На Тайвані стався сильний землетрус
Учора в тайванській столиці Тайбей стався сильний землетрус. В епіцентрі, який знаходився на дні океану за більше ніж сто кілометрів на південний схід від столиці, сила поштовхів сягала сiм балів за шкалою Ріхтера. У Тайбеї відчутні поштовхи тривали близько однієї хвилини. Острів Тайвань знаходиться в сейсмічно активній зоні басейну Тихого океану. Один із найбільш руйнівних землетрусів силою вiсiм балів стався в цьому регіоні у вересні 1999 року. Тоді загинуло понад 2500 людей, було зруйновано або пошкоджено близько 50-ти тисяч будівель, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Вашингтон застерігає...
Державний департамент США закликав Україну провести «вільні й чесні президентські вибори». «Ми глибоко розчаровані тим, що виборча кампанія досі не відповідала міжнародним стандартам, — заявив у Вашингтоні прес-секретар державного департаменту США Річард Баучер. — Розкол опозиційних об’єднань, дії щодо замовчування незалежних ЗМІ, зловживання «адміністративним ресурсом» та інші серйозні порушення викликають сумнів щодо зобов’язань українського уряду стосовно демократичних принципів». «Якщо вибори не відповідатимуть демократичним стандартам, то для України стане нереально чекати обіцяного поліпшення відносин» iз США та Європою, сказав Р. Баучер. «Нам довелося б також, — заявив він, — переглянути відносини з тими, хто вдаватиметься до фальсифікацій та маніпуляцій», повідомляє Інтерфакс.
Сигнали Європарламенту
Віце-президент Європейського парламенту Януш Онішкевич вважає, що законодавча база України достатня для проведення президентських виборів відповідно до демократичних, загальноєвропейських критеріїв. Таку думку він висловив учора на зустрічі з головою Верховної Ради Володимиром Литвином, повідомляє Інтерфакс. Я. Онішкевич наголосив на важливості чіткого дотримання цих законів під час виборів. Він також акцентував на важливості подальших кроків України на шляху євроінтеграції. «Ми активно працюватимемо, щоб зблизити ЄС і Україну, але важливою є й активна, чітко визначена позиція самої України», — сказав Януш Онішкевич. «Український парламент працюватиме над правовим забезпеченням євроінтеграційних спрямувань нашої держави, але і з боку євроструктур ми очікуємо активної політики залучення України в європейські процеси», — сказав Володимир Литвин.
«В інтересах держбезпеки»
Дії української влади, спрямовані на недопущення в’їзду в Україну громадянина Сербії, радника неурядової організації Freedom House Ukraine Олександра Марича, були здійснені в рамках чинного законодавства й відповідали інтересам державної безпеки, заявив учора заступник глави Адміністрації Президента Василь Базів. Крім того, В. Базів зазначив, що прийняття таких рішень офіційні особи «не зобов’язані мотивувати». Як повідомлялося, у вівторок під час перетину кордону О. Марича, який прибув до міжнародного аеропорту «Бориспіль», не пустили в Україну. МЗС і СБУ інцидент поки що не коментують. А організація Freedom House заявила, що її співробітника, який працював за освітньою програмою для українських виборців і мав українську візу, 11 годин протримали за гратами.
Латвія подасть до суду на Росію
Президент Латвії Вайра Віке-Фрейберга має намір через Міжнародний суд вимагати компенсації від Росії за шкоду, завдану комуністичним терором, повідомляє Бі-Бі-Сі. Віке- Фрейберга закликала юристів та істориків узагальнити дані про латвійських жителів, депортованих до Казахстану та постраждалих там внаслідок сталінських репресій. 14 жовтня президент передала до Державного архіву Латвії отримані в Казахстані копії матеріалів про латишів, переселених до цієї республіки. На її думку, отримання цих документів має важливе значення для того, щоб можна було узагальнити точну інформацію про долі латишів і довести факт репресії.
Бронежилет для прем’єра
Прем’єр-міністр Ізраїлю Аріель Шарон визнав, що йому дуже складно надівати бронежилет, який він змушений носити. Глава уряду, який вирізняється кремезною статурою, жартівливо відповів на запитання, поставлене одним із депутатів: «Знаєте, не існує бронежилета мого розміру». Це запитання, однак, виникло з причини, далекої від жартів. Після того, як Шарон оголосив про свій план виведення єврейських поселень із сектору Газа, з’явилися дані про імовірність змови з метою його вбивства. Про цю можливість попередили навіть секретні служби. Прем’єра Іцхака Рабіна вбив 1995 року єврей-екстреміст, який виступав проти плану мирного врегулювання з палестинцями.
Лондон — столиця антиглобалізму
Учора в британській столиці розпочався третій Європейський соціальний форум, під час якого близько 20 тис. активістів різних рухів антиглобалістської спрямованості обговорюватимуть актуальні проблеми сучасного життя. У рамках цього заходу очікується 30 пленарних засідань, 150 семінарів і 220 вільних дискусій. У другій половині дня у неділю запланована маніфестація проти війни в Іраку, в якій, за прогнозами організаторів, братимуть участь близько 50 тис. осіб, повідомляє Інтерфакс. 2002 року Європейський соціальний форум проводили у Флоренції, 2003 — у паризькому передмісті Сен-Дені. В січні нинішнього року Всесвітній соціальний форум організували в Бомбеї.
Тротил забули в таксі
Водій, який підробляє в Москві приватним візництвом, здав до міліції понад 2 кг тротилу. Про це Інтерфаксу повідомило джерело в МВС Росії. За його словами, водій напередодні звернувся до міліції та повідомив, що він підвозив двох невідомих чоловіків iз Теплого Стану до Каховської. Коли пасажири вийшли, він виявив в автомобілі целофановий пакет, в якому було 2 кг 386 г тротилу. За цим фактом триває розслідування, ведеться розшук пасажирів автомобіля.
Колишньому танцюристу трон — не перешкода
Новим королем Камбоджі через тиждень після зречення Нородома Сіанука став його син Нородом Сіамоні. За його кандидатуру проголосувала так звана Тронна рада країни, до якої входять дев’ятеро осіб. Єдина політична роль, яку досі виконував колишній балетний танцівник Сіамоні — посланник Камбоджі в ЮНЕСКО. У заяві, поширеній Тронною радою, мовиться, що королівський титул переходить Сіамоні негайно, а його коронацію проведуть до кінця місяця. На випадок зречення монарха до заяви Сіанука не було жодних встановлених процедур. Для країни, яка відома своєю недавньою бурхливою політичною історією, зміна королівської влади відбулася напрочуд легко. Тепер Нородом Сіамоні має для початку повернутися на батьківщину з Китаю, де він зараз перебуває зі своїм хворим батьком, повідомляє Бі-Бі-Сі.