Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Жести ввічливості»

11 лютого, 2005 - 00:00
ЦЕ — ДОНЕЦЬК. АЛЕ НЕ УВЕСЬ / ФОТО РЕЙТЕР

«Цікава розмова стосовно питань, які цікавлять багатьох людей», — так охарактеризував Президент України Віктор Ющенко специфіку свого виступу перед активом Донецької області під час представлення нового губернатора регіону. Тривала промова Президента була схожа на спробу висловити все, що накопичилося в його душі за останні півроку, протягом якого він, за його ж власними словами, не міг поспілкуватися з донбасівцями. «Сприймайте це як позицію з перших вуст», — заявив він. Напевно, саме у зв’язку з цим майже двогодинна промова Президента зайняла основну частину дійства. І лише наприкінці присутні змогли познайомитися з новим главою ОДА.

Не можна сказати, що у регіоні не чекали Віктора Ющенка і не були раді Вадиму Чупруну. Навпаки, Донбас зустрів гостей з максимальною гостинністю, не влаштовував екстремальних акцій, однак уже з перших слів промови Президента, що звучала досить жорстко, доброзичливий настрій швидко випарувався. Представники «однієї з найбільш кримінальних областей України», які перебували у залі, за словами самого Віктора Ющенка, вже через 15 хвилин після початку торжеств виглядали зніченими і роздосадуваними. А певні вигуки нечисленних прихильників Президента слухали з опущеними очима. Проте підтримка Ющенка виглядала дещо блідо і недоречно, адже часом його прихильники вибухали аплодисментами у найбільш невідповідні моменти промови Президента, що навіть у нього викликало здивування.

Основний акцент Віктор Ющенко у своєму виступі зробив на уже відомих тезах про неприйняття ним «кримінальної влади» і виведення економіки області з тіні: «більше 55% економіки України і двох третин економіки Донецької області є саме тіньовими». Незважаючи на жорсткість тону, помітно було, що Президент говорив iз бажанням бути почутим. І якщо на початку його виступу зал реагував досить мляво, то вже ближче до кінця багато хто почав аплодувати і жваво реагувати на сказане. Потрібно також підкреслити, що навіть найупередженіший слухач не міг би сказати, що Ющенко був несправедливий, і його звинувачення й образа стосовно Донбасу не мають реальних підстав. 2003 рік і з’їзд «НУ», що не відбувся, глава держави запам’ятав.

Віктор Ющенко дав усім керівникам районів Донецької області випробувальний термін. «Персональний екзамен з кожним. У грудні тих проблем, що є сьогодні, не має бути!» — сказав він. За словами Президента, кожен керівник райдержадміністрацій, депутат будь-якого рівня має надати своїм виборцям кілька програм розвитку. «І якщо цього хтось не почув, маючи вуха, — це ваші проблеми. Не побачив, маючи очі, — це ваші проблеми», — додав Ющенко. Висловився Президент про масові акції, якi було влаштовано у Донецьку в 2003 році. «Я пригадую, як мене Донецьк зустрів у жовтні 2003 року з плакатами в есесівській формі. Хто замовив ці плакати? Я примушу зробити все, щоб ви вибачилися. Я цього не пробачу», — сказав Ющенко.

Особливий акцент Ющенко зробив на малих містах регіону, деякі з яких важко назвати процвітаючими. Другим кроком, за словами Президента, стане заміна керівного складу багатьох установ і органів Донеччини. «У нас немає міліції, СБУ, фіскальної служби. Ви не можете знайти на Донеччині незалежного суду», — заявив Президент.

У зв’язку з цим, уже наприкінці засідання, міністр внутрішніх справ, який був присутній на представленні губернатора, оголосив про призначення нового виконуючого обов’язки голови управління внутрішніх справ області, якого Віктор Ющенко розчерком пера перетворив з «в.о.» на повноцінного начальника. Ним став Михайло Клюєв, який працював раніше начальником Маріупольського міського управління внутрішніх справ.

Кульмінацією кадрових призначень на Донеччині стало, звичайно ж, призначення нового губернатора Вадима Чупруна, який щиро подякував донбасівцям за наполегливу працю і пообіцяв служити їм вірою й правдою. «Наша мета — суспільство соціальної справедливості. Наше завдання — трансформувати економічне зростання в поліпшення життя кожного жителя регіону, кожної людини. Це дасть новий імпульс відродженню Донбасу», — заявив він.

Загалом, було помітно, що Донбас сприймає нового главу області й готовий працювати з ним у майбутньому. Цікаво відзначити також, що думка донбасівців стосовно Ющенка почала змінюватися. Індикатором можуть бути журналісти, які зібралися після представлення на маленьку прес-конференцію й дуже дружньо спілкувалися з Президентом. При цьому Ющенка довго не хотіли відпускати, і тільки коли прес-секретар Ющенка наполягла на тому, що Президент запізнюється, журналісти припинили ставити свої запитання. Проте після того як усі заходи було скінчено, виявилося, що на площі перед адміністрацією зібрався багатотисячний мітинг противників нової влади, однак він досить швидко розійшовся.

Загальний настрій, який можна відзначити за підсумками учорашніх подій у Донецьку, — надія на краще. «Я хочу допомогти людям жити краще і не хочу нічого забрати... Через короткий час ви побачите нову Донеччину. Я подаю руку і не хочу, щоб вона повисла у повітрі», — заявив Ющенко, завершуючи свою промову. Не можна не відзначити, що сьогодні Донбас простягнув руку у відповідь більше з ввічливості. Хоча не виключено, що завтра це буде вже цілком усвідомлений жест.

Ганна ХРИПУНКОВА, «День»
Газета: