Якщо Джон Керрі виграє вибори в листопаді 2004 року, він стане, мабуть, найбагатшим президентом за всю історію США. Статки кандидата в президенти перевищують $1 млрд. Газета «Roll Call», що виходить на Капітолійському пагорбі, склала список 50-ти найбагатших законодавців США, які на сьогодні служать у Палаті представників і Сенаті Конгресу США.
У списку 50-ти парламентських мільйонерів і мультимільйонерів — 21 сенатор і 29 конгресменів. Таким чином у Сенаті відсоток супербагатих членів вищий, ніж у Палаті представників, оскільки у верхній палаті всього служить 100 сенаторів — по два від кожного штату, а в нижній палаті парламенту — 435 конгресменів.
Представники Демократичної партії, їх у списку 20 осіб, помітно поступаються республіканцям, яких 30 осіб. Водночас, навіть без урахування демократа Джона Керрі, в середньому на кожного демократа зі списку багатіїв припадає $55,6 млн., а на кожного республіканця — лише $34,8 млн. Знову ж таки, якщо не рахувати Керрі, сукупні статки найбагатших демократів — $1,06 млрд. — приблизно дорівнюють сукупним статкам республіканців — $1,04 млрд. Загальні кошти, якими володіли найбагатші законодавці 2003 року, становили $3,1 млрд. Порівняно з 2002 роком — $2,6 млрд. — спостерігається значний ріст добробуту жителів Капітолійського пагорба.
Ці дані складені не лише на основі фінансових декларацій, які заповнюють законодавці. На жаль, дані, що містяться в декларації, не є точними, оскільки декларація не вимагає, наприклад, вказувати точну вартість пакетів акцій, якими володіє конгресмен або сенатор. Якщо приблизна сума акцій коливається між $500 тис. і $1 млн., у декларації можна зазначити $500 тис.
Однак у декларації вказують активи, які мають дружина чи чоловік або ж дитина, яка живе в родині. Ця обставина й визначила лідерство Джона Керрі в рейтингу найбагатших законодавців, оскільки його дружина Тереза Хейнц-Керрі володіє великим пакетом акцій відомої компанії Heinz (займається виробництвом продуктів харчування), котрі вона отримала у спадщину від чоловіка, який загинув в авіакатастрофі 1991 року, — Джона Хейнца. Джон Хейнц був власником великого бізнесу й сенатором. Тереза Хейнц-Керрі отримала в спадщину $500 млн. і змогла збільшити вартість портфеля акцій до $1,3 млрд. Згідно з даними газети Los Angeles Times, багатство Керрі-Хейнц може коливатися від $900 млн. до $3,2 млрд. Крім багатьох мільйонів, Керрі та його дружина володіють будинком у штаті Айдахо (вартістю $5 млн.), ділянкою узбережжя в штаті Массачусетс ($9 млн.) і будинком у штаті Пенсільванія ($4 млн.).
Слід зазначити, що статки наступного за Джоном Керрі конгресмена-республіканця Амо Х’ютон, за даними журналу Forbes, не такі переконливі — «лише» $475 млн. Його джерело — сімейний бізнес. Серед відомих прізвищ у списку також сенатор-демократ Джей Рокфеллер — під номером п’ять, із $200 млн. Сьогодні правнук нафтового олігарха Джона Рокфеллера є власником трьох закритих трастів.
Під номером 14 із $19,1 млн. у списку присутній ще один учасник нинішньої президентської кампанії — кандидат у віце-президенти від Демократичної партії Джон Едвардс. Також серед найбагатших законодавців лідери фракцій у Сенаті демократ Ненсі Пелосі (№17, $16,3 млн.) і республіканець Білл Фріст (№19, $15,1 млн.).
Під номером 21 у списку — сенатор-демократ, колишня перша леді Гілларі Клінтон із $12,8 млн. Ці мільйони — спільна власність Гілларі та Білла Клінтонів. Одним із головних джерел цих коштів є гонорари за виступи колишнього президента — лише 2003 року вони становили $4,35 млн., серед них $500 тис. за єдиний виступ у Токійському університеті, що не відбувся через незалежні від Клінтона причини. Виступи в Лісабоні та Барселоні теж щедро оплатили — $250 тис. Крім заробітків чоловіка існували ще власні доходи сенатора Клінтон — гонорари за автобіографічну книгу «Жива Історія» — $2,3 млн. Нерухомість подружжя Клінтонів оцінюють приблизно у $4,5 млн. — це два будинки у Вашингтоні та Нью-Йорку.
Впливовий сенатор-республіканець Джон МакКейн посів у списку 23 позицію з $11,4 млн. Левова частка цих коштів — спадщина, отримана дружиною сенатора Сінді. Під номером 24 з $10,4 млн. йде сенатор-республіканець Елізабет Доул — дружина колишнього сенатора та лідера більшості Боба Доула, який був суперником Білла Клінтона на президентських виборах 1998 року. Основними джерелами надходжень до сімейного бюджету в цьому випадку також є гонорари за виступи чоловіка, який торік наговорив майже на $1 млн.
Один із найвпливовіших сенаторів-демократів Едвард Кеннеді володіє $9,9 млн. і посідає 27 місце в списку найбагатших законодавців. Основним джерелом доходів є компанія, створена батьком братів Кеннеді — Джозефом Кеннеді.
2004 року зарплата сенаторів і конгресменів становила $158,1 тис. на рік, а зарплата лідерів фракцій та інших керівників палат — $175,7 тис.
ДО РЕЧІ
Буш розкошніший за Керрі. Молодіжний музичний телеканал VH1 (аналог MTV) порівняв рівень розкоші в житті двох головних претендентів на посаду президента США — Джорджа Буша та Джона Керрі. Учасники телешоу дійшли висновку, що Керрі перевершує Буша у сфері стилю, у нього «крутіша» дружина, він більше заробляє, серед друзів у нього більше знаменитостей, він бере участь у цікавіших вечірках тощо. Однак, на думку учасників, у житті Буша більше розкоші. Причиною стали привілеї, якими він користується як глава країни: він живе в найвідомішому будинку США — Білому домі, у нього кращий особистий транспорт (президентський авіалайнер Air Force One), охорона (агенти спецслужб) тощо.