Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

I розуму і серцю

Як вибрати будинку зелене обрамлення
19 серпня, 2004 - 00:00

Із сукупності рослин, доріжок-огорож-фонтанів сад перетворюється на композицію, коли у нього є стиль. Стиль додає гармонію, внутрішнє значення й організацію усім елементам саду. Тому кожному власнику дачної ділянки, який бажає мати гідне зелене обрамлення будинку, доведеться подумати про це. Є кілька досить поширених стилів оформлення садів. Розглядаючи їх, ви, можливо, краще зрозумієте, який тип саду більш відповідає вашому внутрішньому світу.

КЛАСИЧНИЙ

Класика є класика: усе зрозуміле, правильне, перевірене часом. Цей стиль підійде тим, хто любить геометрично рівні лінії та кути, а також порядок. Зазвичай він характеризується наявністю симетрії у розташуванні окремих компонентів і посадці рослин, які так чи інакше імітують природні співтовариства. Такі сади зручно влаштовувати на заміських ділянках, що традиційно мають прямокутні форми. Дуже часто у класичних садах простежується якась одна домінанта. Наприклад, є сади з трав’янистих рослин. Є мощені сади, в яких велику частину простору декоративно викладено плиткою, каменями або цеглою, а рослини висаджуються на високі клумби або в контейнери. Традиційний же дизайн класичного саду передбачає прямокутні газони, рівні прямокутні або круглі клумби посередині, барвисті однорічні рослини. При такому оформленні основна увага приділяється рослинності, а не конструктивним елементам, цей варіант прийдеться до душі любителям декоративно-квітучих, декоративно-листяних рослин і запашних трав.

ПАРТЕРНИЙ

Вони нагадують відомі французькі й італійські сади XVI століття. Партерний сад, або сад квітників містить безліч клумб химерної форми і декоративні елементи, які створюють витіюватий орнамент, що підноситься над рівнем землі. Зазвичай його створювали для того, щоб милуватися з вікон верхніх поверхів будинку. Сад-лабіринт спочатку також було винайдено для розгляду зверху, у ньому живоплоти, що низько стрижуться, утворюють геометричні або звивисті візерунки. Вільний простір між вічнозеленими кущами заповнюють рослинами, що красиво квітнуть або, що з історичного погляду більш правильно, кольоровим піском чи гравієм. Є дуже багато любителів живої природи, яких спокушає не правильна організація простору і чіткість ліній, а якраз навпаки — простота, природність, свобода. У такому випадку варто звернути увагу на сади так званого вільного стилю. Романтичний дикий куточок, а тим більше навіть цілий сад у природному стилі передбачає мінімум роботи на грядках та у квітниках і максимум відпочинку.

СІЛЬСЬКИЙ

Або дачний. Його оформляють, використовуючи натуральні, природні матеріали для мощення і підбираючи особливим чином рослини. У ландшафт, як правило, не вносять змін або роблять їх мінімальними. Зазвичай усе обмежується викладенням садової доріжки, сходами із звичайного каменю. У композиції рослин переважають «старомодні рослини» і навіть овочі, які створюють трохи недбалий, але дуже барвистий ефект.

КУТОЧОК ЖИВОЇ ПРИРОДИ

За уявної суперечності поняття «сад» і «куточок дикої природи» цілком сумісні. Любителі цього стилю іноді нічого не роблять зі своїми ділянками. Рослини шалено розростаються, у них селяться різні живі істоти, наприклад, птахи, бджоли, метелики, ящірки. У залученні птахів, ссавців і комах важливу роль відіграє вода, а також квітучі однорічні та багаторічні рослини.

ЛІСОВИЙ ЛАНДШАФТ

Він відтворюється на ділянці великого розміру. Це гарне рішення для довгих і вузьких наділів, куди «класика» не впишеться. Для цієї мети найкраще підійдуть листопадні деревні породи зі світлою негустою кроною, наприклад, берези. Перевага у таких садах надається рослинам, які навесні буйно квітнуть, а проміжки між деревами заповнюють грунтопокривними і цибулинковими рослинами. Лісовий ландшафт дозволяє закрити непривабливий вигляд сусідніх будинків та комунікацій. Ще одна позитивна риса — він невибагливий у догляді. Імітація природного ландшафту дозволяє створити безліч різних середовищ: від сухого гравійного квітника до вологих берегів водоймищ. Такі сади змінюють свій вигляд від сезону до сезону й існують доти, поки зберігається гармонійна рівновага між усіма його частинами, у тому числі між дикою природою і культурами, вкрапленими у загальну картину з волі людини.

ТЕМАТИЧНИЙ

Ці сади розповсюджуються тим швидше, чим більше людей подорожує світом. Багато що з того, що помічається під час подорожей далекими країнами, ми подумки переносимо до нашого саду. Тим часом садові традиції далеких країн уже з давніх часів знайшли до нас дорогу. Часто ми навіть і не підозрюємо про чужоземне походження деяких рослин з бабусиного саду. Кожен стиль має власний шарм, особливу чарівність. Звичайно, неминучі обмеження через клімат. А ось різні аксесуари, що продаються усюди як сувеніри, можуть стати у пригоді вашому саду.

Безумовні лідери серед тематичних садів — японські, з їхньою гармонією і відчуттям спокою. Їх, як і китайські, відносять за тематикою до Східної Азії. Інша популярна тематика — Близький Схід. Благородна витонченість, приправлена пряною сумішшю важких, солодких ароматів жасмину і троянд, у поєднанні з легким оздобленням — це те, що ми звикли називати духом Сходу. Середземномор’я ми впізнаємо за стінками, викладеними з плоского натурального каменю, напівкруглими лавками, глиняними печами, великою кількістю сонячного світла і тепла. Південна Америка — це сієста, спокій і незворушність з одного боку і випліскування через край темпераменту з другого. Характер латиноамериканців знаходить своє відображення і в оформленні саду: спокійна зелень декоративного листя юкки, фуксії, пеларгонії та лілейника у поєднанні з несподіваними ефектами від яскравих квіток. Мавританія — тут змішалася воєдино таємнича екзотика Сходу з рисами європейсько-андалузького садового мистецтва. Цей сад тішить усі почуття: зір — яскравими фарбами кольорів, нюх — терпкими і солодкими ароматами фіміаму та троянд, смак — запашним м’якишем суниці й оливок. Геометричні форми прямих доріжок і сходів, круглих клумб і прямокутних басейнів додають саду чіткої структури. Скандинавія — для тих, хто любить природу і віддає перевагу простому, але разом з тим життєрадісному оформленню. Зелені галявинки і нескінченні далі — характерні особливості скандинавського ландшафту. А ще живопліт, висока трава на галявині й низькорослі берізки чи сосонки по краю галявини, веселий плескіт фонтанних струменів.

За матеріалами lesdom.ru підготувала Ірина КОНОНЕНКО
Газета: 
Рубрика: