Критично оцінюючи низку аспектів ведення бізнесу в Україні, більшість іноземних інвесторів, які працюють на Житомирщині, налаштовані на стриманий оптимізм щодо своїх перспектив. Про це йшлося на засіданні координаційної ради із залучення іноземних інвестицій, що проходило під головуванням губернатора Житомирщини Сергія Рижука.
177 підприємств із іноземними інвестиціями діють на Житомирщині. Їх кількість щомісяця зростає, а сукупний капітал вже перевищив $80 мільйонів. У інвестиційній діяльності область співпрацює з партнерами з 33 країн світу, і частка підприємств із іноземними інвестиціями в загальному експорті регіону складає понад 20% (рік тому вона була трохи більше 10%).
Та інвестори воліють говорити не про досягнення, а про проблеми. Скажімо, на складностях повернення ПДВ експортерам, що серйозно псує імідж України в Європі, наголошувала більшість присутніх іноземних бізнесменів. Є і місцева специфіка. Зокрема, підрозділи державної служби зайнятості не можуть задовольнити попит на працівників для підприємств, що створюються іноземцями. (На це скаржились, зокрема, директор спільного українсько-німецького підприємства «Житомир-Полісакс» Віра Шелудченко і деякі інші її колеги). Крім не надто легітимних відрахувань до місцевих фондів соціального розвитку, окремі державні структури, зокрема, пожежники, пропонують робити солідні внески і на їх користь. Більшість закордонних підприємців не бажає також платити за різні послуги певних організацій «чорною» готівкою, хоча робити це простіше, ніж проводити легальні платежі. Й чомусь у провінції, за словами генерального директора підприємства з ізраїльськими інвестиціями «Елізіум пласт» Юхима Рєзніка, багато що робиться довше й обходиться дорожче, ніж у столиці.
Виконавчий директор ТОВ «Акома» (підприємство з французькими інвестиціями), яке у Бердичівському районі ризикнуло зайнятися вирощуванням зернових, Арно де ля Саль в розмові з «Днем» дивувався, що не може оперативно підключити електроенергію і визначити власника будівель колгоспу, що розпався (це майно навіть не розпайовано селянам?!), з тим, щоб їх орендувати. Та на розсуд Еріха Гроліча — одного із засновників дочірнього підприємства «Євроголд Індастріз ЛТД» (швейцарські інвестиції), яке активно працює в Житомирі, в області іноземний капітал зустрічають добре, і в Україну, як у перспективного партнера, треба вірити.
Ця думка прийшлася до душі губернатору Рижуку і він запевнив іноземних бізнесменів, що в області буде зроблено все можливе для спрощення процедури впровадження інвестиційних проектів. (Як вказував заступник голови облдержадміністрації Анатолій Величук, вже створено комісію з досудового розгляду скарг інвесторів на дії органів виконавчої влади). Рижук висловився також за застосування механізму роботи з інвестиційними проектами за галузевим принципом і згідно з розміром інвестицій. Засідання, подібні згаданому, планується проводити щомісячно. Власне після одного-двох із них і з’ясується, наскільки ефективними виявляться підходи керівництва області до вирішення тих чи інших проблем, які виникають перед іноземними інвесторами на Житомирщині. Залишається поки відкритим і питання, якому механізму взаємодії з місцевою владою віддадуть перевагу іноземці — вирішенню питань в рамках координаційної ради (факт, що на її засіданнях можна вислухати максимум півтора десятка бізнесменів, а, як вже вказувалось, в області діє 177 підприємств із закордонними інвестиціями) і названої комісії чи індивідуальному лобіюванню через тих чи інших посадовців, включаючи губернатора. Але, скоріш за все, буде задіяний комбінований варіант, який включатиме як названі, так і інші підходи.