Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Справа лікарів-2»

12 жовтня, 2004 - 00:00

Останні події, пов’язані з хворобою кандидата в президенти, лідера «Нашої України» Віктора Ющенка, стали головною темою при підбитті журналістами підсумків минулого тижня. У програмі «Детально з Дмитром Кисельовим», показаної в недільному ефірі телеканала «ICTV», співрозмовником ведучого став головний лікар австрійської клініки «Рудольфінерхаус» Лотар Віке. Він, зокрема, заявив, що на нього чинився тиск, коли було потрібно підписати листа, де йшлося про нібито біологічну зброю, яка, за припущенням кількох лікарів клініки, могла бути застосована проти Віктора Ющенка. Лікар Віке також підтвердив свою висловлену раніше думку з приводу того, що Ющенко не був отруєний, піддавши сумнівам компетентність автора цієї версії доктора Миколи Корпана. Останній, за словами Віке, не є штатним співробітником «Рудольфінерхаусу» і може не мати статусу університетського професора. Пан Віке також навів приклади зухвалої поведінки в клініці (не постучавши входили до його кабінету, грубо розмовляли з ним тощо) деяких депутатів iз «Нашої України». У згадуваному в програмі Д. Кисельова інтерв’ю лікаря Віке австрійському часопису «Профіль», який провів власне журналістське розслідування обставин хвороби В. Ющенко, Л. Віке також говорив про те, що, побоюючись тиску, був змушений звернутися до правоохоронних органів з проханням про захист. Прохання було задоволене: Л. Віке надали охорону.

Фактично своїм інтерв’ю лікар Віке зруйнував «логічний ланцюжок» нашоукраїнців, що припускає зв’язок між хворобою Віктора Ющенка та його балотуванням у президенти і найважливішим елементом якого є ідея про умисне отруєння лідера «Нашої України».

Щоправда, колега лікаря Віке, президент клініки «Рудольфінерхаус» Міхаель Цимпфер, який прибув днями в Україну разом iз В. Ющенком, заявив, що не чинив на головного лікаря жодного тиску. За його словами, підпис Віке був не обов’язковим під листом про звернення по допомогу до фахівців з біологічної зброї. Міхаель Цимпфер також сказав: «Лікар Віке є директором клініки та уповноважений говорити від її імені, але слід підкреслити, що він зобов’язаний узгоджувати свої заяви з його лікарями... Його твердження, що увмисне отруєння виключене, не узгоджено з лікарями Ющенка. Тим більше що в день, коли була зроблена ця заява, ще проводилася судово-медична експертиза». Репутація доктора Миколи Корпана, який є лікарем Ющенка, також не викликає сумнівів у Цимпфера. «Немає заяв Корпана, які б викликали сумніви», — сказав президент «Рудольфінерхаусу».

Міхаель Цимпфер прогнозує отримання результатів експертизи, що підтвердить або спростує факт можливого отруєння Ющенка, за три тижні. Лікар заявив, що справа клініки «лікувати пацієнтів, а не втручатися в політичні питання». При цьому свій візит до України Цимпфер пояснив бажанням «забезпечити приїзд Віктора Ющенка в Київ, аби передати подальше лікування компетентним українським лікарям».

Свою думку з приводу «біозброї» висловив вчора заступник глави Служби безпеки України Ігор Дріжчаний. За його словами, Україна ні нині, ні за часів Радянського Союзу не мала й не виготовляла біологічної зброї. «Той, хто робить такі заяви, не зовсім розуміє суть самого поняття «біологічна зброя», — сказав Дріжчаний. Біологічну зброю, зазначив заступник голови СБУ, неможливо застосувати щодо якоїсь конкретної людини. «З наукового погляду немає підстав говорити про застосування біологічної зброї», — сказав він, підкресливши, що твердження, ніби хвороба кандидата в президенти Віктора Ющенка могла бути викликана біологічною зброєю, є необгрунтованим.

«Поки не буде проведена судово-медична експертиза, будь-які заяви в криміналістиці називаються версіями». Так прокоментував заяву Олександра Зінченка про застосування до Ющенка біологічної зброї керівник прес-служби Генпрокуратури Сергій Руденко. За його словами, версія про використання біологічної зброї є похідною від версії, що розглядається. «Тобто Віктор Андрійович сказав, що його «умисно отруїли», і нині це головна проблема, над якою ми працюємо», — сказав керівник прес-служби ГПУ. Коментуючи заяву Ющенка про його недовіру до Генеральної прокуратури, Руденко сказав: «Закон не знає відведення всій правоохоронній системі, зокрема й Генеральній прокуратурі загалом».

Згідно з опитуванням 1200 респондентів, проведеним центром «Социс» у період із 28 вересня по 6 жовтня, 11% українців нічого не знають про заяву голови виборчого штабу кандидата на посаду президента Віктора Ющенка Олександра Зінченка про те, що отруєння лідера «Нашої України» є наслідком замаху на його життя, 52% опитаних «щось чули про це», і лише 37% сказали, що «знають досить добре». При цьому 16,5% респондентів заявили, що впевнені в тому, що це був замах, 24,5% визнали цю версію «цілком імовірною», 22% схиляються до думки, що «швидше за все, замаху не було», і 21% висловили впевненість у тому, що на життя кандидата не чинили замаху. Найбільше упевнених у тому, що отруєння кандидата від опозиції було результатом замаху в західному регіоні країни — 71%. У центральному регіоні так думають 42%, у південному — 19%, у східному — 16% респондентів. Не вірять у замах на заході країни — 13%, у центрі — 31%, на півдні — 49%, на сході — 57%.

Володимир СОНЮК, «День»
Газета: