Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Прогноз оптиміста

Марек ЗЮЛКОВСЬКИЙ: «Кращий рецепт від сепаратизму — чесні вибори»
16 грудня, 2004 - 00:00
ПОСОЛ ПОЛЬЩІ МАРЕК ЗЮЛКОВСЬКИЙ УПЕВНЕНИЙ У ТОМУ, ЩО ВИБОРИ 26 ГРУДНЯ БУДУТЬ ЧЕСНИМИ / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА / «День»

«Україна — країна, де чогось можуть досягти лише оптимісти. Президент Польщі є саме такою людиною, і ми віримо, що перевибори в Україні будуть чесними. Після останніх подій є переконання, що імовірність якихось маніпуляцій є мінімальною», — так прокоментував припущення про повторення сценарію другого туру президентських виборів Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Марек Зюлковський. Напередодні «свята демократії» — так пан посол назвав вибори взагалі та підготовку до переголосування другого туру зокрема — польський дипломат виступив з оцінкою останніх подій в Україні та результатів посередницької місії європейських політиків за участі президента Польщі Олександра Квасневського.

За словами пана Зюлковського, головним завданням місії посередників було допомогти сторонам протистояння «знайти шлях до вирішення політичної кризи, спричиненої нечесними виборами». Найважчим моментом, на думку дипломата, був початок переговорів, оскільки це були «розмови про розмови» — європейські політики намагалися переконати обидві сторони сісти за стіл переговорів. На переконання пана посла, посередницька місія, яка завершилася 6 грудня, була успішною з огляду на рішення Верховного Суду України — вона довела «можливість вирішення конфлікту у законодавчому полі України» і «допомогла українським політикам виправити ситуацію, що склалася».

Коментуючи заяви Віктора Януковича про втручання посередників у внутрішні справи України, дипломат наголосив: «Не може бути й мови про якесь втручання у внутрішні справи України, коли йдеться про нечесні вибори. Це факт, визнаний як політично, так і з погляду законодавства України. Окрім того, мандат посередників був обмежений — вони мали тільки підвести політиків до переговорів про вирішення проблем».

Щодо ставлення польської сторони до невиконання опозицією деяких домовленостей, досягнутих під час переговорів, зокрема зняття блокади Адміністрації Президента, пан Зюлковський зауважив, що сторони «підписували протокол, це не була якась міжнародна угода. Тому говорити про перевірку того, що було виконано та коли, немає сенсу. Ішлося лише про допомогу з метою уникнення силового варіанта — це головне. А виконання чи невиконання домовленостей — матеріал для істориків».

Коментуючи сепаратистські настрої в Україні, дипломат підкреслив, що «немає кращого рецепту від цього, ніж чесні вибори». Однак, ділячись власними спостереженнями, він сказав: «Україна є більш єдиною країною, ніж про неї говорять політики».

Говорячи про перспективи співпраці України з ЄС та можливості її майбутнього членства в цій організації, пан посол зазначив, що до перевиборів ні про який діалог мови бути не може, відтак все залежатиме від того, як ці вибори пройдуть. Відповідаючи на запитання «Дня», дипломат відзначив, що «всі заяви Міністерства закордонних справ України та кандидата Віктора Ющенка щодо сподівань на інтенсифікацію співпраці з ЄС дуже серйозні й реальні. Після інавгурації нового президента з теоретичного погляду найвірогіднішим сьогодні видається надання Україні статусу країни з ринковою економікою. Однак все залежатиме від того, як активно Україна просуватиме питання вступу до СОТ. Без вступу до цієї організації навіть спільно ми багато не зробимо. За два роки Україна, в принципі, може це зробити й таким чином закласти базу стосунків iз ЄС. Ми наполягатимемо на інтенсивних консультаціях на високому рівні з європейськими політиками та представниками інших міжнародних організацій, аби горизонти української зовнішньої політики розширювалися й надалі. Так, на сьогоднішньому саміті ЄС обговорюватиметься питання політики ЄС стосовно України, й Польща зацікавлена в тому, аби дискусія закінчилася прийняттям якогось конкретного документа».

Оцінюючи на прохання «Дня» прийняте Верховною Радою України рішення про вивід українського контингенту з Іраку, пан посол відзначив: «Українські, як і польські, війська виконують місію в Іраку з перспективою подальшого їхнього виведення. Тому у Польщі таке рішення українського парламенту нікого не здивувало. Однак остаточне рішення про виведення військ приймає Президент України. Поки що такого рішення не було».

Підсумовуючи результати Року Польщі в Україні, пан Зюлковський відзначив, що він проходить «на тлі «помаранчевої революції», і це стало великою несподіванкою. У Польщі навіть не сподівалися на таку близькість до України. Через сьогоднішні події значно активізувалися контакти між різними регіонами країн. «Не можна навіть виміряти сьогоднішню симпатію одного народу до другого — і це найголовніший результат», — сказав дипломат.

Віра КОВТИХА, «День»
Газета: