На конкурсі «Євробачення-2005», що відбудеться у Києві в травні, Україну представлятимуть «Гринджоли» (по-гуцульськи так називаються сани). 2247 голосів отримали автори гімну помаранчевої революції «Разом нас багато». І хоч до фіналу відбірного туру музиканти з Івано-Франківська потрапили фактично в останній момент, але саме вони, виступаючи останніми під № 19, поставили жирну крапку в суперечці: хто ж представлятиме нашу країну на ювілейному, 50-му Міжнародному конкурсі «Євробачення».
Поклавши руку на серце, можна констатувати, що якби не група «Гринджоли», то загальне враження від побаченого і почутого викликало б у основної маси акредитованих представників ЗМІ відверту нудьгу. Більшість претендентів виступала в форматі фестивалю «Червона рута». Можна тільки поспівчувати Олені Мозговій (музичному редактору УТ-1 і продюсеру відбірного туру), а також її команді — скільки «баласту» їм довелося вислухати... Уже на підступах до Телецентру на Мельникова, 42 «кучкувалися» за інтересами. Так, шанувальники «Таліти Кум» прийшли з плакатами, на яких було зображено Юлію Міщенко ніби вже переможницю «Євробачення». Солісти «Игрушек» активно позували для камер, підтримуючи свого колегу Сергія Гаврилова (хоча крім них ставку на співака ніхто не робив). Віктор Павлик, як найстарший у поп-тусовці, сумно посміхався, бажав усім претендентам гарно виступити. Дипломатично підкреслював, що переможе найкращий. Воскреслий «з попелу» Юрко Юрченко (група Yurcach) сподівався на успіх, але розумів, що Фортуна — пані дуже примхлива. Помітно нервувала Ані Лорак — фаворитка відбірного марафону. Вона так упевнено йшла до мети, а тут така підніжка (чотири команди музикантів — герої Майдану)... Отже, через ці зміни у списку ніхто не міг точно сказати, хто переможе, а значить — до самого оголошення підсумків голосування зберігалася інтрига.
У першому павільйоні, в якому проходила пряма трансляція фіналу відбірного змагання, розташувалися фани того чи іншого виконавця, щоб підтримати співаків. Вони активно аплодували, тупали, танцювали, а журналісти «вболівали», спостерігаючи з великого телеекрану в зовсім іншому приміщенні. Звук у нашій залі був поганенький (усі претенденти виступали під мінусову фонограму), а репертуар конкурсантів викликав, м'яко кажучи, здивування. Обмінюючись враженнями з колегами, виникало запитання: чому такий низький рівень виконавців, слабкі тексти, малоцікавий музичний матеріал? Таке враження, що ставку робили на Ані Лорак, а всі інші співаки були лише фоном. Так, вона співачка стильна, красива, сексапільна. Ось тільки у її «мисливські» тенета слухачі не потрапили. Номер, запропонований Ані Лорак, нагадував бліду копію «Диких танців» Руслани Лижичко. Є у Ані Лорак один великий мінус. У співачки немає хорошого репертуару, а, як відомо, конкурс «Євробачення» — це конкурс пісень, а не виконавців. А яка пісня сьогодні асоціюється з оновленою Україною? «Гринджолівські» «Разом нас багато». Про смаки можна як завгодно довго сперечатися, але сьогодні, як виявилося, це стовiдсотковий хіт.
Отже, всі претенденти відспівали і відтанцювати. Було оголошено 20–хвилинну готовність прийому дзвінків. Усі, хто мав мобілки, стали терміново відправляти SMS, щоб віддати голос за співака, який сподобався. У прес-центрі більшість була за групу «Гринджоли». У якусь хвилину Ані Лорак раптом вирвалася вперед, і в залі зашуміли: «Донецькі підключилися», але 2247 голосів — переконлива перемога групи з Івано-Франківська.
Вибір зробили глядачі. Ніхто ні на кого не тиснув і результати не підтасовував. Успіх групи «Гринджоли» було здобуто в чесній боротьбі (на другому місці Ані Лорак, третє розділили Юрко Юрченко і «Де шифер»). Хоча Олена Мозгова не приховувала, що бажала перемоги Ані Лорак, але якщо телеглядачі вирішили інакше — значить, так тому й бути. Фани співачки також не хотіли вірити, що їхня улюбленка програла. «Перемогла політична кон'юнктура, — в запалі сказав один із шанувальників Ані Лорак. — Подивимося, як іноземці сприймуть «Гринджолів». Група навіть у десятку не потрапить. Кому потрібні хіп-хопівські речитативи? «Разом нас багато» — одноденка. Пісня була популярна в дні революції, а сьогодні їй місце на звалищі історії».
— Я переконаний, що голосування телеглядачів стало вирішальним, — сказав віце-прем'єр-міністр Микола Томенко. — Усі претенденти були в рівних умовах.
Як зазначив М. Томенко, відбірний тур на УТ-1 стартував ще до помаранчевої революції. А тому багато людей тоді не голосували. Вони стояли на Майдані, протестуючи проти фальсифікацій президентських виборів. Саме в ті історичні для України дні народилося багато нових пісень і нових імен. Саме тому оргкомітет ухвалив рішення, що окрім 15 фіналістів, відібраних для відбірного туру, додати чотирьох виконавців, які виступали на Майдані (групи «Мандри», «Де шифер», «Тартак» і «Гринджоли»).
На прес-конференції Томенко повідомив, що всі проблемні питання, пов'язані з проведенням «Євробачення», буде вирішено найближчими днями. Кабмін вже перерахував на рахунок НТКУ 30 мільйонів гривень. Будівельники встигнуть підготувати приміщення Палацу спорту, в якому проходитиме конкурс, і вже в середині квітня в продаж надійдуть квитки. Як вважає М. Томенко, «в п'ятірку» «Гринджоли» обов'язково потраплять. На що лідер групи Роман Калин зазначив: «Наша мета — перемога!»
Чутки про те, що «Євробачення-2005» перенесуть до іншої країни, безпідставні. У п'ятницю відбулася зустріч Президента України Віктора Ющенка з виконавчим директором Європейського союзу мовників (ЄСМ) з питань пісенного конкурсу «Євробачення» Сванте Стокселіусом і директором телевізійного департаменту ЄСМ Бйорном Еріксоном.
«Ми розглядаємо «Євробачення» як ще одну можливість відкрити Україну світові та продемонструвати її унікальність», — відзначив В. Ющенко. Президент підкреслив, що наша країна поставила мету — провести «Євробачення» на високому рівні, і висловив упевненість, що українська сторона зробить для цього все необхідне, повідомило агентство Інтерфакс-Україна.
— Ми маємо тільки перемагати, — переконаний продюсер Руслани Лижичко Олександр Ксенофонтов. — Наша перемога буде не в тому: здобуде Україна знову гран-прі чи ні, а наші конкурсанти мають, передусім, вдало виступити. Сьогодні, як ніколи, до України прикуті погляди мільйонів людей з різних країн світу. Сьогодні ми в Європі не аутсайдери, а законодавці моди. Багато що, звичайно, залежатиме від голосів телеглядачів, але мені здається, що у «Гринджолів» є енергетика, драйв, і вони мають сподобається публіці.
Я впевнений, що за 50-річну історію міжнародного форуму пісні «Євробачення-2005» у Києві стане найкращим конкурсом. Якщо ми добре його проведемо — підніметься престиж нашої країни.
Сьогодні Руслана виступає в Лондоні. Її гастрольний графік розписано на півроку. Але через події помаранчевої революції вона зірвала свій європейський тур. Лише в середині січня вона відновила концертну діяльність в Європі. Тому не змогла приїхати на відбірний тур до Києва, але коли дізналася про результат голосування, то передала своє поздоровлення «Гринджолам».
Для артиста важливо повірити в свої сили і захотіти перемогти. Шанс є завжди! Потрібно вміти ним скористатися. Сьогодні Європа дуже доброзичливо ставиться до України. Вона готова сприймати нашу країну такою, якою вона побачила її в період помаранчевої революції. А «Гринджоли» — асоціюються з тими подіями, і мені здається, що наші конкурсанти не залишать байдужими зарубіжних глядачів. Та слід пам'ятати, що глядачі хочуть бачити шоу. Насамперед вони дивляться очима, а потім слухають вухами. Тому хлопцям потрібно попрацювати над пластикою свого номера.
— Спасибі всім, хто віддав за нас голоси, — сказав Романа Калин, лідер групи «Гринджоли». — Ми мріємо перемогти на «Євробаченні-2005». Два дні тому в нашій команді з'явився новий учасник Андрій Пісецький (професійний музикант). Тепер ми вже тріо, а Бог любить трійцю, і я вірю в нашу перемогу.
ДО РЕЧІ
Президент Національної телекомпанії України Тарас Стецьків вважає, що підготовка України до конкурсу «Євробачення-2005» — «в дуже серйозному стані занедбаності». Про це він заявив учора в ході представлення нового голови НТКУ віце-прем'єром Миколою Томенком, повідомляє Інтерфакс-Україна. За словами Т. Стецьківа, для проведення конкурсу «Євробачення» в Україні необхідно підписати ще понад 100 контрактів. Він підкреслив, що Національна телекомпанія зробить все необхідне для того, щоб конкурс пройшов на найвищому рівні, але часу залишається дуже мало. «Ми зробимо все, щоб «Євробачення» витягнути, але ситуація надто складна», — підкреслив Т. Стецьків.
Планується, що до Києва для участі в «Євробаченні» прибуде близько 40 делегацій, 5—10 тисяч глядачів, понад 2 тисячі журналістів. Трансляцію «Євробачення- 2005» дивитимуться близько 100 млн. глядачів по всьому світу. Тим часом ведеться реконструкція столичного Палацу спорту, де буде проведено конкурс, яка має бути завершена до 20 квітня.