Інтерес до все ще тривалого засідання Верховного Суду України справді безпрецедентний: за його ходом стежать мільйони українських громадян (пряму трансляцію здійснюють кілька провідних телеканалів країни). Нагадаємо, що суд розглядає скаргу довіреної особи кандидата на посаду президента Віктора Ющенка Миколи Катеринчука на постанову Центрвиборчкому від 24 листопада про оголошення президентом України Віктора Януковича. Протягом двох останніх днів судді заслухали як свідків членів ЦВК Андрія Магеру, Валентину Завалевську, Олександра Чупахіна, Ярослава Давидовича та Руслана Князевича, які відмовилися підписати протокол ЦВК про підсумки 2-го туру виборів. Зокрема Андрій Магера заявив, що порушення в ході підготовки та проведення 2- го туру виборів «носили системний характер». Відповідаючи на запитання про інформаційно-аналітичну систему «Вибори», А. Магера повідомив: у нього «зародилися сумніви» у зв’язку з тим, що дані про підсумки голосування з виборчих дільниць надходили з затримкою в кілька годин.
На думку секретаря ЦВК Валентини Завалевської, комісія з власної ініціативи повинна скасувати своє рішення про результати другого туру виборів та внести до Верховної Ради постанову про призначення повторних виборів. Член ЦВК, за її словами, не знала про те, що перед початком засідання, на якому було оголошено про перемогу В. Януковича, до ЦВК надійшла скарга, а також 64 звернення довіреної особи кандидата на посаду президента В. Ющенка Миколи Катеринчука. У зв’язку з цим вона відкликала свій підпис під протоколом про встановлення результатів повторного голосування.
Член ЦВК Руслан Князевич оцінив обсяг фальсифікації результатів голосування у другому турі в 1 млн. голосів, які, на його думку, були вкинені вже після закриття виборчих дільниць. Р. Князевич вважає, що основним показником є робота автономної інформаційної системи ЦВК. «Відбувалися серйозні маніпуляції: з багатьох регіонів дані про явку прийшли не о 20.30 вечора, як це відбувається зазвичай, а лише вранці 22 листопада. Це дані з Донецької, Луганської, Харківської, Запорізької та Дніпропетровської областей. Я можу допустити, що в руках якоїсь сили були електронні коди доступу. У тих людей, які були розробниками та конструкторами цієї системи, ці доступи відібрали за день до виборів і передали для зберігання, не знаю куди. Але ці люди, наскільки я знаю, готові розповісти про це в суді», — заявив він.
За твердженням члена ЦВК, якщо мати в своєму розпорядженні такі коди доступу, можна відстежувати, «з якого регіону які дані надходять». «Якщо ви бачите, що вас не влаштовує якийсь результат, ви припиняєте з певних регіонів надходження до ЦВК цих даних і фактично «натягуєте» явку або «натягуєте» результат», — наголосив він. Зі слів члена ЦВК, про це свідчить той факт, що якщо під час проведення виборів у попередні роки зі східних регіонів дані приходили першими, оскільки в них проживає переважно міське населення, і результати легко опрацьовувати, то в другому турі виборів-2004 «стався абсолютно феноменальний випадок». «Дані з цих регіонів прийшли останніми. Я вважаю, що їх спершу відіслали, їх зупинили та сказали, що треба якимсь чином ці показники підвищити. Цим пояснюється та явка, а також випадки, коли голосували 100 і більше відсотків людей або коли проголосували більше людей, ніж нараховувалося в списках», — заявив він у суді. Крім того, зі слів члена комісії, після першого туру «відбулася вакханалія з відкріпними посвідченнями». Він відзначив факти примушення людей голосувати за відкріпними посвідченнями, недопущення на виборчі дільниці міжнародних спостерігачів і представників засобів масової інформації. У зв'язку з цим, заявив Р. Князевич, після 23 листопада він перестав брати участь у роботі ЦВК.
Що стосується представників сторони В. Януковича, то Верховний Суд протягом останніх двох днів не задовольнив цілу низку їхніх клопотань. Зокрема, про припинення розгляду двох пунктів скарги представників Ющенка: про невизнання результатів голосування 21 листопада та встановлення результатів виборів на основі підсумків першого туру.
Позавчора «у відповідь» на дії представників опозиційного кандидата до Верховного Суду подав скаргу і Віктор Янукович. У ній він просить визнати недійсними результати 2-го туру виборів у зв'язку з тим, що до протоколів низки виборчих дільниць внесено дані, що не відповідають дійсності та не відображають реальне волевиявлення громадян. Це стосується ряду дільниць західного та центрального регіонів і Києва. Янукович також просить Верховний Суд зобов'язати ЦВК повторно встановити результати голосування.
На момент здачі номера Верховний Суд ще не оголосив свого рішення щодо скарги М. Катеринчука. Хоча обидві сторони позавчора зійшлися на думці, що таке рішення приймуть протягом найближчих одного- двох днів. Окрім заслуховування аргументів сторін, судова процедура також передбачає дослідження матеріалів у справі, дебати та заключне слово сторін. Рішення Верховного Суду є зараз головним у вирішенні вітчизняної політичної кризи. Свої надії з вердиктом суду пов'язують (або демонструють) як представники кандидата Ющенка, так і представники Януковича. З нього ж сторони мають намір почати реалізовувати план із проведення термінового юридичного аналізу та внесення пропозицій про легітимне завершення виборів президента України.