Світовий банк може виділити Україні в рамках Стратегії допомоги на 2004-2007 роки $3 мільярди. Найближчим часом експерти Світового банку переглянуть і оновлять Стратегію, щоб у ній були присутні пріоритети нового уряду, заявлені в його програмі. «Ці пріоритети включають прискорення вступу України до СОТ, поліпшення державного управління, боротьбу з корупцією, повернення великої частини українців в офіційну економіку, поліпшення бізнесового клімату, наведення порядку в державних фінансах, більш прозору приватизацію та переорієнтацію соціальних послуг на реальні потреби людей, — пояснив директор Світового банку по Україні, Білорусі і Молдові Пол Бермінгхем. — Ми готові допомагати уряду в тих напрямах, в яких він побажає мати нашу підтримку».
Український уряд сам має вирішувати, в якому форматі здійснювати подальшу співпрацю зі Світовим банком. За словами Бермінгхема, Світовий банк зацікавлений у продовженні програмних системних позик (ПСЗ). «Є кілька варіантів: ми можемо продовжувати програму, яка є, й виконувати її умови, що залишилися, а можливо, уряд захоче розпочати нову програму, пов’язану з урядовою. Цей вибір має зробити уряд. У будь-якому випадку сума виділених фінансових ресурсів залишається незмінною», — заявив фінансист. Сьогодні ці ресурси задіяно менш ніж на 10% і направлено на реалізацію ПСЗ-2 ($250 млн.) і проекту розвитку державної статистики.
Оцінюючи програму дій нового уряду, пан Бермінгхем назвав її «дуже багатообіцяючою й амбіційною» і підкреслив, що «перспективи для стабільного зростання і розвитку ніколи не були кращими, ніж зараз». «Ми приємно вражені тим, наскільки добре працює українська економіка й особливо фінансова система, як вони пережили кризу (під час виборчої кампанії. — Авт. )». На його думку, «тут треба віддати належне якості тих інститутів, які було створено в Україні за останні сім років».
У середньостроковій перспективі експерти Світового банку прогнозують в Україні щорічне зростання 5— 8%. Ці висновки випливають зі сприятливої зовнішньоекономічної кон’юнктури: зростання світової економіки триватиме, а отже, ціни на український експорт залишаться високими.
У той же час не залишаються непоміченими і певні ризики поточного року. На думку старшого економіста представництва Світового банку в Україні Марка Девіса, українська економіка зазнає надто великого інфляційного тиску, який посилюється створеним наприкінці минулого року дисбалансом у Пенсійному фонді. Тому, підкреслив він, при перегляді бюджету-2005 Світовий банк хотів би бачити прийнятний дефіцит бюджету, який можна реально профінансувати й уникнути при цьому прискорення інфляції. Глава представництва Світового банку в Україні Душан Вуйович вважає, що уряд має прагнути «найкращим чином відповісти на соціальні очікування й залишатися при цьому в конкретних фіскальних рамках, що гарантують стабільність». Експерти Світового банку впевнені в тому, що можлива реприватизація «Криворожсталі» не відштовхне іноземних інвесторів від України за умови, що повторна приватизація комбінату пройде чесно і прозоро.
У четвер в Україну прибула також місія Міжнародного валютного фонду. Вона обговорить з новим українським урядом перспективи співпраці. У ході візиту, який триватиме до 21 лютого, експерти МВФ проведуть консультації з питань підготовки змін до державного бюджету на 2005 рік.