Донецьку заявив, що серед свідків у справі Колесникова фігурує брат найвідомішого донецького бізнесмена Рината Ахметова Ігор Ахметов, який, за словами міністра, на допит не з’явився.
КОМЕНТАРI
Вадим КАРАСЬОВ , директор Інституту глобальних стратегій:
— Значних політичних наслідків, на мій погляд, це затримання не викличе. Масових виступів на захист Бориса Колесникова в Києві не буде (та й у Донецьку також), оскільки він не був значною публічною політичною фігурою, яка репрезентує донецьку політичну еліту. Та й до того ж, українські політики дуже вразливі на такого роду процесуально- люстраційні дії, оскільки за кожним із них, як правило, стоїть розгалужений родинний, груповий і тому подібний клановий бізнес. Бізнес — це слабке місце будь-якого українського політика (і особливо тих, які претендують на перші ролі). З цього погляду політичні наслідки арешту Колесникова мають лише загальний характер, пов’язаний з тим, що це, звичайно ж, дестабілізує загальну політичну ситуацію, внесе ряд кризових моментів до функціонування постреволюційної влади. Можливо, ці наслідки буде пов’язано також із тим, що ситуація навколо «старої влади — нової опозиції» загострюватиметься. І, можливо, якісь форми радикального протесту з боку донецьких політичних сил послужать приводом до того, щоб, захищаючись від реваншистських нападок опозиції, «зачистити» її остаточно до парламентських виборів 2006 року.
З іншого боку, я тут також не вбачаю особливих кризових потрясінь ще й тому, що рівень громадської довіри до нинішньої влади, рівень масових очікувань і щодо Президента, і щодо прем’єр-міністра є досить високим для того, щоб зараз ця влада встояла під натиском локальних кризових моментів, подібних до затримання Колесникова. Це є локальною кризовою точкою, яка, скоріше за все, стимулюватиме розпад і ліквідацію старої влади, яка прагнула стати новою опозицією, і відкривати дорогу для появи дійсно нових опозиційних сил, не пов’язаних ні зі старою владою, ні зі старим бізнесом.
Костянтин МАТВІЄНКО , корпорація стратегічного консалтингу «Гардаріка»:
— Арешт громадського діяча такого рівня (підкреслюю, не чиновника, а громадського діяча, тому що він є головою Донецької обласної ради) — в Україні факт абсолютно безпрецедентний. Для того, щоб піти на цей крок, у влади, тобто у Генеральної прокуратури та МВС, мали бути всі необхідні для цього підстави. Якщо влада в судовому порядку зможе довести, що її дії щодо Бориса Колесникова були обґрунтованими, то це не загрожуватиме серйозною політичною кризою, тому що буде публічний судовий процес з поданням доказів, за участю адвокатів. І відтак, якщо буде доведена його провина, це не призведе до політичної кризи, а його захисники будуть виглядати, м’яко кажучи, не дуже щирими.
Якщо ж таких підстав у суду не буде й у відкритому судовому процесі Колесников буде виправданий, тоді це справді становить велику проблему для влади. Це стане реальним приводом для опозиції справедливо обвинувачувати владу у політичних репресіях.
ДО РЕЧІ
«ЗА УКРАЇНУ БЕЗ ЮЩЕНКА!» — так називається рух, що днями стартував у Донецьку. Рух стартував просто на мітингу, зібраному на захист і підтримку затриманого Генпрокуратурою голови Донецької обласної ради Бориса Колесникова. Цілком імовірно, що арешт Колесникова й став першопричиною виникнення подібного руху, автори й учасники якого стверджують: «Ми не можемо миритися з категоричним нехтуванням «нової влади» законами, створеною атмосферою правового нігілізму, її відвертим непрофесіоналізмом, некомпетентністю, недалекоглядністю, що призводить до економічної кризи, національної ворожнечі, соціального вибуху».
За поширеною в Донецьку думкою, останні події треба розцінювати як спробу залякати жителів області, примусити їх боятися, розпалити національну ворожнечу. Тому дії нової влади вони розцінюють як «тиранію» та «політичне переслідування». Мітинг у Донецьку мав назву «Захистимо Колесникова — відстоїмо Донбас!».
Слід також відзначити і явну відмінність нинішніх заяв і звернень, які на відміну від попередніх документів подібного характеру, що їх затверджують у Донбасі, виглядають досить різкими та жорсткими. Так, у ході мітингу лунали навіть дуже неоднозначні заклики, на зразок: «Об’єднаємося! Наша зброя — Закон, наша зброя Конституція! До зброї!».
Крім мітингів, на центральній площі Донецька та на площі біля будівлі облради, як і раніше, залишаються невеликі наметові містечка на захист Бориса Колесникова. Також подібні акції відбуваються і в інших містах України, у яких з ініціативи Партії регіонів бере участь досить велика кількість людей. Так, днями в Луганську відбувся мітинг, що пройшов під гаслом: «Ні політичним репресіям!».
Ще одна акція протесту відбулася й у Криму, жителі якого «побоюються, що політичний терор перейде і до Криму». Організаторами акції, що пройшла біля будівлі представництва Президента України в автономній республіці, виступили чотири партії: «Русский блок», НДП, СДПУ(О) і «Регіони України», можна було побачити і членів Комуністичної партії.
У Печерському районному суді о 13:45 має відбутися засідання у справі Бориса Колесникова. Як стверджує прес-секретар Донецької обласної ради Олена Бондаренко, яка перебуває у Києві, до залу Печерського райсуду, що розглядає скаргу адвокатів Колесникова, не пускали пересувну телевізійну станцію, яка має намір вести пряму трансляцію засідання суду на ТРК «Україна»...