Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Реанімація Батурина

15 березня, 2005 - 00:00
ВІКТОР ЮЩЕНКО ТА АНАТОЛІЙ ГАЙДАМАКА (НА ФОТО — У ЦЕНТРІ) ЗНАЙОМЛЯТЬСЯ З ПЛАНОМ РЕКОНСТРУКЦІЇ / У ПОЇЗДЦІ ПРЕЗИДЕНТА СУПРОВОДЖУВАВ І ВІТАЛІЙ КЛИЧКО, ЯКИЙ ДНЯМИ НА ПРОБІЖЦІ УШКОДИВ М’ЯЗ СТЕГНА. ТЕПЕР БІЙ ЗА ТИТУЛ ЧЕМПІОНА СВІТУ СЕРЕД ПРОФЕСІОНАЛІВ ЗА ВЕРСІЄЮ WBC У СУПЕРВАЖКІЙ ВАЗІ МІЖ ВЛАСНИКОМ ПОЯСУ УКРАЇНЦЕМ ВІТАЛІЄМ КЛИЧКОМ ТА АМЕРИКАНЦЕМ ХАСІМОМ РАХМАНОМ, ЯКИЙ МАВ ВІДБУТИСЯ 30 КВІТНЯ В НЬЮ-ЙОРКСЬКОМУ «MADISON SQUARE GARDEN», СКОРІШЕ ЗА ВСЕ, ВІДБУДЕТЬСЯ ВЛІТКУ

У суботу Президент України побував у Державному історико-краєзнавчому заповіднику «Гетьманська столиця» в Батурині, де ознайомився з проектами реконструкції палацу Розумовських і прилеглої до нього паркової зони. Власне, реконструкція почалася вже понад рік тому, проте через нерівномірне фінансування практично зупинена і зараз, як сказав «Дню» художник Анатолій Гайдамака, який супроводжував Віктора Ющенка в поїздці, йдеться, по суті, про реанімацію Батурина, про відновлення архітектурної правди, що є невід’ємною складовою науково вивіреної реконструкції і, звісно, про те, як зробити ці місця привабливими для туристів. Адже палац Розумовських буде постійно діючим, відкритим для відвідування музеєм, а в особливих випадках цей пам’ятник архітектури використовуватимуть як президентську резиденцію.

Історична довідка говорить, що Батурин заснований на початку XVII століття. У документах згадується в 1625 році у зв’язку зі спорудженням Батуринської фортеці. У 1669—1708, 1750—1764 рр. був резиденцією гетьманів Лівобережної України. У 1634 році Батурином володів коронний канцлер Речі Посполитої Ю. Оссолинський, від нього перейшов до магнатів Любомирських. Мешканці Батурина брали участь у повстанні Острянина в 1638 році, у визвольній війні українського народу 1648—1654 рр., у вигнанні з Батуринської фортеці польської шляхти. З 1648 року — центр сотні Чернігівського, з 1649-го — Ніжинського полку.

З 1654 року Батурин мав статус міста з магдебурзьким правом, магістратом. У Батурині налічувалося 12 млинів — третє місце після Києва й Остра, були розвинені ремесла. Під час Північної війни в 1708 році війська О. Меншикова відбили місто у шведів та спалили, гетьманську резиденцію за наказом Петра I перенесли до Глухова. З 1727 року в Батурині відала справами казенна палата. 1760 року Батурин було подаровано К. Розумовському, де у 1799—1803 рр. і було побудовано палац (архітектор Ч. Камерон). Саме за Кирила Розумовського Батурин здобув славу «маленького Петербурга» і, на жаль, останньої гетьманської столиці.

До речі, Анатолій Гайдамака розповів, що під час цієї поїздки вони з Віктором Андрійовичем обговорювали перспективи пожвавлення й інших, як він висловився, знаменитих туристичних маршрутів України. Зокрема Запоріжжя, острова Хортиця... Про це — в інтерв’ю з художником у найближчих номерах «Дня».

Фото Миколи ЛАЗАРЕНКА
Газета: