Кабінет Міністрів скасував пільги колишньому президенту країни Леоніду Кучмі, встановлені попереднім урядом. Постанова Кабміну анулювала рішення, схвалене урядом під головуванням в. о. прем'єра Миколи Азарова від 19 січня 2005 року про надання пільг екс-президенту Леоніду Кучмі як прийняте з перевищенням повноважень, про що було надане відповідне обґрунтування Мін'юсту. Таким чином, колишній глава держави втратив право на отримання від неї довічного грошового утримання, двох помічників і радника, охорони, дачі, двох автомобілів і чотирьох водіїв.
Єдиним чинним документом, що визначає статус екс- президентів, на сьогодні є постанова Верховної Ради України, прийнята в 1992 році. Зі слів прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, найближчим часом Верховна Рада розгляне законопроект, що передбачатиме систему гарантій колишнім главам держави. А що стосується рішення Кабміну відносно Леоніда Кучми, то Ю. Тимошенко, відповідаючи на запитання журналістів, зазначила, що «його доля — це не питання уряду, це питання насамперед компетентних силових органів — вивчити, що та як було в діяльності екс-президента».
Отже, серед, можна сказати, своїх перших конкретних рішень нова влада провела ревізію статусу президента Леоніда Кучми, який відійшов від справ. Дія символічна та показова. У країні, як і раніше, не сформоване правове поле ставлення держави до «колишніх».
ДУМКИ
Василь СТОЯКІН, директор Центру політичного маркетингу:
— З одного боку, це рішення правильне. Мені також здалося, що попередній уряд дещо вийшов за рамки своїх повноважень. Хотілося б нагадати, що Леонід Кравчук після залишення посади президента не мав такого рівня забезпечення, яке призначили Леоніду Кучмі. З іншого боку, виникає враження певної дріб'язковості, політичної заангажованості чинного уряду. Хіба він не має важливіших занять, аніж відбирати пільги в одного екс-президента. Кабмін повинен усвідомлювати, що в країні існує безліч проблем — недовиконується державний бюджет, безліч конфліктів у органах виконавчої влади, зривається підготовка «Євробачення», що вважається дуже важливим заходом для нинішньої влади... Виходить така собі невідповідність масштабів поставлених завдань та ухвалюваних рішень. На майданні настрої також цей крок не спишеш, — мені здається, про існування Леоніда Кучми народ давно забув i чекає від уряду виконання цілком конкретних обіцянок, які давав новий Президент.
Сергій ТЕЛЕШУН, президент фонду «Співдружність»:
— Це рішення уряду свідчить про одне — про те, що в Україні не створене єдине правове поле, що чітко дозволяло б розмежувати політичну доцільність і домінування його величності Права. У нас відсутній закон про президента — є лише закон про президента неіснуючої держави УРСР. А якби такий закон був прийнятий (як, до речі, і закон про Кабінет Міністрів, закон про регламент Верховної Ради), напевно, багато подібних питань і постанов просто не виникли б.
У більшості країн так звані соціально-економічні та політичні гарантії державним чиновникам з'явилися як матеріальна винагорода, вдячність за діяльність. Зокрема, перших президентів США преміювали тим, що дозволили їм безкоштовно надсилати листи.
Зараз треба відпрацювати соціально-економічну норму, що була б абсолютно тотожною стосовно Леоніда Кравчука, і Леоніда Кучми, і Віктора Ющенка й інших українських президентів, які пройдуть через це горнило. Норма повинна діяти лише в тих випадках, якщо екс-президентів не притягнуто до кримінальної відповідальності.