Президент зустрівся з єпископами
«Я глибоко переконаний, що роль церкви в морально-виховному процесі, насамперед стосовно молоді, надалі зростатиме», — сказав Президент України Леонід Кучма на зустрічі з єпископами Української греко-католицької церкви (УГКЦ) у понеділок у Києві (УГКЦ є найбільшою Східною католицькою церквою у світі, що нараховує понад 5,5 мільйона віруючих. Iз січня 2001 року УГКЦ очолює кардинал Любомир Гузар, який став першим главою церкви, вибраним за час незалежності України.). Л. Кучма відзначив, що УГКЦ, керуючись повчаннями своїх духовних попередників, зокрема, митрополитів Андрія Шептицького і Йосифа Сліпого, стала вагомим чинником розвитку суспільства, підвищення його моралі, відповідальності перед нинішніми та майбутніми поколіннями. «Саме у створенні сприятливих умов для подальшої реалізації цієї високої місії влада бачить своє головне завдання в сфері державно- церковних відносин», — підкреслив він. «Найголовніше наше спільне надбання — довіра один до одного, визнання спільної мети: служіння інтересам України та її народу», — цитує Л. Кучму Інтерфакс-Україна.
Президент відзначив, що саме після зустрічей і спілкування з церковними діячами він вирішив підписати Указ «Про невідкладні заходи з остаточного подолання негативних наслідків тоталітарної політики колишнього СРСР відносно релігії та відновлення порушених прав церков і релігійних організацій». «Зараз практично в усіх регіонах України розгорнулася широкомасштабна робота з реалізації певних завдань. Ключове питання — це повернення релігійним общинам колишніх культових споруд і церковного майна, що використовується не за призначенням», — сказав глава держави, відзначивши, що більшість таких об’єктів вже повернено релігійним організаціям. Разом із тим передача деяких із таких об’єктів ускладнюється, за словами Президента, «багатьма сьогоднішніми реаліями». Йдеться про ті культові споруди, в яких розміщені музеї, картинні галереї, архіви, органні зали. «Всі ці чинники потрібно враховувати, оскільки це пов’язано з фінансовими витратами. Однак у будь-якому випадку процес повернення колишнього церковного майна продовжується», — підкреслив Леонід Кучма.
Про шкоду політичних ігор
«За останні два тижні з трибуни Верховної Ради було озвучено таку кількість небезпечних не лише для кампанії, а й для міжнародного іміджу країни фактів, що просто моторошно стає. Адже люди, не розуміючи, що триває підступна політична гра, все всерйоз сприймають», — сказав учора на прес-конференції у виборчому штабі Віктора Януковича народний депутат України Леонід Кравчук. У цьому контексті лідер парламентської фракції СДПУ(О) вкотре підтвердив намір своєї фракції не брати участі в голосуваннях до закінчення президентських перегонів. Л. Кравчук нагадав, що ще в п’ятницю було озвучено заяву з пропозицією перенести на цей час роботу депутатів до комітетів, щоправда, рішення по ній поки що не приймали.
Учора вранці було оприлюднено заяву групи депутатів, у тому числі з фракції СДПУ(О), які виступили з ініціативою зустрічі з прем’єром. Л. Кравчук роз’яснив, що згадана заява — швидше нагадування, ніж ініціатива. Оскільки ще раніше з Віктором Федоровичем було досягнуто домовленості про планові зустрічі по черзі з керівництвом фракцій, потім з їх активом, нарешті, з представниками парламентської більшості. «Подібні зустрічі вже відбувалися, Янукович високо оцінює їх результативність».
Не оминули увагою й заяву колишнього соратника Л. Кравчука Олександра Зінченка про нібито застосування до кандидата Ющенка біологічної зброї. «Смішно слухати дорослих дядьків, які кажуть такі дурості, — парирував Леонід Макарович. — У ющенківських штабістів явно не все гаразд з нервовою системою, якщо їх кидає в такі крайнощі».
Народний депутат акцентував також на необхідності зберігати толерантність: «Передаючи свої повноваження Леоніду Даниловичу, я був першим, хто привітав його з обранням. І Віктора Андрійовича привітаю, якщо він переможе, але випрошувати для себе посади ніколи не буду, це недостойно першого президента».
Обговорюючи долю політичної реформи, Кравчук зауважив, що йому незрозуміла позиція спікера з цього питання. «Мені здається, що він так і не усвідомив необхідність її реалізації, і власний інтерес, а також долі окремих депутатів вважає пріоритетом». Перспективи новоствореної Конституційної асамблеї лідер фракції есдеків оцінив більш ніж скептично, назвавши її неконституційним утворенням; також він повідомив, що на порядку денному найближчого пленарного тижня законопроект про політреформу №4180 авторства Гавриша-Мороза не стоїть. Це означає, що шанси проведення реформи як до виборів, так і між двома їх турами мізерні. «Президент висловився чітко: якщо немає можливості проголосувати, то й виносити на порядок денний немає сенсу. Я з ним цілком згоден», — сказав Леонід Кравчук. Iнформацiю пiдготувала Ксенія ВАСИЛЕНКО, «День».
«Прикарпатська фотографія» продовжує подорожувати Францією
У виставковій залі «Клос Кларет» міста Морестель відкрилася виставка «Прикарпатська фотографія у Франції». Це вже четверте місто, де вона експонується. Минулого року вона побувала в Монграфі, Флоранджі ті Тієрсі (про що «День» свого часу писав). Експозиція складена з робіт двадцяти прикарпатських фотохудожників, зокрема, членів тисменицького народного фотоклубу «Колумб». Нагадаємо, що член цього творчого об’єднання Ярема Проців за роботу «Старий оригінал» здобув друге місце в номінації «Долі» на фотоконкурсі «Дня» 2000 року.
Відкрив виставку мер Морестеля Крістіан Ріваль. В урочистості взяли участь почесний консул України в Ліоні Жаклін Бражик, президент місцевого фотоклубу Поль Петі, представник української католицької церкви в Ліоні отець Ігор Іванчів, представники української діаспори, французькі фотомитці, місцеві жителі. Наступного року фотоклуб Морестеля привезе свої фотороботи до Прикарпаття, повідомляє Ростислав КОНДРАТ.