У міру наближення виборів підвищення до них інтересу російської сторони виражається в збільшенні кількості не лише офіційних спостерігачів, журналістів і політтехнологів, задіяних у електоральних баталіях, а й московських інформаційних майданчиків в українській столиці. Одним із них буде інформаційний центр Російського клубу «Вибори-2004», що відкрився вчора в Києві. Місія Центру, зі слів його творців, полягає у всебічному та максимально об’єктивному висвітленні всіх етапів президентських перегонів. Роль головних інформаторів і аналітиків візьмуть на себе російські експерти. Найближчими тижнями їхня діяльність буде максимально інтенсивною — планується щодня проводити по кілька «круглих столів» і конференцій. А безпосередньо в день виборів активісти Центру обіцяють провести масштабний екзит-пол.
Спілкуючись із журналістами, гості та господарі клубу — посол Росії в Україні Віктор Черномирдін, президент Фонду ефективної політики Гліб Павловський, звісно ж, директор Інституту політичних досліджень Сергій Марков, президент Фонду «Політика» В’ячеслав Ніконов також скористалися нагодою озвучити офіційну позицію російської влади (і власну) стосовно останніх перипетій української виборчої кампанії. Присутні, зокрема, категорично спростовували версію про зростання ступеню впливу Росії на вибори в Україні. Так, на їхню думку, візит Володимира Путіна з наближенням дати 31 жовтня жодним чином не пов’язаний: рішення про масштабне святкування 60-річчя визволення України від фашизму прийняли нібито понад рік тому, відповідно й запрошення розсилали заздалегідь.
У цьому контексті російський посол повідомив, що саме до нашої країни Володимир Володимирович здійснив максимальну кількість візитів за весь час свого президентства, що, безумовно, свідчить про «максимальне інтеграційне взаємопроникнення». У тому, що цього разу традиційний графік візиту був посилений прямим ефіром перед українськими телеглядачами, Віктор Степанович «нічого особливого» не побачив. На запитання «Дня» про можливу реакцію російської громадськості на появу напередодні виборів президента РФ в ефірі центральних російських телеканалів Президента України В. Черномирдін зазначив, що «реакція була б позитивною», мовляв, немає нічого поганого в дружній сусідській пораді. А вплинути на результат виборів, на його думку, однаково неможливо: «Я вірю в мудрість українського народу, і не треба йому підказувати, — він сам розбереться, який президент йому потрібен», — заявив дипломат.
Інший учасник засідання, голова комітету Держдуми РФ у справах СНД і зв’язків із співвітчизниками Андрій Кокошин зазначив: «Симпатії російської влади давно розсекречені, проте дослідження показують, що Віктор Янукович — безперечний лідер й особливої підтримки не потребує. Нам тепер головне з цією підтримкою не переборщити!». Поділитися нею з іншим фаворитом перегонів, Віктором Ющенком, москвичі не поспішають, А. Кокошин зауважив: «Віктор Андрійович давав росіянам, у тому числі нашим ЗМІ, надто мало приводів себе любити».
Симпатії — симпатіями, проте відстежувати перебіг кампанії росіяни уповноважили максимальну кількість своїх представників. Коментуючи нещодавні зіткнення в Центрвиборчкомі, російські гості відзначили, що це — «грізний передвісник силового сценарію», який «не виключає для себе опозиція». Її представникам Віктор Черномирдін «особисто в обличчя готовий висловити все», зокрема — невдоволення у зв’язку з «перетином кордону правового поля»... України.
Одночасно Гліб Павловський старанно відхрещувався від свого впливу на планування кампаній окремих кандидатів. «У мене замовників в Україні немає, — наголосив він, — іноді це радує, оскільки знімає будь-яку відповідальність, іноді, навпаки, засмучує».