Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

1 квітня, 2005 - 00:00

Мельниченко відповідає Березовському...

Екс-майор держохорони Микола Мельниченко надіслав голові Служби безпеки України Олександру Турчинову заяву, в якій повідомляє, що останнім часом реалізовується «злочинний план міжнародної групи осіб під керівництвом Бориса Березовського», основною метою якого є «незаконний вплив на чинну українську владу для отримання особистої вигоди». Текст заяви опублікований учора на українському сайті «Обоз». Підтвердження автентичності цієї заяви відсутні. «Цей план, — йдеться в заяві, — передбачає махінації та маніпуляції навколо частини копій записаних розмов Леоніда Кучми, переданих мною голові тимчасової слідчої комісії Верховної Ради 3-го скликання Олександру Жиру на початку 2002 року».

М. Мельниченко зазначає, що на початку березня 2005 року перебував у Варшаві, де після надходження інформації про загибель екс-міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка отримав інформацію про загрозу життю. Після того як керівництво СБУ повідомило, що не може гарантувати безпечне перебування М. Мельниченка в Європі, він скористався запропонованою Б. Березовським допомогою. «Також у Лондоні Б. Березовський запропонував мені допомогу в координації роботи моїх адвокатів і висловив готовність профінансувати транспортні витрати, пов’язані з цим», — пише екс-майор держохорони. «Проте 13 березня 2005 року Б. Березовський несподівано почав примушувати мене до незаконних дій. Він сказав мені, що нібито має у своєму розпорядженні копії фрагментів записів, отриманих ним від О. Жира через колишнього офіційного представника О. Жира на території США Ю. Швеця», — зазначається в заяві. За інформацією М. Мельниченка, в Б. Березовського, можливо, справді є якісь матеріали, схожі на копії записів, але він не може підтвердити, що це копії записів, зроблених ним у кабінеті Л. Кучми, і що ці аудіоматеріали не були змонтовані. «Березовський настійно вимагав від мене, щоб я легалізував передачу цих матеріалів від О. Жира структурам Березовського», — наголошує М. Мельниченко, додаючи: «Після моєї категоричної відмови мене повідомили, що тоді люди Березовського запустять механізм моєї публічної дискредитації. Зокрема, вони заявлятимуть, що придбали копії записів у мене ще в 2002 році». М. Мельниченко офіційно заявляє, що передав копії записів виключно О. Жиру. «Ні Березовському, ні його людям, ні іншим особам я жодних копій фрагментів записів не передавав», — зазначається в заяві.

Зараз, як повідомив вчора на брифінгу голова СБУ Олександр Турчинов, Служба безпеки України перевіряє факти, викладені у наведеній вище заяві Миколи Мельниченка.

«НТН» вимагає частот

Сьогодні Вищий господарський суд розглядатиме касаційне подання Генпрокуратури України про несплату телеканалом «НТН» грошового збору за видачу нової ліцензії. Напередодні, 31 березня, майже увесь колектив телеканалу пікетував Секретаріат Президента України та Кабінет Міністрів України, протестуючи проти Генеральної прокуратури України, яка «намагається обмежити законні можливості телеканалу». Саме так журналісти телеканалу сприйняли подання Генпрокуратурою 9 лютого цього року касації у Вищий господарський суд, яка звинуватила ТОВ «Телестудія «Служба інформації» (телеканал «НТН») у несплаті грошового збору за видачу ліцензії. Однак, колектив «НТН» наполягає на недійсності такого звинувачення. Вони стверджують, що ТОВ «Телестудія «Служба інформації» таки сплатило до державного бюджету 2 162254, 80 гривень за оформлення змін до своєї ліцензії.

Колектив телеканалу вказує на політичний тиск та упередженість суду, а також називає дії Генпрокуратури прагненням знайти «привід, щоб закрити об’єктивні новини», повiдомляє Ольга ВАСИЛЕВСЬКА, «День».

У Іраку голодують діти

Експерт ООН iз питань продовольства виступив із критикою коаліційних військ у Іраку, повідомляє Бі-Бі-Сі. За даними фахівців, після повалення Саддама Хусейна в Іраку різко збільшилася кількість дітей, які потерпають від гострого недоїдання. Професор соціології Жан Зіглер заявив на щорічному засіданні комісії ООН із прав людини в Женеві, що перед початком війни в Іраку голодували близько 4% дітей молодше п’яти років. Нині їхня кількість становить близько 8%. Стан цих дітей, за його словами, можна охарактеризувати як повільне вмирання. У підготовленій Зіглером доповіді також йдеться, що понад чверть іракських дітей хронічно недоїдають. Експерт ООН стверджує, що щодня від хвороб, пов’язаних із недоїданням, у світі вмирають 17 тисяч дітей.

Наслідки стихії

Ситуація, що складається на індонезійському острові Ніас, який особливо постраждав внаслідок землетрусу минулого понеділка, гірша, ніж передбачалося. Про це вчора повідомив міністр закордонних справ Австралії Александер Даунер, який навів інформацію австралійських рятувальників, що працюють на цьому острові. На Ніасі зруйновано багато будинків, значно пошкоджена й не може приймати пацієнтів найбільша лікарня острова. Відчувається дефіцит питної води, не скрізь і непостійно подається електрика. Тим часом, за останніми даними ООН, кількість загиблих від землетрусу на островах Ніас і Сімелуе досягла 620 осіб.

Міністри «переїхали» до Білого дому

Джордж Буш зобов’язав усіх міністрів уряду США працювати протягом чотирьох годин на тиждень у спеціально виділених для цієї мети кабінетах у комплексі Білого дому. Це зроблено для тіснішої координації роботи адміністрації з політичних ініціатив і зв’язків зі ЗМІ, пише газета Washington Post. Газета констатує, що таке розпорядження виглядає як «посилення контролю над урядом із боку Білого дому та зведення до мінімуму розбіжностей».

У Гусинського проблеми в Ізраїлі

Після п’ятигодинного допиту в ізраїльській поліції колишнього російського медіамагната Володимира Гусинського звільнили під заставу, висунувши умову здати паспорт, повідомляє Інтерфакс, посилаючись на газету «Едіот Ахронот». Гусинського допитали в рамках розслідування справи про відмивання грошей у відділенні банку «Апоалім». За словами бізнесмена, він сам наполіг на зустрічі з поліцією, бажаючи довести, що гроші на рахунках у цьому банку отримані законним шляхом. Нині Володимиру Гусинському належать 27% ізраїльського медіа-холдингу «Маарів».

Папу Римського «замовив» КДБ?

Італійська газета Corriere della Sera повідомила, що замах на главу католицької церкви Івана Павла II 13 травня 1981 року замовив КДБ СРСР. Тоді дві кулі, випущені турецьким терористом Алі Агджою, виявилися для понтифіка не смертельними, а самого вбивцю схопили на місці. Подробиці підготовки замаху, як пише газета, стали відомі завдяки розсекреченим архівам розвідки НДР «Штазі». Видання стверджує, що Алі Агджа був тісно пов’язаний зі «Штазі» та болгарськими спецслужбами, вiн вбив директора ліберальної турецької газети Milliyet, потім його перекинули до Тегерана, де він брав участь у невдалому замаху на аятолу Хомейні, після чого перебрався до Болгарії, де за сприяння КДБ готувався до замаху на Папу Римського. За даними газети, архіви «Штазі» було передано болгарській стороні й невдовзі вони надійдуть у розпорядження спеціальної комісії італійського парламенту. Агджа, який зараз відбуває строк у турецькій в’язниці, після арешту свідчив, що замах на Папу організувало болгарське посольство в Римі. Болгарія тоді відкинула всі обвинувачення й заявила, що свідчення екстреміста — частина антикомуністичної змови італійських спецслужб і ЦРУ.

Дороги сепаратистів ведуть до Москви?

Голови МЗС невизнаних республік — Придністров’я, Південної Осетії й Абхазії — зустрінуться 3 — 4 квітня в Москві. Про це повідомив журналістам абхазький президент Сергій Багапш. «3 — 4 квітня в Москві зустрінуться глави МЗС невизнаних республік, які підготують меморандум про співробітництво, потім цей документ розглянуть на зустрічі президентів Південної Осетії, Абхазії та Придністров’я в Сухумі», — сказав С. Багапш. Він підтвердив, що у квітні в Сухумі відбудуться переговори лідерів невизнаних республік — Придністров’я, Південної Осетії й Абхазії. На цій зустрічі не буде тільки президента Нагірного Карабаху, зазначив глава Абхазії.

Екс-президента Литви оштрафували

Колишнього президента Литви Роландаса Паксаса оштрафували за перевищення швидкості, яке зафіксувала поліцейська відеокамера на одній із вулиць Вільнюса 6 лютого, повідомляє Інтерфакс із посиланням на литовську газету Lietuvos rytas. За даними Вільнюської автодорожньої поліції, Роландас Паксас, керуючи джипом Land Rover, їхав зі швидкістю 88 км/год, перевищивши таким чином допустиму швидкість на 38 км/год. На засіданні комісії з нагляду за автодорожнім рухом екс-президент Паксас, нині лідер опозиційної Ліберал-демократичної партії, визнав свою провину. Сума штрафу становила 300 літів (близько 90 євро).

Газета: