Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Клуб ефективної політики

1 вересня, 2004 - 00:00
ЄГОР СТРОЄВ ВВАЖАЄ, ЩО ЄЕП МОЖЕ СТАТИ СТРИЖНЕМ ОНОВЛЕНОЇ СНД / ДМИТРО МЕДВЕДЄВ (НА ФОТО ЛIВОРУЧ) І ВІКТОР ЯНУКОВИЧ ЗАЯВИЛИ, ЩО ЄЕП НЕ ВАРТО ПРОТИСТАВЛЯТИ ЄВРОСОЮЗУ ПОЛІТОЛОГ ГЛІБ ПАВЛОВСЬКИЙ У ГОСТИННІЙ АТМОСФЕРІ «РОСІЙСЬКОГО КЛУБУ»

Учора в Києві з’явився ще один російський «інформаційний майданчик». «Російський клуб» розпочав свою діяльність із масштабного «круглого столу», присвяченого формуванню Єдиного економічного простору. Українську сторону представляли прем’єр-міністр Віктор Янукович, глава Адміністрації Президента Віктор Медведчук, керівники регіонів. Російську — глава адміністрації президента Дмитро Медведєв, голова комітету Держдуми у справах СНД та зв’язків iз співвітчизниками Андрій Кокошин, голови регіонів РФ, у тому числі губернатор Санкт-Петербурга Валентина Матвієнко, керівник Орловської області Єгор Строєв й інші. «Російський клуб», як про нього кажуть його творці, — неурядова організація, створена з ініціативи представників російської й української громадськості для розвитку діалогу між широкими колами двох країн.

Як заявив глава адміністрації президента РФ Дмитро Медведєв, який передав привітання Володимира Путіна, «сьогодні вже не треба доводити одне одному необхідність створення ЄЕП. На порядку денному — практична реалізація досягнутих домовленостей». «У ході такої інтеграції немає і не може бути переможених, виграють усі й найголовніше — громадяни», — сказав він.

Зі слів Віктора Януковича, учорашня зустріч мала дати можливість «зробити конкретні кроки на цій непростій дорозі». «Якщо комусь Бог дав — поділитися, допомогти, розібратися — це та традиція, яка завжди була в наших відносинах», — зазначив український прем’єр. «Ми, як і раніше, шукатимемо шляхи, як по-братськи вирішувати проблемні питання, — заявив Віктор Янукович. — Один із найяскравіших прикладів — минулий рік, коли Україна опинилася в дуже складній ситуації із забезпеченням продовольчою пшеницею, і наші друзі- росіяни підставили плече, допомогли. Приємно було чути від губернаторів України, що вони самостійно знайшли контакти в російських регіонах і вирішили цю життєву проблему». Зі слів Дмитра Медведєва, «працювати над інтеграцією треба на всіх рівнях», а керівники місцевої влади «примушують активніше крутитися столичних політиків». Віктор Янукович у свою чергу запевнив російську делегацію в тому, що наша країна перебуває на шляху лібералізації відносин центру й регіонів.

Погляд регіонів Росії на співпрацю з Україною без дипломатичних реверансів висловив губернатор Орловської області Єгор Строєв. За його словами, російська делегація приїхала «до Києва, матері міст Росії, зробити свій внесок в інтеграцію двох держав». Орловський губернатор вважає, що сьогодні «в глибинах самого народу визріла фаза бурхливого зростання взаємовідносин». До необхідності інтеграції прийшла «масова свідомість підприємців і регіонів, а масову свідомість нікому в історії ще перемогти не вдавалося». На думку Строєва, Єдиний економічний простір покликаний стати «слов’янським НЕПом», а вісь «Москва — Київ» матиме геоекономічний характер, а не політичний, як Європейський Союз. Основою інтеграції, на думку губернатора, має стати «створення російсько-українських транснаціональних корпорацій». «Сподіваюся, український народ, ви, губернатори, зробите правильний вибір», — заявив Строєв, звертаючись до учасників засідання.

Віктор Янукович у своєму виступі звертався до свого прем’єрського та губернаторського досвіду, зосередився на економічних питаннях. «Україна — експортно орієнтована держава, і наш головний стратегічний партнер, на щастя, — це Росія», — сказав вiн. За словами Януковича, товарообіг між двома країнами стабільно підвищується, зростання за перше півріччя перевищило 35%. «Крім енергоносіїв, існує позитивний баланс у бік України, — сказав він, звертаючись до російських колег. — Я упевнений, що в нас є ще колосальний потенціал». Прем’єр високо оцінив скасування ПДВ на експорт російських енергоносiїв до України. «Це створить умови поглиблення інтеграційного процесу, кінцева мета якого — створення ЄЕП», — сказав він. А зі слів Дмитра Медведєва, це рішення «далося російській стороні не просто, але перспективи розвитку ЄЕП і відносин із Україною вищі за одномоментну вигоду».

Варвара ЖЛУКТЕНКО, фото Миколи ЛАЗАРЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: