Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

13 жовтня, 2004 - 00:00

Увічнено пам’ять загиблих у 1914 році

Минулої суботи під Городком на Хмельниччині відкрито меморіал пам’яті про вояків Австро-Угорської імперії, загиблих 2 серпня 1914 року. Пам’ятник — то великий чорний хрест і по три менших хрести з обох його боків над братською могилою, де нарешті знайшли вічний спокій 33 полеглих на другий день Першої світової війни. Тоді Городок був прикордонним містечком. «У ході розкопок, проведених минулого літа, знайшли людські останки. Рештки амуніції не залишали жодних сумнівів у тому, що це були кавалеристи Австро-Угорського війська. Вдалося прочитати запис в одному-єдиному знайденому медальйоні про загиблого угорця: Халащ Георгій, 1892 року народження», — повідомив «Дню» місцевий історик Ігор Олійник, ініціатор розкопок на місці того бою. Він має надію, що вдасться встановити й особи інших похованих у цій могилі: «В Москві є багато архівних матеріалів про бій під Городком». У відкритті меморіалу взяли участь представники Австрійського Чорного хреста та посольства Угорщини в Україні. Ведуться пошуки родичів Халаша Георгія, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ , «День».

Ювілей гімназії

Перша в обласному центрі гімназія № 1 була відроджена в Рівному десять років тому. Як свідчать архівні документи, восени 1923 року вчитель російської гімназії Федір Пекарський звернувся до польської окупаційної влади з пропозицією відкрити в Рівному україномовну гімназію. І вже незабаром навчальний заклад з українською мовою навчання прийняв перших учнів. А в 1939 році, після приходу на західноукраїнські землі радянських військ, гімназія припинила своє існування. Славні традиції своїх пращурів гідно продовжують викладачі сучасної Рівненської гімназії № 1. Напередодні 10-річного ювілею цього навчального закладу можна підбити й певні підсумки зробленого. Якщо на початку 1994 року в Рівненській гімназії навчалося 180 учнів, то на сьогодні їх кількість зросла до 400, а конкурс на навчання складає 2-2,5 чоловіка на місце. За 10 років учні гімназії 232 рази перемагали на міських та предметних олімпіадах, 78 — на обласних, 9 — на всеукраїнських. Сучасне обладнання, комп’ютерна база, творча праця досвідченого педагогічного колективу сприяють здобуттю гімназистами належних знань, а випускники гімназії щороку поповнюють лави першокурсників найпрестижніших вищих навчальних закладів України, повідомляє Сергій СТЕПАНИШИН , Рівне.

Чернівці стали ближче до ЮНЕСКО

Ідея включення історичної частини Чернівців до переліку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, не нова, а міжнародна наукова конференція на тему «Збереження та використання культурної спадщини України: Чернівці на шляху до ЮНЕСКО», підтвердила реальність такої перспективи. В її роботі взяли участь науковці та практики з Австрії, Швеції, Молдови, Росії, а Україну, окрім чернівецьких учених, представляли кияни, львів’яни та кримські вчені. Поважне зібрання відбулось в Чернівецькому національному університеті. Основною темою обговорень були умови, за яких Чернівці зможуть посісти гідне місце у списку всесвітньої культурної спадщини. Відзначалось, що місто цікаве найперше своєю багатонаціональністю та багатокультурністю, віротерпимістю, розмаїттям стилів в архітектурі, толерантністю у переконаннях його мешканців. Саме ця особливість викликає інтерес міжнародної спільноти та дозволяє Чернівцям претендувати на отримання високого визнання, відкриття нових перспектив розвитку, хоча й накладає певні обов’язки щодо збереження архітектурної та історичної спадщини. Але зрештою, витрачені зусилля й кошти цілком виправдають себе, адже буковинська столиця має шанс стати третьою від України у всесвітньому списку після Києво-Печерської Лаври та історичного центру Львова, повідомляє Наталія ЖИТАРЮК , Чернівці.

«Сімейний підряд» на крадіжки

На Кіровоградщині правоохоронцями затримано злочинну групу, що підозрюється в учиненні понад двадцяти крадіжок живності як із сільгосппідприємств, так і з приватних домоволодінь. Так, в одну з вересневих ночей з літнього табору сільськогосподарського товариства «Степове», що у селі Мартоноша Новомиргородського району безслідно зникли двоє коней. Після цього протягом місяця у цьому господарстві було вчинено ще дві подібні крадіжки: одного разу з ферми зникло двоє свиней, а другого — вже четверо. Співробітники Новомиргородського райвідділу міліції встановили: до крадіжок живності причетний охоронець цього ж господарства. У крадіжках підозрюються ще троє осіб — два брати та сестра охоронця. Під час попереднього слідства ці молоді люди, вік яких від 22 до 27 років, були викриті в причетності до вчинення ще близько 20 тикрадіжок живності в 13-ти населених пунктах Новомиргородського району. Слідство документує нічні вилазки братів та сестри. Як повідомив начальник Новомиргородського райвідділу міліції Анатолій Круть, є підстави вважати, що відоме сьогодні правоохоронцям — не весь перелік скоєного підозрюваними. Нині слідство також встановлює канали збуту краденого, повідомляє Володимир ПОЛІЩУК , ЦГЗ УМВС України в Кіровоградській області.

Газета: 
Рубрика: