20 січня о 2.50 за київським часом президентська кампанія в Україні закінчилася. «День» вітає співгромадян — як тих, хто вважає себе переможцями, так і тих, хто сьогодні зараховує себе до тих, хто програв. Сподіваємось, нова влада зробить усе від неї залежне, щоб люди, які підтримали на цих виборах не Віктора Ющенка, не почувалися в своїй країні невдахами.
Крапку у виборах-2004, які розтяглися більше ніж на півроку, поставив Верховний Суд. Наші фотокори працювали там до пізньої ночі. Результатом стала ще одна сторінка фотолітопису «Дня», яку ми пропонуємо увазі наших читачів.
Отже, вчора вночі Верховний Суд відмовив прихильникам Віктора Януковича в задоволенні їхньої скарги про скасування результатів виборів президента України та призначення повторних виборів. Цього разу для прийняття рішення Верховному Суду знадобилися близько чотирьох годин.
ВС встановив, йдеться в його вердикті, що Центральна виборча комісія приймала постанову про результати повторного голосування 26 грудня та про вибори президента згідно з вимогами законодавства. Постанови Центрвиборчкому про підготовку та проведення повторного голосування оскаржені у Верховному Суді, зазначається в рішенні ВС, і суд залишив їх у силі.
Таким чином, вимоги заявника, що стосуються визнання неправомірними дій і бездіяльності ЦВК, є необгрунтованими. У вердикті Верховного Суду також вказано, що масові порушення прав виборців у ході повторного голосування 26 грудня заявник не довів. Рішення Верховного Суду остаточне й оскарженню не підлягає.
Заради справедливості треба зазначити, що представники команди Віктора Ющенка почали святкувати перемогу за кілька годин до оголошення вердикту, — в ту мить, коли Верховний Суд відмовив позивачам у задоволенні їхнього клопотання про продовження заборони на публікацію результатів виборів у «Голосі України» й «Урядовому кур’єрі», раніше обмеженої днем 19 грудня. (Після оприлюднення в цих виданнях офіційного повідомлення про результати виборів можна провести інавгурацію нового президента.) Щоправда, близько 20.00 в середу голова Центрвиборчкому Ярослав Давидович заявив журналістам: «У газети ще нічого не давали. Ніхто нічого не дає до 0.00 год. та не вирішує». Відповідаючи на запитання, чи збираються вони подати необхідне подання після півночі, Я. Давидович зауважив, що «вночі люди сплять». Проте звертаючись до колег, Ярослав Давидович зазначив, що вже підготовлене посвідчення Президента України... Насправді не до сну було не лише учасникам історичного судового процесу. Підтвердженням тому стали свіжі випуски газет із повідомленнями про офіційні результати президентських виборів, що з’явилися в залі суду в той час, коли судді були в дорадчій кімнаті. За ними з’їздив до друкарні Петро Порошенко.
Очевидно, створений Верховним Судом України прецедент і його політико-правові наслідки ще стануть предметом докладного аналізу. Переможці оцінюють його як крок до демократичної правової держави. Друга сторона, зрозуміло, іншої думки. Зокрема, представник В. Януковича у ВС Нестор Шуфрич заявив пресі, що процес, що тривав у Верховному Суді, «навряд чи переконав прихильників Віктора Януковича в справедливості рішення, і їхні дії можуть бути адекватними». Він також наголосив, що Верховний Суд «фактично благословив на будь-які форми боротьби за відстоювання своїх прав».
Проте вже зараз очевидно, що в українському суспільстві існує запит на якісне правосуддя. Зростає роль судової гілки влади, вона починає користуватися довірою суб’єктів політичного процесу.
Очевидно також і те, що одним із головних завдань учасників усіх майбутніх виборів в Україні стає така («День» на цьому вже наголошував): вигравати так, щоб перемогу не можна було оспорити в суді...
До речі, запит існує і на якісну конкурентну політику, і на якісний конкурентний медіа-продукт... Кампанія-2004/2005 дала чимало уроків того, скажімо так, чого не можна робити політикам. Не можна вважати народ «бидлом» і «баранами». Не можна, хоч як би банально це звучало, нехтувати нормами моралі. Не можна перейти межу між виборчими технологіями та правопорушеннями...
Учора з обранням Президентом України Віктора Ющенка привітав Леонід Кучма. Вітання надіслав і президент Російської Федерації Володимир Путін, повідомило посольство Російської Федерації в Україні. «Розвиток добросусідських і рівноправних відносин iз Україною — один із найважливіших національних пріоритетів Росії, — йдеться в його привітанні. — Переконаний, що послідовність у поглибленні стратегічного партнерства повною мірою відповідає довгостроковим інтересам наших народів», — йдеться у вітанні. Російський лідер також відзначив «особливу значущість продовження активної участі Росії й України в процесі формування Єдиного економічного простору в Співдружності Незалежних Держав», яка, мовляв, покликана «відкривати нові можливості для наших громадян, для ділової, наукової, гуманітарної співпраці».
Учора ж Верховна Рада достроково припинила депутатські повноваження Віктора Ющенка — в зв’язку з його відповідною заявою. За це проголосували 370 народних депутатів із 425 зареєстрованих у залі.