Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кваліфіковані працівники старіють

Безробіття — «молодшає»
22 липня, 2004 - 00:00

Різке старіння кадрів кваліфікованих робітників спостерігається в одеському регіоні. За словами голови міської організації Спілки роботодавців України Юрія Шендеровського, сьогодні середній вік кваліфікованих робітників становить 50 років і вище. За верстатами стоять переважно люди, що давно перейшли пенсійний рубіж. Тільки за останні кілька років середній вік робітників збільшився на 8 років. На підприємствах області сьогодні терміново потрібні робітники-металісти, а взяти їх нізвідки. При цьому безробіття в області постійно «молодшає». Більше 30% серед тих, хто шукає роботу, це люди до 28 років. А середній вік непрацюючих — 42 роки.

На думку Ю. Шендеровського, цей парадокс пояснюється передусім відсутністю єдиної системи профтехосвіти. «За останні 13 років ми практично не розвивали цю систему, — наголосив він. — Багато профтехучилищ сьогодні закрито, ті, хто залишився на плаву, не випускають кваліфікованих кадрів, які здатні працювати на сучасному обладнанні». За словами Ю. Шендеровського, близько 30 — 40 відсотків випускників ПТУ, попрацювавши кілька місяців на підприємствах, знову звертаються до служби зайнятості, оскільки непристосовані працювати в умовах сучасних підприємств. Основна причина такого становища — відсутність матеріально-технічної бази в ПТУ. Навчальним закладам виділяють кошти тільки на зарплату викладачам, а питання про оснащення училищ сучасним обладнанням для навчання — не порушують. Крім того, не всі підприємства можуть дозволити собі мати кадри висококваліфікованих робітників. Оскільки середня заробітна плата робітника-фрезерувальника або токаря становить сьогодні 300 — 500 доларів плюс різні соціальні гарантії.

Висновки роботодавців підтверджують і фахівці обласного центру зайнятості. За словами його директора Анатолія Доцуленка, зростаючий рівень безробіття в регіоні пояснюється переважно високими вимогами, які ставлять сьогодні роботодавці. Особливо гостро ця проблема стоїть для промислових населених пунктів. У зв’язку з цим виникає проблема завезення кваліфікованої робочої сили. 40% безробітних, які зверталися до обласного центру зайнятості, або втратили кваліфікацію через тривалу відсутність роботи, або не мали її зовсім. Сьогодні на обліку в Одеському обласному центрі зайнятості перебуває більше 65 тисяч чоловік. Це на 10% більше, ніж на початок липня 2003 року. За словами Анатолія Доцуленка, з огляду на таку динаміку рівень безробіття в регіоні становить всього 5,4%. Нижчий рівень тільки у Києві і Севастополі. Загалом же по країні цей показник становить 9,7%. Найбільш гостро проблема безробіття, за даними центру зайнятості, стоїть для північних районів області. Це пов’язано з реструктуризацією сільського господарства, внаслідок якої в аграрних районах виявилася незатребуваною велика кількість робочої сили. При цьому близько 65% безробітних в Одеській області — жінки. Щоправда, ще два роки тому частка жінок серед безробітних становила близько 75%.

ДО РЕЧІ

Рівень безробіття в Житомирській області за 1-й квартал 2004 року становив 12,7%, в той час як у сусідній Вінницькій області — 5,6%, і Хмельницькій — 13,5%. Як повідомив на засіданні Житомирського прес-клубу реформ директор обласного Центру зайнятості Ігор Іщенко, за 6 місяців 2004 року в 21 базовому центрі області комплекс послуг та матеріальне забезпечення одержали 74,7 тис. незайнятих громадян, в той час як у 2003 році їх було 67,6 тис. З січня по червень 2004 року центрами зайнятості Житомирської області було працевлаштовано 19,1 тис. громадян, що на 25,5% більше, ніж за відповідний період 2003 року. За цей же період 1175 безробітних отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю, повідомляє Валерій КОСТЮКЕВИЧ , «День».

Олена АСТРАХОВИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: