Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На Марсі з’являться планетарні парки?

2 грудня, 2004 - 00:00

Невдовзі з метою зберегти Червону планету в її первозданному стані на ній можуть створити сім так званих «планетарних парків», в яких діятимуть такі самі суворі правила з охорони природи, як на Землі в національних парках, пише журнал Nature. Ідею створення планетарних парків на Марсі запропонували Чарльз Коккел, мікробіолог із британської науково-дослідної організації British Antarctic Survey, яка знаходиться в Кембриджі, і Герда Хорнек, астробіолог із німецького аерокосмічного центру в місті Колон. «Кожна людина має право на те, щоб милуватися пустинною поверхнею Марса, на якій немає ніякого сміття, в тому числі останків космічних кораблів, що розбилися», — написали вчені в останньому номері журналу Space Policy.

Хоча дослідники так і не виявили життя на Марсі, Коккел і Хорнек написали, що багато національних парків на Землі знаходиться під охороною внаслідок своєї геологічної унікальності та природної краси, такі як Гранд-Каньйон у США, а також територія Антарктиди. «Якщо на Марсі є форми життя у вигляді мікробів, тоді з’являються додаткові причини створити планетарні парки — щоб врятувати ці форми життя від знищення людиною», — пишуть учені у своїй статті. На їхню думку, для Марса вже стали актуальними проблеми охорони навколишнього середовища, оскільки на поверхні планети вже розбилися два безпілотних космічних кораблі: Mars Polar Lander і Beagle-2. Вчені називають катастрофи кораблів на Марсі такими самими безвідповідальними діями, як і розкидання дослідницької апаратури, що відпрацювали свій термін, в Антарктиці.

Коккел і Хорнек пропонують узяти під охорону сім ділянок на поверхні Марса, які є особливо унікальними за своїм ландшафтом. Полярний парк захистить льоди Марса від можливих біологічних досліджень. Олімпійський парк захистить найбільший кратер планети — кратер вимерлого вулкана марсіанських Олімпійських гір глибиною три кілометри, здатний у майбутньому стати найкращим у Сонячній системі місцем для тренувань альпіністів, від забруднення, щоб він не повторив долю Евересту. Інший парк захистить пустелі, великі метеоритні кратери та місця, де приземлялися космічні кораблі Viking-1 і Mars Pathfinder. На думку вчених, на цих територіях треба провести наукові дослідження, але за жорстких обмежень. Так, на території парків буде заборонено викидати частини космічних кораблів, а пересуватися можна буде тільки спеціально прокладеними дорогами. Чарльз Коккел говорить про те, що раніше вчені пропонували оголосити ділянку поверхні Місяця, куди приземлявся Apollo-11, перший космічний корабель із людьми на борту, пам’ятником історичного значення. Але ніхто ще не пропонував створити єдину систему парків, що охоплює як Марс, так і Місяць. На думку вчених, контроль над парками може здійснювати підкомітет ООН з питань космосу.

Тим часом, при створенні таких парків можуть виникнути проблеми у сфері міжнародного права. Багато космічних держав, таких як США, Росія і Китай, досі ще не підписали договір про використання космосу, де б проголошувалося, що космічний простір належить усьому людству, пише Nature.

Газета: 
Рубрика: