На поставлене «Днем» запитання «Що мусить зробити для України її майбутній президент?» на наших шпальтах уже відповідали жителі Криму, Хмельницької, Житомирської, Рівненської, Харківської, Львівської, Чернівецької, Вінницької, Одеської, Херсонської, Донецької, Сумської, Тернопільської та Чернігівської областей. Сьогодні до формування «суспільного запиту» для майбутнього глави держави приєднуються мешканці міста Прилуки Черкаської області.
Микола БАБІЙ, міський голова:
— Віддати владу на околиці!..
Микола ПРАВДИВЕЦЬ, голова депутатської комісії з питань освіти, охорони здоров’я, молоді, культури, фізкультури і спорту, соціального захисту населення:
— Перш за все, майбутньому президенту України, відповідно до статті 102-ї Конституції України, потрібно забезпечити реальну, а не декларативну дію наступних статей Основного Закону. Статті 3 («Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю»); статті 13 — при проведенні приватизації враховувати інтереси всього народу. Забезпечити частку державного сектора економіки на рівні 25—30%. Визначати такими, які підлягають приватизації, об’єкти, ефективна діяльність яких потребує інвестування. Суворо виконувати вимоги Закону України «Про приватизацію державного майна»; статей 16 (забезпечення екологічної безпеки), 17 (захист суверенітету і територіальної цілісності України), 43 (право кожного на працю), 48 (право на достатній життєвий рівень), 49 (право на охорону здоров’я).
По-друге, постійно, послідовно та наполегливо боротися з корупцією на всіх рівнях влади. Необхідні також:
— підтримка державних службовців та службовців місцевого самоврядування;
— орієнтація влади не лише на «середній» клас, а і на молодь, пенсіонерів в т.ч. і Збройних сил та МВС;
— виховання патріотизму, любові до рідної держави, щоб держава була матір’ю, а не мачухою для простих людей;
— реальне забезпечення наступності позитивних здобутків та надбань нашого народу в минулому в усіх сферах життєдіяльності;
— формування дійсно інтелектуальної еліти суспільства;
— на рівні влади і на рівні простих людей поступове звільнення від генетично присутніх в українського народу стереотипів «Немає пророка у своїй Вітчизні», «Українці без міри компромісні та терплячі»;
— добросусідські відносини з усіма сусідніми державами.
Євроінтеграція України повинна бути поступовою, без завдання шкоди як власній державі, так і відносинам з Російською Федерацією та Республікою Білорусь.
З реалізацією вказаних заходів не обов’язково чекати до листопада 2004 року.
Петро БОЙКО, художник:
— Насамперед — це створення дієвої команди. Закон повинен стати вище влади. Перші кроки — це формування довіри, щоб люди відчули впевненість у завтрашньому дні.
С. ЗАДОРОЖНЯ, голова комітету самоорганізації мікрорайону м’ятно-дослідної станції:
— Найболючіші — питання соціальної сфери. Саме з їх вирішення і має почати майбутній президент. Хотілося б отримати гарантії від держави у питанні фінансового забезпечення мінімального рівня соціальних послуг, підняття рівня громадських послуг, що надаються мешканцям міст і сіл України.
Бажано розвивати демократію «знизу» — за участю людей у вирішенні питань загальнодержавного і місцевого значення. Це облаштування житла, комунальні послуги, транспорт, освіта, охорона здоров’я, тобто все те, чим опікується влада — місцеве самоврядування. А для цього потрібно поліпшити матеріальні та фінансові основи місцевого самоврядування, забезпечити відповідними фінансовими ресурсами комітети самоорганізації населення для виконання власних повноважень.
Олександра ЛЕБІДЬ, редактор «АІР»:
— Що передусім повинен зробити майбутній президент? Це питання здається мені досить складним та неоднозначним. Проте відповім на нього дуже стисло. По-перше, вважаю, що майбутній президент має боротися з корупцією у найвищих ешелонах влади. Було б також добре, якби він направив свої зусилля на роботу соціальної програми (створення нових робочих місць), можливо, таки вдасться реабілітувати нашу промисловість та сільське господарство.
Георгій ГАЙДАЙ, головний хранитель Прилуцького краєзнавчого музею:
— Перший день новообраного президента. Яким я його бачу? Перш за все, на таке запитання я можу відповісти лише за тих умов, коли президентом стане людина, яку мені ніхто не нав’язував, якій я довіряю, тож і віддав за неї свій голос. А обиратиму лише того, хто буде відповідати кільком моїм критеріям, які є обов’язковими. Наш керманич повинен обов’язково бути українським патріотом, причому не прикидатися ним час від часу, коли це вигідно, а бути патріотом генетично, щоб це було в нього в крові, виплекане кількома поколіннями. Президентом має стати порядна, не заплямована, висококультурна людина, якій болітимуть людські біди й негаразди, яка дбатиме у першу чергу про добробут і розвиток свого народу, своєї держави, а не сусідньої, як це було до цього часу.
Свій перший день на посаді обраний мною президент розпочне з телевізійної студії, де він виступить перед українським народом із чіткою президентською програмою, в якій будуть викладені конкретні заходи по відродженню України. Звичайно, у цій програмі повинні бути передбачені усі нюанси, усі сторони життя й діяльності людської спільноти. Я не спеціаліст в економіці, політиці, фінансах тощо, але впевнений, що в цій програмі першим пунктом має бути відродження й порятунок української мови і національної, тричі упослідженої культури, а вже потім — усе інше. Якщо цього не станеться, —що ж, виходить, я знову помилився у своєму виборі.
Олексій ДОРОШЕНКО, депутат міської ради, голова профспілки Управління бурових робіт:
— Перше. Одразу після інаугурації звернутись до народу, висловити своє бачення розвитку України. Поставити завдання на перші 100 днів і виконати їх. Попросити про підтримку своїх дій, забувши, хто і як голосував.
Друге. На другий день після офіційного вступу на посаду направити всі зусилля уряду, держадміністрацій на погашення заборгованості по заробітній платі і покінчити з цим злочинним явищем. Вивести економіку з «тіні», хоча б зменшити до 20—25%.
Третє. Підняти імідж України у світі і повагу громадян до органів влади. Очиститись від ганебних справ, сказати правду про «плівки Мельниченка», убивство Гонгадзе і т.п.
Наталія КАРЦЕВА, учениця 11 класу середньої загальноосвітньої школи № 13:
— У першу чергу президент повинен об’єднати український народ і довести йому, що наша держава є сильною і могутньою! Україна звикла бути останньою, тому не ставить перед собою мети пробитися вперед. Ми завжди віддавали своє комусь. Ніколи не боремося за належне нам. Чому!? Можливо, тому, що люди не вірять в майбутнє України. Але воно у нас є, і залежить це майбутнє від народу. Отже, основною проблемою, що стоїть перед майбутнім президентом, є піднесення духовності українського народу. Якщо серед нас буде мир і ми будемо поважати нашу країну, то, я думаю, проблеми, які зараз панують у світі (безробіття, економічні та екологічні проблеми), ми вирішимо.