Iндійська народна легенда стверджує, що квіти з’явилися на світ не заради краси та аромату, а заради того, щоб обдаровувати ними коханих. І для цього вони повинні бути вирощені у власному саду.
Букети квітів не тільки виражають почуття і визначають наше ставлення до того, кому вони призначаються, а й характеризують наш смак. При врученні букета потрібно брати до уваги особисті симпатії та нахили людини, оскільки у кожного є не тільки своя улюблена квітка, а й свій улюблений колір.
Букет незабудок або братків в Англії вважається весільним букетом. У Європі вважають за краще дарувати молодятам однотонні букети чи букети із семи кольорів. А ось у Єгипті нареченому і нареченій їх підносять цілий кошик. Традиційним кольором весілля є білий, хоч на білоруських весіллях в честі п’ятиколірний і семиколірний вінки, які втілюють собою рівність всіх кольорів.
Молодим дівчатам прийнято дарувати червоні й рожеві троянди, які ще не розкрилися, молодій жінці — троянди, гвоздики, хризантеми, а в сорок і в шістдесят років — гвоздики.
В Японії чоловічим букетом вважається букет гортензій, а жіночим — букет азалій. Тюльпан, за переказами, розкрився на сміх дитини, тому дарувати його бажано з нагоди радісних подій.
Дітям краще підносити цю квітку в одному екземплярі, щоб, розкриваючись на очах, вона посилювала радісне враження. Рекомендується дарувати їм і маленькі букетики фіалок або мімоз, у центрі яких бажано ставити квітку побільшу, а по краях — менші. Квіти, розташовані таким чином, будуть ніби відображати, посилювати центральну квітку. З нагоди повноліття, закінчення школи, новосілля складають букети з квітів кількох гармонійних забарвлень. Згідно з етикетом не прийнято дарувати чоловіку маленькі витончені букетики. Якщо вже в якомусь особливому випадку ви вирішили порадувати букетом свого лікаря, немолодого викладача чи просто близьку людину, виберіть квіти на довгих стеблах. Це можуть бути троянди, гвоздики або хризантеми. До ювілейних дат доречні букети з хризантеми, бузку, лілій, гладіолусів, троянд або гвоздик.
Відвідуючи хворого, необхідно потурбуватися, щоб ваш подарунок не заподіяв йому шкоди, наприклад, щоб аромат квітів не був дуже сильним. Крім того, якщо ви приносите букет у лікарню, самі потурбуйтеся, куди його поставити, і захопіть із собою відповідну посудину. В лікарняні палати не рекомендується приносити тільки білі квіти, які посилюватимуть білизну лікарняного приміщення. Небажано дарувати й одні червоні, які контрастуватимуть з оточуючим білим кольором. Траурні букети зазвичай роблять із квітів темних, суворих тонів (темно-червоні троянди, гладіолуси, жоржини). Число квітів у букеті має бути непарним, із трьох, п’яти або семи рослин. У Прибалтиці ж прийнято дарувати одну квітку. Але букети, призначені для покійних, складаються, як правило, з парного числа.
По вулиці квіти потрібно нести в паперовій або целофановій обгортці, але перед врученням їх з обгортки виймають, беруть у ліву руку, а праву звільняють для привітання. Віддають букет відразу, увійшовши до квартири, а подарунок підносять вже роздягшись, у кімнаті. Якщо квіти спеціально упаковані в красивий папір (упаковка повинна складати ансамбль із букетом), то такий букет дарують не розгортаючи. І у вазу ставлять не розгортаючи. Якщо ви супроводжуєте дівчину, то букет треба передати господині будинку тільки після того, як дами привітали одна одну. Якщо ви приходите в гості з дружиною і маєте намір піднести букет господині будинку, то робити це повинен чоловік. Якщо ви принесли букет для чоловіка-ювіляра, то квіти все одно потрібно віддати господині. Ніколи не тримайте квіти як віник і не соромтеся свого букета! Не треба діставати його з рюкзака чи дипломата. І зовсім не обов’язково дарувати дорогі величезні букети — господині такий подарунок тільки додасть проблем: куди його поставити? Людина, що приймає квіти, повинна висловити вдячність, порадуватися квітам, дати помилуватися ними іншим і потім поставити на видне місце. Нетактовно відкладати їх вбік або відносити на балкон, «щоб краще збереглися». Невеликий букет можна поставити прямо на стіл, але так, щоб він не загороджував обличчя людей.
Якщо ви часто буваєте в будинку друзів і приходите туди запросто, квіти господині можна й не приносити, принаймні — не щоразу.
Дарувати квіти можна в будь-яку пору року, в будь-який час дня і з будь-якого хоч трохи відповідного приводу. Але, якщо ви щороку посилаєте або підносите комусь квіти до дня народження, іменин, знаменних дат, неввічливо раптом нехтувати цією традицією.
Постарайтеся вивчити символіку, мову квітів і традиції, пов’язані з ними. Тоді навіть маленький букетик стане цінним і приємним подарунком.