Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

1 березня, 2005 - 00:00

Вибух у Іраку — понад сто загиблих

Понад 100 людей загинули та близько 130 було поранено вчора внаслідок вибуху в іракському місті Хілла, приблизно за 100 кілометрів на південь від Багдада. Вибух пролунав біля урядової будівлі, де група людей заповнювала документи для вступу на державну службу. Висадженим авто, судячи з усього, керував смертник. Майже одночасно інший вибух пролунав приблизно за 30 кілометрів на північ від Хілли. Там автомобіль вибухнув поруч із поліцейським пунктом. Як повідомляють в іракських правоохоронних органах, щонайменше один поліцейський загинув, ще кілька було поранено. Останніми місяцями повстанці, які борються проти іракського уряду та присутності в країні іноземних військ під командуванням США, дедалі частіше організують напади, що призводять до численних жертв. Іракські політичні сили після січневих загальних виборів ведуть переговори про формування нового уряду, в якому домінуватимуть шиїти.

Заарештовано брата Хусейна

Влада Іраку офіційно підтвердила факт арешту Сабаві Ібрагіма Хасана аль-Тікріті — зведеного брата колишнього іракського диктатора Саддама Хусейна. Зараз арештованого утримують у Багдаді. Він є 36-м у складеному владою США списку з 55-ти найбільш розшукуваних представників режиму Саддама Хусейна. Нині в розшуку залишилися лише 11 осіб із цього списку. Двох братів Ібрагіма, Ватбана і Барзана, затримали раніше, вони чекають суду на американській військовій базі в Іраку. Сабаві Ібрагим Хасан аль-Тікріті є одним із колишніх керівників партії БААС. Він, на думку іракського уряду, з Сирії керував антиамериканським опором в Іраку. За голову аль-Тікріті призначили винагороду в $1 млн. Наразі невідомо, чи виплатять комусь ці гроші.

США розгнівані «бушерським контрактом» Росії

Сенатор від республіканської партії Джон Маккейн подав на розгляд проект резолюції про «покарання» Росії за недільну ядерну угоду з Іраном. Маккейн пропонує відмовити Росії в участі в саміті «великої вісімки» цього року. У неділю Москва й Тегеран прийняли два документи, проти яких виступали США: про поставки Ірану з 2006 року ядерного палива для Бушерської АЕС та про повернення до РФ відпрацьованого ядерного палива. Постачаючи ядерні касети, Росія після їх використання забиратиме паливо зворотно. Таким чином, цілком виключеною є і без того вкрай низька імовірність використання атомної станції для виготовлення збройового плутонію: після переробки знову виходить паливо для АЕС, зазначає російська влада. Однак ці угоди викликали у США вкрай негативну реакцію. Не пускати Росію на саміт «великої вісімки» вимагають законодавці і від республіканської, й від демократичної партії, повідомляє Reuters.

Фішер: припиніть таврувати українців

Міністр закордонних справ Німеччини Йошка Фішер (на фото) уперше визнав свою провину в так званій візовій афері. Виступаючи на з’їзді партії «Союз-90/Зелені» землі Північний Рейн-Вестфалія, він визнав, що з 2000 до 2002 року не вжив досить рішучих заходів, щоб припинити зловживання спрощеною системою видачі віз, повідомляє «Німецька хвиля». Разом із тим, на критику з боку опозиційних партій, яка насамперед стосувалася зловживань у посольстві Німеччини в Києві, Фішер відповів: «Я апелював до ХДС/ХСС. Вимагайте, якщо бажаєте, моєї відставки, але припиніть нарешті в гонитві за недалекосяжними політичними дивідендами таврувати весь мужній український народ як суцільних злочинців». Нагадаємо, що Фішеру інкримінують послаблення імміграційних процедур, що дозволило кримінальним угрупованням наймати безробітних німців, щоб ті обіцяли, що матеріально підтримуватимуть туристів. Внаслідок цього майже триста тисяч віз було видано українцям, більшість iз яких заявляли в документах, що хочуть помилуватися красою Кельнського кафедрального собору.

Пхеньян знову згоден на діалог?

КНДР неофіційно повідомила Сеул про те, що готова погодитися на поновлення в червні шестисторонніх переговорів про свою ядерну програму, щоб забезпечити на них конкретні домовленості про відмову від ядерної зброї й отримання економічної допомоги. На цих засадах вона хотіла б восени підписати зі США двосторонню угоду, зокрема, про гарантії безпеки, повідомила токійська преса з посиланням на інформацію, отриману урядом Японії. За цими даними, Пхеньян уже в березні може заявити про повернення до переговорів, в яких беруть участь дві корейські держави, Китай, Росія, США та Японія, повідомляє ІТАР-ТАРС. За даними японських джерел, зроблена 10 лютого заява КНДР про володіння ядерною зброєю та вихід на невизначений термін із шестисторонніх переговорів мала зміцнити її позиції в діалозі з США. Однак Вашингтон як умову для домовленостей вимагає від Пхеньяна недвозначної відмови від ядерної зброї.

Комісар ЄС: Україна вступить до Союзу 2015 року

Комісар Європейської комісії з питань регіональної політики Данута Хюбнер прогнозує вступ до Європейського Союзу України й Туреччини близько 2015 року. Про це вона заявила в університеті Сассекса (Велика Британія) 25 лютого, повідомляють «Українські Новини». «Звісно, величезна зміна станеться в (Європейському) Союзі, коли він виросте до такої міри, щоб прийняти в себе Туреччину і, можливо, Україну, приблизно до 2015 року», — сказала Хюбнер. Водночас єврокомісар зазначає, що всі країни, які вступатимуть до ЄС у майбутньому, бідніші, ніж у середньому нинішні 25 країн-членів ЄС. «За незмінної політики, бюджетні вимоги в ЄС, який складатиметься з 34 членів, включно з Туреччиною та Україною, значно зростуть», — попереджає Хюбнер. Комісар зазначає, що для її країни, Польщі, дуже важливі відносини з Україною. Це перший випадок, коли дату можливого вступу України до ЄС публічно називає комісар Єврокомісії. Данута Хюбнер — громадянка Польщі, у 2003 — 2004 роках була міністром у європейських справах цієї країни.

Ізраїль «заморозив» перемир’я

Власті Ізраїлю припиняють процес звільнення із тюрем палестинських в’язнів. Відповідне рішення ізраїльського уряду пов’язане з терактом, скоєним у Тель-Авіві ввечері 25 лютого. Внаслідок вибуху біля популярного тель-авівського клубу «Стейдж» загинули п’ятеро осіб, близько 50-ти отримали різні поранення. Палестинський лідер Махмуд Аббас заявив, що не стерпить терактів, подібних до того, що стався в Тель-Авіві. Водночас прем’єр-міністр Ізраїлю Аріель Шарон повідомив, що його країна збільшить кількість операцій, спрямованих на придушення терору. Шарон повідомив, що ізраїльські спецслужби мають неспростовні докази того, що наказ про проведення теракту віддали лідери угруповання «Ісламський джихад» із сирійської території. Влада Сирії у свою чергу заявила, що непричетна до вибуху.

Тунель-рекордсмен

У Японії завершили будівництво найдовшого у світі наземного тунелю. Тунель завдовжки 27 кілометрів є продовженням високошвидкісної залізниці в північному Хоккайдо. Однак критики стверджують, що тунель вартістю у $600 млн. є економічно недоцільним, оскільки гірські райони Японії дуже мало населені. Вони згадують про два довгі підводні тунелі, прокладені в Японії в 80-х роках. На їхнє будівництво було витрачено мільярди доларів, але вони так і не вплинули значним чином на ті райони, які вони з’єднали, зазначає Бі-Бі-Сі.

Газета: 
Рубрика: