Цього року Фонд державного майна здійснив небачений в історії України приватизаційний ривок. Попри те, що доведений йому план бюджетних надходжень уже виконано й перевиконано, Фонд продовжує виставляти на продаж і швидко реалізовувати чимраз нові підприємства. Завтра буде оголошено конкурс із продажу 83,61% акцій ВАТ «Херсонський суднобудівний завод» зі стартовою ціною пакету понад 46,3 млн. грн. Цього самого дня виставляється на продаж Верхньодніпровський завод потужного радіобудівництва. Стартову ціну пакета визначено в розмірі 10,1 мільйона гривень.
Вигравши відповідний конкурс, «Міжнародна консалтингова компанія — оцінка» (Київ) оцінила 93,07% акцій ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат» у 242 млн. грн. Очевидно, конкурс із його продажу також не відкладатимуть у довгий ящик, хоча з оцінювачем, очевидно, не погоджується Спеціальна контрольна комісія парламенту з питань приватизації. Вона має намір розібратися з діяльністю компанії-оцінювача, яка, на думку голови комісії Валентини Семенюк, занизила вартість комбінату.
У прес-службі ФДМУ «Дню» пояснили, що ствердження голови комісії непереконливі, оскільки компанія-оцінювач діяла згідно із затвердженою урядом методикою.
Підприємства, які раніше входили до державної акціонерної компанії «Укррудпром», у тому числі Криворізький комбінат, підлягають приватизації згідно із законом про особливості її приватизації. Закон уже реалізовується. ФДМУ уклав договір купівлі-продажу з ЗАТ System Capital Management (СКМ, Донецьк) на придбання 50% + 1 акції ВАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат». Пакет придбано за 106 млн. грн.
Продано також 50% плюс одна акція Північного ГЗКа. Його власником стало ТОВ «АРТАНІК» (Київ), що виклало 207,6 млн. грн.
37,57% акцій Інгулецького ГЗКа — найбільшого в Україні підприємства із виробництва залізорудного концентрату (частка на українському ринку оцінюється в 77%) продано за 162,9 млн. грн. компанії «Смарт-груп», яку контролює російська компанія «ЛУКОЙЛ-Северо-Запад», що належить бізнесмену Вадиму Новінському.
За 18,1 млн. грн. продано компанії «Солайм» 25,1% акцій ВАТ «Гірничо-збагачувальний комбінат Суха Балка» (Кривий Ріг Дніпропетровської обл.).
Здавалося б, діяльність ФДМУ не заслуговує на осуд. Але, як кажуть, всім не догодиш. Так, голова парламентського бюджетного комітету Петро Порошенко (фракція «Наша Україна») заявляє, що має в своєму розпорядженні інформацію про підготовлюваний продаж приватизованої нещодавно за рекордно високою ціною «Криворіжсталі» її новими власниками. Причому за ціною, що значно перевищує ту, за якою підприємство придбали в держави.
Тим часом Віктор Пінчук, співвласник групи «Інтерпайп», яка спільно з «Систем кепітал менеджмент» придбала «Криворіжсталь», в опублікованому в суботу інтерв’ю тижневику «Дзеркало тижня» заявив, що не має наміру продавати «Криворіжсталь». То як розуміти заяву пана Порошенка?
ДО РЕЧІ
Президент України Леонід Кучма підписав закон про внесення змін до закону про оренду державного та комунального майна, прийнятий парламентом 20 червня.
Як повідомляє прес-служба Президента, закон розширює перелік органів, що проводять держполітику в сфері оренди державної та комунальної власності, доповнивши цей перелік Кабінетом Міністрів. Раніше до таких органів належав Фонд держмайна, його регіональні відділення, уповноважені органи Верховної Ради Криму й органи місцевого самоврядування. З закону виключена норма про те, що в разі оренди цілісного майнового комплексу в оренду передається і будова (споруда, приміщення), де розміщується цей комплекс. Виключені також норми, згідно з якими уповноважені органи Верховної Ради Криму й органи місцевого самоврядування отримували право виступати орендодавцями майна, що не ввійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), і, відповідно, належить Криму чи перебуває в комунальній власності.