Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У «Авіатора» нагород більше, але в «Дівчини» — престижніші

1 березня, 2005 - 00:00
МОРГАН ФРІМЕН ОТРИМАВ СВІЙ ПЕРШИЙ «ОСКАР», ХОЧА ВІН ЯК НІХТО ІНШИЙ ЗАСЛУГОВУВАВ НА НЬОГО ДАВНО І ПРАКТИЧНО ЗА КОЖНУ СВОЮ РОЛЬ / ФОТО РЕЙТЕР КЛІНТ ІСТВУД І ГІЛЛАРІ СУОНК НА БАНКЕТІ ДЛЯ ЛАУРЕАТІВ-ОСКАРІВЦІВ ФОТО РЕЙТЕР

У Лос-Анджелесі в театрі «Кодак» відбулася 77 ма церемонія врученнянайпрестижнішої нагороди у сфері кіно — премії «Оскар», яку присуджує Американська кіноакадемія та яку кіномани України вперше змогли побачити в прямому ефірі завдяки студії «1+1».

У ІСТВУДА — ДРУГА СТАТУЕТКА

У результаті «Найкращим фільмом» 2004 року була визнана картина Клінта Іствуда «Дівчина на мільйон доларів». Загалом фільм, що оповідає про дівчину, яка мріє стати чемпіоном із боксу, був номінований у семи категоріях, а отримав чотири нагороди. Фільм розповідає про трагічну долю жінки-боксера. Помираючи від ран, героїня просить свого батька та тренера, якого грає сам Іствуд, відключити її від апаратa штучного життєзабезпечення. Батько виконує її прохання. Також фільм Клінта Іствуда отримав «Оскара» в номінаціях «Найкраща жіноча роль» (Гілларі Суонк) та «Найкраща чоловіча роль другого плану» (Морган Фрімен). Для Гілларі Суонк цей «Оскар» другий — перший вона отримала в 1999 році за роль у фільмі «Хлопці не плачуть». Утім, слід зазначити, що ця нагорода, усупереч практиці, так і не ввела Суонк в акторську еліту Голівуда. Морган Фрімен номінувався на «Оскар» учетверте. Отримувати золоті статуетки вийшов сам Клінт Іствуд, який був продюсером і режисером картини, а також написав до неї музику та виконав у ній головну роль. Разом із ним на сцену піднялися продюсери Альберт Радді й Том Розенберг. Для 74-річного Клінта Іствуда це друга статуетка «Оскарa» за найкращу режисерську роботу. Першу нагороду вручали йому в 1992 році за фільм «Непрощенний». «Дівчина на мільйон доларів» до цього принесла Іствуду «Золотий глобус» за режисуру та нагороду Американської гільдії режисерів. «Я все ще почуваюся молодим і маю намір зробити ще багато що», — відзначив режисер у традиційній промові лауреата «Оскара».

СКОРСЕЗЕ — П’ЯТА НОМІНАЦІЯ. І ТІЛЬКИ...

Фільм режисера Мартіна Скорсезе «Авіатор», якому багато хто пророкував головну премію, не зміг отримати «Оскара» в категорії за найкращий фільм і найкращу режисерську роботу. Усього у фільму «Авіатор», за основу якого взята біографія ексцентричного льотчика-мільйонера Говарда Х’юза, роль якого виконав Леонардо Ді Капріо, виявилося п’ять «Оскарів», але лише один із них вважається престижним — «Оскар» Кейт Бланшетт у номінації «Найкраща жіноча роль другого плану». Фільм отримав нагороди за операторську роботу, дизайн костюмів, монтаж, роботу художника-постановника. У результаті Мартін Скорсезе, який вп’яте номінувався на «Оскара», так і не був визнаний найкращим режисером. «Що стосується Скорсезе, я певен, що його всі поважають, і чи буде він відзначений за цю картину, чи за наступну, його талант видатного режисера однаково вплинув на академію», — сказав РІА «Новости» член Американської академії кіномистецтв Орін Борстен. Біографія Говарда Х’юза, якого радянський телепубліцист Валентин Зорін назвав «однією з найпорочніших фігур сучасної Америки», приваблювала багатьох публіцистів і режисерів. Проте, на думку критиків, саме Скорсезе найкраще показав суперечливу натуру мільйонера-пілота.

Найкращим виконавцем чоловічої ролі на церемонії вручення «Оскара» визнанo Джемі Фоксa, який зіграв у фільмі про легендарного американського джазового музиканта та співака Рея Чарльза «Рей». Фільм про класика американського джазу, який помер минулого року в США, зняв режисер Тейлор Хекфорд. Для 37-річного актора ця золота статуетка стала першою. Джемi Фокс номінувався цього року на «Оскара» вперше й одразу в двох категоріях — за найкращу головну роль у фільмі «Рей» і найкращу роль другого плану у фільмі «Співучасник». Роль у фільмі «Рей» уже принесла Джемі Фоксу «Золотий глобус» та нагороду Американської гільдії кіноакторів.

Кращою іноземною кінострічкою названo фільм іспанського режисера Алехандро Аменабара «У відкритому морі». Картина оповідає про долю важкохворої людини, яка знаходить у собі сили боротися.

Іронічний фільм «Тротуар» про двох друзів, які проходять через «кризу середнього віку», отримав «Оскара» за сценарій, хоча фільм став популярний у США і йому пророкували отримання головних призів Кіноакадемії.

УСІ ЛАУРЕАТИ 2005 РОКУ

Найкращий фільм року — «Дівчина на мільйон доларів»

Найкращий режисер — Клінт Іствуд («Дівчина на мільйон доларів»)

Найкраща жіноча роль — Гілларі Суонк («Дівчина на мільйон доларів»)

Найкраща чоловіча роль — Джемі Фокс («Рей»)

Найкраща жіноча роль другого плану — Кейт Бланшетт («Авіатор»)

Найкраща чоловіча роль другого плану — Морган Фрімен («Дівчина на мільйон доларів»)

Найкращий іноземний фільм — «У відкритому морі»

Найкращий оригінальний сценарій — «Вічне сяйво чистого розуму» (Чарлі Кауфман, Мішель Гондрі, П’єр Бісмут)

Найкраща пісня до фільму — «Al Otro Lado Del Rio» («Щоденники мотоцикліста», Хорхе Дрекслер)

Найкращий короткометражний документальний фільм — «Часи великих: Дитячий марш протесту»

Найкращий анімаційний фільм — «Суперсімейка»

Премія за спецефекти — «Людина-павук-2»

Найкращий документальний фільм — «Народжений у борделі»

Премія за роботу гримерів — «Лемоні Снікет. 33 нещастя»

Найкращий дизайн костюмів — Сенді Пауелл («Авіатор»)

Найкращий короткометражний анімаційний фільм — «Райан»

Найкращий адаптований сценарій — «На узбіччі»

Найкраща музика до фільму — Ян Кашмарек («Чарівна країна»)

«Оскар» за заслуги в сфері кіно — Сідні Люмет.

ДО РЕЧІ

Напередодні церемонії вручення «Оскарів» у США відбувалося вручення «Золотої малини» за найгірші роботи в кіно. Президент США Джордж Буш удостоєний цієї нагороди завдяки фільму режисера Майкла Мура «9/11 за Фаренгейтом», який практично повністю присвячений нинішньому президентові США та в якому використані численні документальні кадри з його участю. Джордж Буш визнаний найгіршим виконавцем головної чоловічої ролі, повідомляє NEWSru.com. Міністр оборони Дональд Рамсфельд завдяки цьому ж фільму отримав «Золоту малину» в категорії «Найгірша чоловіча роль другого плану», а співачка Брітні Спірс, яка епізодично з’явилася в цій стрічці, удостоїлася нагороди в категорії «Найгірша актриса другого плану». У категорії «Найгірший акторський дует» стрічка Майкла Мура принесла «малину» парі президент Буш — держсекретар Кондолізза Райс, яка на той момент обіймала посаду помічника президента з питань національної безпеки.

Загалом герої документальної стрічки Майкла Мура отримали чотири «Золоті малини». Такий самий «малиновий кущ» зібрав і фільм «Жінка-кішка». На його рахунку «малини» за найгірший фільм року, найгіршу режисуру, найгірший сценарій і найгіршу жіночу роль, яку зіграла володарка «Оскара» Хеллі Беррі. У зв’язку з тим, що нинішня церемонія була ювілейною, 25-ю, її організатори підготували й кілька спеціальних нагород. Зокрема «невдахою» «Золотої малини» назвали Арнольда Шварценеггера, який номінувався на цю малопрестижну нагороду вісім разів і жодного разу її не отримав.

Газета: 
Рубрика: