У середині листопада ООН оголосила про початок року мікрокредитування, що має дати можливість людям із середнім або невеликим достатком отримати кредит у банку або іншій фінансовій установі. В Україні цю подію було практично проігноровано, і початок року фінансисти не святкували. Однак наприкінці минулого тижня Національна асоціація кредитних спiлок України (НАКСУ) вирішила нагадати співгромадянам про своє існування (що особливо актуально у світлі рішення Нацбанку про встановлення кредитних меж для комерційних банків) і про те, що метою їхньої діяльності є мікрокредитування. Відповідна презентація називалася «Кредитні спiлки: учора, сьогодні, завтра».
Нагадаємо: за останні п'ять років кількість кредитів, що видаються цими спiлками щорічно збільшується вдвічі. Цього року на кінець вересня їх було видано 180 тисяч. Середній розмір кредиту — 2116 гривень. Популярність цієї фінансової послуги зростає, і уже сьогодні 364,3 тисячі українців можуть сказати про себе, що вони члени кредитної спiлки.
«Але ми ніколи не прагнули зайняти банківську нішу на ринку фінансових послуг, — підкреслив президент НАКСУ Петро Козинець. — Ми ніколи не зможемо давати такі великі кредити, працювати у таких сферах, як банки. Але й нашу діяльність банки не зможуть виконувати, адже саме завдяки нам пересічні громадяни України можуть взяти невеликий кредит на термінові потреби». З його слів, у сільській місцевості тільки завдяки кредитним спiлкам люди можуть знайти гроші на купівлю сільськогосподарської техніки, тварин або насіння.
Практично жоден банк не видасть кредит на 1500—2000 гривень навіть на короткий термін, а іноді потрібна саме така послуга. Але потреба у таких фінансових організаціях є не тільки у сільських жителів — кредитні спiлки дають кредити на весілля, похорони, лікування, а це трапляється і у городян.
Для отримання такого кредиту необхідно виконати одну умову — стати членом кредитної сспiлки. Нагадаємо, що кредитна спiлка — це небанківська за своїм правовим статусом фінансова установа, діяльність якої вважається хоч і не суспільною, але і не господарською і прирівняна до недержавних пенсійних фондів. Її діяльність не оподатковується, і вважається неприбутковою, а її основа — збереження грошей і надання кредитів членам спiлки. Козинець відзначив, що не можна вважати дієздатною ту спiлку, весь капітал якого лежить на депозитному рахунку у банку — гроші мають працювати на членів спiлки, інакше діяльність просто втрачає будь-яке значення. Кредитний портфель більшості українських кредитних спiлок в основному складають споживчі кредити (60%), що дуже сильно відрізняє їх від західних країн, де до кредитних спiлок люди в основному звертаються за кредитом на житло (у нас ці кредити становлять лише п'ять відсотків). Крім того, у порівнянні з іншими країнами, наші спiлки видають не так уже й багато кредитів на розвиток бізнесу — близько 20% від загальної кількості. Причина цьому тільки одна — дуже небагато кредитних спiлок мають достатню кількість коштів, щоб надати великий кредит на досить довгий термін.