Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«...Косим трын-траву»

Екологи і міліція відзначили День закоханих
15 лютого, 2005 - 00:00
СВІЖА ПАРТІЯ ПРОЛІСКІВ-«НЕЛЕГАЛІВ» ІЗ КРИМУ. ЗА СЕЗОН, ГОВОРЯТЬ ЕКОЛОГИ, З КРИМСЬКОГО ПІВОСТРОВА І КАРПАТ ЗАПОВЗЯТЛИВІ СПІВГРОМАДЯНИ ВИВОЗЯТЬ БЛИЗЬКО 15 МЛН. ШТУК РОСЛИН РІДКІСНИХ І ЗНИКАЮЧИХ ВИДІВ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА / «День»

Щорічно, приблизно з грудня і приблизно до травня активісти природоохоронних організацій б’ють на сполох і влаштовують облави: гендлярі першими квітами починають курсувати містами країни. Везуть пакунками: з Карпат крокуси, з Криму — проліски і не тільки. Пік такого бізнесу — День святого Валентина і 8 Березня. Про популярність цього виду бізнесу можуть свідчити, наприклад, дані Всесвітнього фонду охорони дикої природи: торгівля об’єктами дикої флори і фауни входить у п’ятірку найбільш прибуткових незаконних операцій. А ось деякі розрахунки по Україні: кожен ланцюжок торгівлі приносить кур’єру або гендляреві прибуток у розмірі 20— 50 копійок за букет (в якому, як правило, близько 50 рослин). Нескладно порахувати, скільки принесе, наприклад, партія в 10 тис. букетів. А мало не возять — невигідно. Кур’єрові потрібно вкласти кошти в партію, ухитритися не потрапити до рук екологічного інспектора (штраф за одну рослину — 9—15 грн. у залежності від категорії її «червонокнижності»), збути партію за добу (інакше квіти просто зів’януть). У місцях, де ростуть проліски, їх «косять» сотнями тисяч. Нереалізоване просто викидається. За тиждень кур’єри роблять 3—5 рейсів кожен.

Такі дані оприлюднили представники Київського еколого-культурного центру і Дружини з охорони природи КНУ «Зелене майбутнє». А позавчора журналістів запросили на практиці пересвідчитися в масштабах вивозу перших квітів — дружним натовпом камери і диктофони в супроводі активістів зеленого руху та міліції відправилися «зустрічати» потяг із Криму.

Потрібно признатися, вийшло не зовсім красиво. Виходить собі з вагона втомлений пасажир явно з однією думкою в голові — скоріше б відпочити з дороги. А тут йому в обличчя — камеру телеканалу, фотоапарат і суворо так: покажи, мовляв, що в сумці везеш, та ще й ім’я назви в ефірі... Настрій у людини псується, вже не кажучи про те, що масштабного рейду не вийшло. Активісти, щоправда, передбачають, що перевізників перших квітів могли попередити, і ті зійшли на попередній станції — засобами зв’язку торговців рослинами звичайно забезпечено... Однак затримані все ж є: 48-річну кримчанку Лідію Дмитрівну доставляють у відділення міліції вокзалу. 250, за її словами, але, як виявляється внаслідок підрахунку, — 408 букетиків у сумці. Чотири гривні — за кожен. Чи 12 грн. штрафу за рослину, виходячи з природоохоронних документів. Підрахуймо: реалізація букетів, не трапся інспекції, принесла б 1600 грн. Сума штрафу теоретично становитиме... 244800 грн. (!). Теоретично, оскільки зазвичай суди, за словами заступника декана КНУ ім. Т. Шевченка, кандидата біологічних наук Анатолія Подобайла, обмежуються першим попередженням — «виходячи з неможливості стягнути з порушника суму такого розміру. А вдруге, природно, стають хитрішими. Рослини, які привозять автотранспортом, відстежити взагалі практично нереально».

Суворі активісти, однак, складають протокол для суду. Жінка, яка завинила тим часом розповідає про трьох своїх дітей, яких потрібно забезпечувати. «Я можу й хочу ще працювати — все ж таки, мені ще сiм років до пенсії. Але в Бахчисарайському районі роботи просто немає. Що мені робити: посилати дітей красти?» — нарікає Лідія Дмитрівна. Про те, в яких масштабах вивозяться перші квіти і що на цьому можна непогано підзаробити, за її словами, довідалася від сусідів — багато хто промишляє тим же. Влітку, за її твердженням, працює на пляжі. Щодо перших квітів: «якщо була б досвідченою, мабуть, не попалася б у першу ж поїздку». «Досвідчена, — по-комісарськи невблаганна одна з дівчат-активісток, — дуже добре аргументує».

...Практично всі реалізовувані букети загорнуто в листя кримського плюща. Вже не говорячи про те, що проліски, які ростуть на Півночі України (в Київській області — в тому числі), розпускаються в другій половині березня. А торгівля ними йде вже давно...

Наталя МЕЛЬНИК, «День»
Газета: 
Рубрика: