Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Горизонти кампанії

Сергій ТІГІПКО: «Демонстрація методів відбувається щодня»
1 вересня, 2004 - 00:00
СЕРГІЙ ТІГІПКО / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА / «День»

До запланованих на 31 жовтня виборів президента України залишилося рівно 60 днів. Це означає, що країна подолала першу половину виборчої кампанії- 2004 і вступає в другу її фазу — за прогнозами експертів, набагато жорсткішу. Головним «спортмайданчиком» виборів стане парламент, робота якого відновиться 7 вересня та, напевно, загостриться постановкою питання про політреформу, необхідністю починати на цьому тлі черговий бюджетний процес і бажанням опозиції все це провалити та заблокувати.

Сьогодні, коли нинішня виборча кампанія перебуває «в зеніті», вже очевидно: деякі песимістичні пророцтва аналітиків можуть здійснитися. Зокрема, на предмет того, що вибори-2004 стануть конкуренцією не ідей і програм щодо загальнонаціонального порядку денного, а технологій. Днями сигнал про оцінку ситуації надійшов зі штабу Віктора Януковича. Виборча президентська кампанія в Україні набуває небезпечних рис, які можуть призвести до руйнівних наслідків у суспільстві, заявив керівник виборчого штабу В. Януковича Сергій Тігіпко. Використовувані опонентами PR-технології С. Тігіпко розділив на кілька груп. Першу з них — скарги, які подають до Центральної виборчої комісії штаби інших кандидатів у президенти, — С. Тігіпко назвав «юридичною війною». З його слів, штаб розібрався з кожною з 80 поданих до Центрвиборчкому на дії В. Януковича скарг і дійшов висновку, що їхні подавці або помилялися, або брехали. «Мені здається, що це звичайна брехня», — з невластивою йому загалом різкістю заявив Сергій Тігіпко, який має славу ліберала. На його думку, завалюючи ЦВК скаргами, опоненти В. Януковича створюють ілюзію порушення закону в Україні. Коментуючи критику опозицією закону про вибори президента України, С. Тігіпко нагадав: цей закон, коли Верховна Рада його приймала, «став серйозним компромісом» між політичними силами в парламенті, — за нього проголосували близько 400 народних депутатів, у тому числі опозиційних.

Докладніше про «контраргументи» і «контрзаходи» команди Віктора Януковича керівник його виборчого штабу розповів в інтерв’ю «Дню».

— Про які конкретно агентства йдеться?

— Зараз тривають переговори. Проте не хотілося б, щоб запрошувачем виступав штаб Віктора Януковича, — це знову може спровокувати безглузді обвинувачення.

— У боротьбі за рейтинги ви обіцяли застосувати «конкретні методи», — що малось на увазі?

— Демонстрація методів відбувається щодня. Лише минулого тижня уряд підняв зарплату вчителям на 15,8%, а з початку року вона загалом збільшилася на 58%. На мою думку, цілком конкретний показник. Штаб також ініціює вирішення окремих питань, переважно тих, із якими громадяни звертаються до громадських приймалень. Більшість скарг стосуються комунальної сфери, і зараз на вирішення цих проблем спрямовано максимум зусиль. Позитивні зміни також відчують представники малого та середнього бізнесу.

По-друге, настав час Віктору Федоровичу чіткіше формулювати власну позицію з тих чи інших політичних питань. Досі ми знали його як успішного, але небагатослівного, не заполітизованого прем’єр-міністра. Навіть на телеканалах він фігурує переважно як глава уряду, а не кандидат на посаду президента. Тому незмінним залишається третій напрям — максимальне «олюднення» образу кандидата.

— Різке підвищення всіх соціальних виплат, очевидно, здатне призвести до негативних економічних наслідків…

— Не підіймати зарплати через боязнь зростання цін — абсурд. Навіть якщо зайва ліквідність і з’явиться на ринку, то в Нацбанку та Кабміну вистачить коштів, щоб із нею впоратися. Так, у відповідь на збільшення виплат НБУ уже змінив систему резервування, з 12 показників залишилося лише 2. Сьогодні дії уряду та Національного банку мають бути максимально скоординовані й узгоджені. У липні інфляція була нульовою, ціни на окремі продукти харчування взагалі знизилися. Отже, поки що я не вбачаю причин для неспокою, швидше за все, річна інфляція становитиме 7%, а це абсолютно нормальний показник.

— Чи було червневе збільшення бюджету певним своєрідним «резервуванням» коштів?

— Розумний господар завжди планує песимістично. До розумної влади ця сентенція також застосовна. «Приховувати» гроші безглуздо, адже, якщо вони не прописані в бюджеті, то й скористатися ними не можна. Спочатку бюджет складали досить стримано, я б сказав — помірно, проте він цілком базувався на розрахунках Нацбанку та Мінекономіки. Час показав: кон’юнктура виявилася сприятливішою, краще спрацювали експортери, стабілізувався внутрішній ринок, зростання економіки становило 12%, що й створило передумови для збільшення бюджету.

— Які ще ризики для країни, крім економічних, несе в собі нинішня виборча кампанія?

— Нас і так недооцінюють у світі, вибори лише підкидають дров до багаття. Нецивілізоване політичне протистояння може негативно позначитися на перспективах інвестиційного клімату.

Крім того, штучно розпалюється ситуація всередині країни. Усі міркування на тему «Якщо переможе не Ющенко, — отже, результат сфальсифікований» — відверта профанація. Сьогодні вже всі соціологи відзначають стрімке зближення рейтингових показників головних кандидатів. Ми не потребуємо застосування якихось особливих технологій, Януковичу вони не потрібні, він чисто виграє в другому турі.

— Ви погоджуєтеся з тим, що в другому турі провідну роль відіграють голоси «лівого» електорату?

— Чомусь вважається: якщо вперше людина проголосувала, скажімо, за Симоненка, то повторно зробить те саме, або віддасть свій голос за того, на кого вкаже Симоненко. Практика показує, що це не так. У другому турі кожен робитиме новий вибір, із чистої сторінки.

Згідно з нашими дослідженнями, «лівий» електорат більше симпатизує Януковичу. Без різниці, чий він — Симоненка чи Мороза. Це також не залежить від того, хто з них вирішить підтримати Ющенка, а хто — Януковича. Тому в другому турі ми розраховуємо на дуже велику перевагу.

— Але рейтинги стосовно другого туру показують розрив не менше 10% на користь Ющенка…

— Не треба оперувати цифрами місячної давності, ситуація змінилася, і про це чудово знають у обох штабах. У Центрі Разумкова, до речі, також. Останні дані показують, що прем’єр має невелику перевагу в другому турі.

— Вас не тривожить, що люди, які йдуть голосувати за Ющенка, впевнені, що президентом стане Янукович?

— Найголовніше — шанобливе ставлення до виборця. Відстороненість від влади та констатація того, що «від мене нічого не залежить», — не така вже й проста штука. Люди повинні відчувати причетність до цих виборів, свій вплив на їхній результат. Першочергове завдання — сформувати таку впевненість. Але лише політична реформа здатна дати комплексний результат. Насамперед зміни відбудуться на низових рівнях, де й починається справжня політика. Коли глава адміністрації, його заступники, депутати місцевої ради належать до різних партій, а конкуренція між ними висока, то й махінацій бути не може.

— Чи здатне, на ваш погляд, імовірне скорочення рейтингу примусити лідера «Нашої України» замислитися про необхідність підтримки конституційної реформи?

— На жаль, у це мало віриться. Навіть у разі усвідомлення необхідності проведення реформи, їм буде складно змінити позицію за один місяць. Можна було шукати компроміси стосовно початку дії реформи, але повністю її заперечувати — помилка. Неважко передбачити, що осіннє голосування із законопроекту №4180 буде дуже непростим.

— Але тепер уже прем’єр, передчуваючи перемогу, може відмовитися від підтримки законопроекту №4180...

— Будемо відверті: на ідеї реалізації реформи побудована вся коаліція. «ВоРоБей» — вагома сила, і Віктор Федорович це чудово розуміє. Якщо голосування відбудеться у вересні, то, я впевнений, Партія регіонів залишиться вірна своїй позиції.

Чи можлива реформа після виборів? Такі обіцянки не можна залишати осторонь, однак Януковичу-президенту провести її буде набагато складніше, ніж Януковичу- кандидату. Багато політсил, які нині його підтримують й одночасно «проштовхують» законопроект №4180, після виборів можуть відступитися від запланованого й умовити їх буде нелегко.

— А якщо реформа знову провалиться, чи втратить прем’єр підтримку коаліції та статус «єдиного кандидата»?

— Якщо голосування не відбудеться з вини фракції «Регіонів...», то теоретично можна допустити, що деякі члени коаліції захочуть залишити об’єднання.

— Фахівці допускають, що сфальсифікованими оголосять результати вже першого туру.

— Такий розвиток подій абсурдний. Сумнівних версій на кшталт тієї, що Леонід Кучма піде на третій термін, або в День незалежності передасть владу Януковичу, вистачало й раніше. Усе це дурниці, обидва тури пройдуть спокійно.

— Обговорюють також імовірність реалізації в Україні «грузинського варіанта»…

— Ми бачимо Грузію «постреволюційну», — скажіть, чи добре там жити простому народу? Хто виграє від протистояння? Не витрачаймо час на обговорення явно нереальних версій.

— Спочатку Януковича складно було назвати «єдиним кандидатом» у повному розумінні цього слова, — він не до кінця влаштовував представників основних політичних і економічних груп. Чи знайдено компроміс, адже дивідендів на всіх не вистачить?

— Для зриву кампанії немає способу надійнішого, ніж поділ портфелів. Про дивіденди взагалі не йдеться. Та сама бізнес-еліта, наприклад, нічого не отримає. Приватизація практично завершена, а після — всі на рівних умовах платять податки. Більш того, говорити, що нас підтримують усі — не поважати опозицію. Я особисто знаю багатьох банкірів, підприємців, які підтримують Ющенка. Мороз і Симоненко симпатиків в бізнесі-середовищі також мають чимало.

— Можливо, йдеться не про конкретні портфелі, а про гарантії збереження власності…

— Складно вигадати щось жахливіше за чергові переділи. Приватна власність завжди була ефективнішою. Держава має створювати умови для розвитку бізнесу на мікрорівні, проте не може туди втручатися. Не думаю, що хтось із кандидатів, прийшовши до влади, дозволить собі займатися переділами, повертаючи тим самим країну назад. Краще подумати про стимули, що здатні примусити людей, які вже мають певний капітал, платити справедливі податки нарівні з іншими. І ще про те, як вітчизняний бізнес, який годує країну, зробити конкурентоспроможним на світовому ринку.

— Визнавши «надмірну активність» деяких «адміністраторів» у областях, ви тим самим визнали наявність адмінресурсу в кампанії Віктора Януковича.

— Адмінресурс — це коли особисто Янукович збирає нараду та дає вказівку: хто, що та до якого терміну повинен зробити, інакше… Нічого такого немає, тому згадані випадки не можна назвати адміністративним ресурсом. Завжди знайдуться чиновники, які, намагаючись вислужитися перед керівництвом, проявлять дива винахідливості. Наприклад, сьогодні підписи на підтримку кандидата ми приймаємо лише від агітаційних наметів, масштабний збір давно завершено. Але кожен керівник прагне виділитися, провести якісь збори, не розуміючи, що це на шкоду.

Хоч скільки б ми говорили про демократію, але без політреформи вона неможлива в повній мірі. Дивно, коли люди, які найбільше обурені застосуванням нібито адмінресурсу, всіляко чинять опір її прийняттю.

— Чи були «показові покарання» в регіонах, де порушення вже зафіксовані?

— А що можна зробити? Прем’єр усіх попередив, і через ЗМІ в тому числі. Голови обладміністрацій не підлеглі ні Кабміну, ні тим більше штабу, ми не можемо їх звільняти. Максимум, що можна, — чітко роз’яснювати на місцях технологію проведення агітації, щоб адмінресурс просто не «вклинювався».

— Чи організовуватиме штаб Януковича паралельний підрахунок голосів 31 жовтня? Ющенко і Симоненко вже заявили про такий намір.

— Не бачу необхідності приєднуватися до таких ініціатив. «Пакт про ненапад», підписаний деякими кандидатами, не став стримуючим чинником проти поширення компрометуючих матеріалів, різких заяв на адресу один одного.

Такі прийоми — нікому не потрібне прикрашення виборів; існує закон, який чітко все регулює. За чинного, дуже суворого законодавства, фальсифікації неможливі.

— Опозиція вимагає оголошення результатів уже в першу ніч. Ви приєднаєтеся?

— Чим швидше, тим краще, ми в цьому зацікавлені. Усе залежить від технічних можливостей Центрвиборчкому.

— Як відбувається підготовка Януковича до теледебатів?

— Прем’єр дебатів не боїться й обов’язково братиме в них участь, він сам до них готується. У Януковича сильна позиція, і він має про що поговорити з кожним із кандидатів.

— Чому зі створеної на підтримку В. Януковича коаліції виходять деякі політсили?

— Одна справа — підписатися, інша — брати участь у повсякденній, виснажливій роботі, тому недивно, що деякі просто не змогли знайти себе в спільній справі, вчасно приєднатися. На жаль, вихід окремих членів супроводжується провокативними заявами. Але якщо знайдуться ще охочі залишити об’єднання, це не так суттєво вплине на коаліцію.

— Раніше згадувалося, що кошти для внесення кандидатської застави в ЦВК зібрали активісти «Регіонів...», — чим займаються інші члени «ВоРоБья»?

— Роботи всім вистачає. Так, у громадських приймальнях працюють члени «ТУ», СДПУ(О), НДП. Нам допомагають окремі депутати, підключаючи свій ресурс. Крім того, є так звані VIP-агітатори, відомі всій країні люди: політики, спортсмени, актори. Всі вони перебувають у різних політсилах.

— І хто ж ці VIP-агітатори?

— Один із них — я.

Ксенія ВАСИЛЕНКО
Газета: