Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як стають «академіками»?

29 липня, 2004 - 00:00
ВІОЛОНЧЕЛІСТКА ІЛАТ САББАХ НА ЗАНЯТТЯ В «ЛІТНІЙ МУЗИЧНІЙ АКАДЕМІЇ» ПРИЛЕТІЛА З АМЕРИКИ / ФОТО НАДАНЕ ДИРЕКЦIЄЮ «ЛIТНЬОЇ МУЗИЧНОЇ АКАДЕМIЇ»

В Києві працює міжнародна «Літня музична академія». Дівчата й хлопці з різних держав світу виступають на концертах. Послухати молодих музикантів збираються тисячі киян та гостей міста.

Як виникла ця музична академія? Шість років тому під час підготовки й проведення I Міжнародного конкурсу юних піаністів пам’яті Володимира Горовиця була створена «Школа виконавської майстерності». Її головна мета — допомогти молодим виконавцям у професійному розвитку. Дітям підказували, де знайти шляхи до артистичного становлення й світового визнання.

З 2002 року в «школі» ввели дисципліни з «Класу камерного ансамблю», «Гри з оркестром», «Концертмейстерського класу», а також слухачі вивчали «Теорію музики». А «Школа виконавської майстерності» була перетворена на Міжнародну «Літню музичну академію». Багато молодих талантів прагне навчатися в цьому закладі. Приїздять діти не лише з усієї України, а й з Великої Британії, Мексики, Нідерландів, Німеччини, Росії та Японії. Цього року в академії отримують знання 76 слухачів. Наймолодша учасниця Дарина Шевченко. Їй 8 років. Дівчинка родом iз Луганська. Нещодавно Дарина перемогла в конкурсі «Місс Луганчаночка». А найстарша з «академіків» Олеся Самойленко, якій виповнилося 28 років.

Нині до викладання навчальних дисциплін запросили таких авторитетних професорів, як Бернд Гецке (Німеччина), Норма Фішер (Велика Британія), Михайло Марков (Нідерланди), Валерій Козлов (Україна) та ін. Іншими словами, «Музична академія» — це система майстер-класів видатних музикантів, знавців виконавчого мистецтва. Діти мають можливість грати соло, з оркестром, у складі камерного ансамблю та виступати в ролі концертмейстера.

Наприклад, учениця Віктора Абрамяна (професора Московської консерваторії) Марія Фоміна займається грою на скрипці з шести років. Вона народилася в Новосибірську, а освіту отримує в Москві в музичній школі при консерваторії. У концертах академії Марія бере участь вперше. Сам пан Абрамян зауважив, що проведення таких заходів безцінне для молодих артистів. Адже для виконавця дуже важливо відчувати сцену, навчитися виступати перед аудиторією не тільки як соліст, а з оркестром. Колись ученицею В. Абрамяна була Катерина Фролова — відомий музикант, лауреат Міжнародного конкурсу скрипалів, який проходив у Німеччині. За словами професора, він із великим задоволенням приймає запрошення на участь у «Лiтнiй музичнiй академії», і сподівається, що наступного разу в столицю України знов приїде хтось із його вихованців.

А Михайло Марков — професор із Нідерландів — рекомендував цього року на участь у концертах двох своїх студентів — брата й сестру: Сісіту та Едвіна Лок, які, крім гри на фортепіано, ще захоплюються лінгвістикою. Вони вільно спілкуються на трьох мовах. Професор Марков розповів, що в Нідерландах люди пізно починають займатися музикою. Студенти відвідують відкриті уроки різних викладачів, ходять на концерти студентів та педагогів. І лише коли вирішать стати професіоналами, віддаватимуть весь свій час музиці.

На концертах «Літньої музичної академії» слухачі мають змогу почути різні школи, інтерпретації виконання творів таких легендарних композиторів, як Бах, Бетховен, Брамс та інших класиків.

Для більшості молодих музикантів представлена нагода грати з провідними симфонічними оркестрами України під орудою відомих диригентів, або акомпанувати українським солістам опери та філармонії. Прийняти досвід від спільноти славетних педагогів із Австралії, Ізраїлю, США та інших держав. Концерти проходять просто неба на берегах Дніпра на літній сцені бiля Маріїнського палацу.

Наталія НОВИЦЬКА
Газета: 
Рубрика: