Світова громадськість, як і раніше, висловлює різні думки про події, що відбуваються в Україні, а також пропонує різні варіанти вирішення виниклої ситуації. Спеціальний представник президента США на українських виборах, сенатор Ричард Лугар висловлюється за необхідність провести в Україні новий тур виборів, при цьому відмінивши можливість використання відкріпних талонів. «На мою думку, нові вибори — це краща ідея, але лише в разі скасування відкріпних талонів», — цитує сенатора Українська служба Бі-Бі-Сі. З його слів, саме використання відкріпних дало можливість владі здійснити «зрежисовані махінації». Коментуючи прийняття законопроекту про заборону відкріпних талонів, Р. Лугар сказав: «Це вже надзвичайні заходи. Я особисто спитав президента Кучму, чому він його не підписав, і він сказав, що люди мають право проголосувати, якщо вони відсутні на своїй дільниці. Звичайно, це так, але не по декілька разів».
Генеральний секретар Ради Європи Террі Девіс заявив, що Рада Європи готова допомогти Україні в підготовці та проведенні повторних виборів, якщо таке рішення буде в країні. Проте він наголосив, що жодна країна світу не повинна втручатися в процес вирішення ситуації, що виникла після другого туру президентських виборів: «Інші країни не повинні вирішувати, хто стане президентом України. Це рішення має прийняти народ України. Ця не справа інших країн та урядів». На думку Т. Девіса, позитивне вирішення ситуації в Україні може бути прийняте внаслідок дискусії між сторонами. Водночас дипломат не впевнений, «що переговори будуть позитивні або ситуацію вирішить рішення суду». Проте він відзначив, що Рада Європи не змінить свою позицію стосовно України, попри те, хто стане президентом країни. Т. Девіс наголосив, що «хоч яке б рішення прийняли в Україні», Рада Європи залишиться «другом України».
Учора з пропозицією обговорити виниклу ситуацію звернувся і литовський парламент. Голова Сейму Литви Артурас Паулаускас спрямував голові Верховної Ради України Володимиру Литвину звернення парламентських фракцій, у якому пропонується провести нараду парламентських делегацій обох країн для обговорення ситуації в Україні. «Вірю, що необхідно вжити всіх заходів, спрямованих на забезпечення політичного рішення і того, щоб результати виборів президента не викликали сумнівів ні в громадян України, ні в світової спільноти», — йдеться в посланні. Головне рішення литовські парламентарії вбачають у перегляді результатів другого туру. Вони закликали Верховну Раду «докласти всіх зусиль, щоб, використовуючи загальноприйняті демократичні стандарти, були досліджені й переглянуті результати виборів, і не була зневажена воля виборців України». Нагадаємо, наприкінці минулого тижня президент Литви Валдас Адамкус разом із президентом Польщі Олександром Квасневським виступили в ролі посередників у переговорах із урегулювання політичної кризи в країні. Примітно, що екстрений візит Адамкуса до Києва — не перший такого роду. За три дні до парламентських виборів 2002 року, під час своєї першої президентської каденції, він уже приїжджав до України, щоб заявити про підтримку прагнення отримати статус асоційованого члена ЄС, вступити до СОТ і поглиблювати партнерство з НАТО...
Висловив свою думку про вибори в Україні й офіційний Тбілісі. Зокрема, в офіційній заяві грузинського зовнішньополітичного відомства зазначається: «Грузія цілком поділяє позицію міжнародної спільноти, Європейського Союзу й авторитетних міжнародних організацій (ОБСЄ та Ради Європи) про численні серйозні порушення, що були наявні в президентських виборах в Україні». Крім того, грузинський парламент також висловлює категоричний протест у зв’язку з можливістю силового або насильного втручання іншої держави в політичні процеси в Україні.
Такі заяви не в останню чергу пов’язані з участю російських посадових осіб у з’їзді місцевого самоврядування, що ухвалив рішення про проведення референдуму стосовно створення Південно-Східної республіки в разі невизнання Віктора Януковича президентом України. Як відомо, на ньому був присутній мер Москви Юрій Лужков. У зв’язку з цим МЗС України учора заявило про неприпустимість «підбурюючих і упереджених» заяв іноземних посадових осіб про територіальну цілісність країни. МЗС України висловлює «глибоку стурбованість появою низки політичних спекуляцій щодо територіальної цілісності держави».
До збереження єдності та територіальної цілісності України закликали учора й верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики та безпеки Хав’єр Солана спільно з генеральним секретарем НАТО Яапом де Хооп Схеффером. Х. Солана, який минулого тижня відвідав Київ і взяв участь у переговорах між конфронтуючими силами, наголосив, що «єдність України є фундаментальною».
Учора до України також прибув голова сейму Польщі Юзеф Олекси. Він мав зустрітися з президентом України Леонідом Кучмою, головою Верховної Ради Володимиром Литвином, кандидатами на посаду президента Віктором Ющенком і Віктором Януковичем.
Офіційний представник МЗС РФ Олександр Яковенко заявив, що ситуацію в Україні треба вирішувати в рамках чинної Конституції та закону країни. Перший віце-спікер Держдуми Любов Сліска висловилася у гiрших традицiях росiйської «дипломатiї». Вона вважає, що політична криза в нашій країні — це «ідеальний показовий виступ із розвалу незалежної держави». На її думку, «в цьому сценарії не останню роль відіграє чинний президент України». «Якби він хотів щось змінити, то почав би набагато раніше реагувати на ті прогнози, ті складні ситуації, які на Україні так затяглися», — вважає парламентарій. «Чому не беруть під варту тих, хто багато днів тримає в напруженні Київ, блокує будівлю державної влади?» — спитала вона. У свою чергу поїздку мера Москви Юрія Лужкова до Донецька перший віце-спікер вважає цілком нормальною. Коментуючи рішення фракції ЛДПР 3 грудня виїхати до України, щоб у всіх великих містах південного сходу країни провести мітинги на підтримку Януковича, Сліска сказала: «Хай їдуть». «Поїду з Жириновським, якщо мене візьмуть», — додала вона.