Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Болгарський сувенір» для Криму

9 грудня, 2004 - 00:00

У Кримському етнографічному музеї відкрилася виставка «Болгарський сувенір», приурочена до 10-річчя Республіканського товариства болгар ім. Паїсія Хилендарського.

На виставці представлено 236 експонатів — традиційна болгарська вишивка, гобелени, батіки, кераміка, вироби з дерева, а також ляльки. Як повідомляє агентство «Контекст-медіа», завідувачка відділом науково-просвітницької й експозиційної роботи етнографічного музею Ольга Гайворонська сказала, що експозиція являє собою досягнення відроджених в Криму традиційних ремесел болгар, що проживають на півострові, їх сувенірного виробництва. «Традиційно, коли в болгарській сім’ї народжувався хлопчик, йому дарували дерев’яну конячку, а дівчаткам — веретенця й лялечки з листя кукурудзи, — зазначила Ольга Гайворонська. — Ці та багато інших виробів представлено на виставці». До експозиції «Болгарський сувенір» увійшли 100 експонатів із фондів Кримського етнографічного музею, роботи членів сімейного клубу «Мартінічка» Кримського республіканського товариства болгар і роботи студії декоративно-прикладного мистецтва «Колаж». Окрім того, на виставці презентовано сувеніри, які кримські болгари привезли з історичної батьківщини, а також подаровані Республіканському товариству болгар президентом Болгарії.

У Сімферополі також відбулася презентація альбому «Болгари в Криму. 200 років», випущеного Кримським республіканським товариством болгар. Видання представила автор і керівник проекту — головний редактор газети «Ізвор» Кримського товариства болгар Людмила Радєва. «Болгари в Криму. 200 років» — це історико-етнографічне видання, багато ілюстроване фотографіями й малюнками. Книга складається з трьох розділів. Розділ «Отримання другої батьківщини» розказує про історію поселення болгар в Криму, їхнє життя до депортації. Розділ «Разом із усіма» присвячено Великій Вітчизняній війні й участі в ній кримських болгар. З третього розділу — «Повернення» — можна дізнатися про життя болгар Криму на сучасному етапі, а також про роботу Кримського республіканського товариства болгар ім. Паїсія Хилендарського. Всі матеріали в альбомі представлено болгарською й російською мовами. Як зазначає Людмила Радєва, ідея створення такого альбому народилася ще 2 року тому, під час святкування 200-річчя поселення болгар в Криму, але, через труднощі з фінансуванням проекту, книга вийшла тільки цього року. Допомогу у виданні альбому надали Міжнародний фонд «Відродження», Міністерство освіти і науки Болгарії, Чорноморський банк розвитку та реконструкції й Феодосійське підприємство з забезпечення нафтопродуктами. Альбом «Болгари в Криму. 200 років» вийшов у світ у видавництві «Таврія». «Найближчим часом ми плануємо передати велику частину накладу до бібліотек Криму», — говорить Людмила Радєва.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: