Фальсифікації: знайшли крайніх
Ленінський районний суд м. Вінниці виніс вирок по трьох із десяти порушених кримінальних справ щодо порушень під час виборів президента на території Вінницької області. Засуджені обидва вінничанина, які в день голосування вилили в урну з бюлетенями фарбу. Один iз них ледве досяг повноліття, і з огляду на те, що раніше засудженим не був, суд засудив його на п’ять років позбавлення волі з відстрочкою на три роки. Інший, який був раніше засудженим, три роки «відбуде» в тюрмі. Вироки вступили в силу, не зважаючи на те, що вчинки зловмисників не вплинули на результат голосування. «Навіть залиті фарбою бюлетені підраховували й жодного з них не визнали недійсним», — сказав прес-секретар обласного прокурора Сергій Годний. Відповідний вирок виніс і Чечільницький районний суд чотирьом мешканцям Чечільника, які під час повторних виборів їздили з відкріпними талонами й голосували у селах Тростянецького району. Порушників засуджено до виправних робіт на рік і шість місяців з відрахуванням на користь держави 20 відсотків зарплати. Як пояснили засуджені, вчинити злочин за гроші їм запропонувала «невідома» особа — вони її так і не назвали. Сергій Годний також повідомив, що розглядається ще кілька справ, пов’язаних iз президентськими виборами. Одна з них за фактом підкупу, а інша порушена проти працівниці Вінницького міськвиконкому, яка, не виконавши своїх службових обов’язків, не зробила запиту у відповідні установи для уточнення списків осіб, що мають право голосувати, й таким чином у ЦВК з Вінниці надійшли неповні списки виборців. Вироки по цих справах обласна прокуратура обіцяє оприлюднити відразу після їхнього винесення, повідомляє Мирослава СОКОЛОВА , «День».
Після 60 років розлуки зустрілися брат і сестра
«20 вересня у віддаленому від Хмельницького містечку Стара Синява відбулася зустріч Олега та Неллі Рапп — брата й сестри, яких розлучила лиха доля в далекому 1942 році. Весь оцей тривалий час Олег Рапп не знав нічого про свою рідну сестру Неллі, так само, як вона — про брата. «Жили у Кременчуці. Коли почалася окупація, бабуся по батьковій лінії сказала до нашої мами: сама не врятуєш своїх дітей, рятуватимемо по одному. Я залишився з мамою, Неллі з бабусею. Ми — близнюки, нам тоді, коли розлучилися, було по чотири роки», — розповів Олег Рапп для «Дня». У отому гармидері війни Неллі та бабуся опинилися далеко від Кременчука, аж у Німеччині. Довгі літа представники однієї родини жили наче паралельні світи. Олег — у Старій Синяві. Неллі — у місті Леонберг (Німеччина). «Коли Україна стала незалежною, пошуки Неллі без надії на те, що зустрінемося, почала моя дружина, а продовжив й успішно завершив син Ігор», — говорить щасливий Олег Михайлович, який «присвятив життя кінофікації Старосинявського району». Спілкується з рідною сестрою з допомогою перекладача на ім’я Віталій: «Неллі приїхала до нас із своєю донькою Ізабеллою і 22-річним Віталієм. Він — онук рідного брата нашого батька. Виріс у Казахстані, тепер — студент університету в Німеччині. Знає німецьку й російську». На цю найнеймовірнішу зустріч прибули з різних кінців України близькі й далекі родичі Олега та Неллі Еленмайєм-Рапп. Звістка про те, що рідні брат і сестра зустрілися аж через 63 роки після розлуки, блискавкою облетіла всю Стару Синяву. Подробиці про драматичну історію родини — в одному з наступних номерів «Дня», повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ , «День».
Роми вимагають контакту
Ніхто з 19-ти посадовців вінницьких управлінь, запрошених на зустріч з лідерами місцевих ромів, не прийшов. Роми розцінили це як порушення прав їхньої нацменшини. Андрій Сенченко, президент регіонального Центру ромів, розказує: «Підготували матеріали з тих питань, що хотіли обговорити з місцевими правоохоронцями, лікарями, освітянами». Подібний круглий стіл лідери нацменшини намагались провести ще у вересні минулого року — і теж безрезультатно. Питання, що хвилюють вінницьких циган, такі: це насамперед порушення їхніх прав, як вони стверджують, у судах, міліції та дискримінація у вирішенні соціальних питань: працевлаштуванні, лікуванні. На підтвердження своїх слів Андрій Сенченко розповів, як півтора роки тому його та віце-президента Центру ромів Петра Огли як авторитетних ромів викликали до паспортного столу та наказали зібрати всіх циган міста до Староміського відділку міліції м. Вінниці для зняття відбитків пальців. Оминути цієї принципової процедури, за словами Андрія Сенченко, вдалося завдяки його особистому авторитету та славі, яку він здобув разом зі своїм циганським шоу-театром «Шатро». «Правоохоронці часто розраховують на безграмотність і незахищеність циган, — продовжує Андрій Сенченко. — Щоправда, часто бракує свідків, доказів, але ми хотіли говорити про ті справи, які задокументовані та розглядаються в рамках проекту Європейського центру захисту прав ромів (Будапешт). В Україні Центр захисту прав ромів базується в Ужгороді, а у Вінниці його представляє організація культури та мистецтва циганського народу «Давлеса, ромале!» під президентством того ж Андрія Сенченка. «У першу чергу ми громадяни України, а потім уже цигани, — сказав Андрій Сенченко, — й хочемо, щоб до нас відповідно ставились. Ми також готові вислухати зауваження щодо порушень закону ромами. Але зустріч з нами проігнорували, тож у майбутньому не треба говорити, що цигани не йдуть на контакт», повідомляє Мирослава СОКОЛОВА , «День».
Польща нагородила «Дзигу»
Міністерство культури Польщі нагородило Львівський мистецько-культурний центр «Дзига» званням заслуженого діяча мистецтв — за промоції польської культури в Україні. Довготривалі спільні мистецькі проекти, які здійснює «Дзига», вже давно знайшли своїх прихильників як у Польщі, так і в Україні. Чого вартує хоча б джазовий фестиваль «Джаз-бест», який вже вчетверте відбувся одночасно у Львові та польському місті Перемишль. Завдяки «Дзизі» львів’яни знайомляться з видатними музикантами сучасності, художниками, що мають світове ім’я, і це значною мірою відкриває «вікно у світ», розширює їхнє світобачення. Високу нагороду вручив «Дзизі», за дорученням міністерства культури, директор Польського інституту в Києві Пьотр Козакевич підчас представлення громадськості у приміщенні центру унікального мистецько-медичного проекту «Який чарівний цей світ», представив глядачам світ та емоції ще ненародженої дитини. 25 об’ємних тривимірних ультразвукових зображень розвитку плоду в утробі матері, які виконали фахівці львівського центру репродуктології «Інтерсоно», та тематичний перформанс-плакат відомого львівського митця Влодка Кауфмана передбачали ще одне завдання — замислитися, наскільки людині дозволено бути Богом. Серед наступних проектів, замислених «Дзигою», — презентація у краківському мистецькому клубі «Алхімія» у травні творчості українських митців — літераторів, художників, візіонерів. У Львові ж відбудеться симпозіум сучасного мистецтва «Екологія третього тисячоліття», що проходить у кілька етапів за підтримки польської сторони і кожного разу стає для людей мистецтва певним відкриттям, повідомляє Ірина ЄГОРОВА , «День».