Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Дорога до Чернігова стала коротшою»

Деякі з мешканців міста відвідували фотовиставку нашої газети по три-чотири рази
6 липня, 2004 - 00:00

Як вже повідомляв «День», минулої п’ятниці делегація журналістів нашої газети побувала в Чернігові. Й під час зустрічі з губернатором Чернігівської області Валентином Мельничуком, і при підбитті підсумків «Конкурсу глядацьких симпатій» на фотовиставці «Дня» в міській галереї сучасного мистецтва «Пласт- Арт» головний редактор нашої газети Лариса Івшина зазначила, що дорога від Києва до Чернігова, за її відчуттям, стає все коротшою. І річ тут не лише в якості доріг, які на Чернігівщині стали помітно кращими, але й у тих душевних інвестиціях, які вкладено з обох боків до нашого спілкування.

Наприклад, зустріч iз губернатором замість запланованих півгодини тривала біля години. Під час неформальної бесіди Валентин Мельничук розповів про ті проблеми, якими доводиться жити керівнику області. Це й несамодостатність бюджетів невеликих міст, і надлишок політичних рішень (якщо порівнювати з кількістю економічно обґрунтованих), і небажання прислухатися до практиків (сам Валентин Васильович багато років керував Чернігівським пивкомбинатом «Десна»). Говорячи про економіку, губернатор Чернігівщини, не забуває й про культуру, прекрасно розуміючи, наприклад, що відродження храмів — це, окрім всього, ще й можливість привабити туристів.

Про те, що інтерес до акцій «Дня» на Чернігівщині — щирий, свідчить хоча б той факт, що на підбитті підсумків «Конкурсу глядацьких симпатій» були присутні заступник глави Чернігівської облдержадміністрації Віктор Тканко і голова міста Прилуки Микола Бабій. Він спеціально приїхав до Чернігова, щоб вручити приз від Прилуцької міськради авторові роботи, яку визнали кращою мешканці його міста. А прилучани вибрали «орденоносну» роботу нашого фотокореспондента Миколи Лазаренка «Приватна територія». Микола Бабій вручив йому рельєфний пласт (різьблення по дереву) «Музика», виготовлений у Прилуцькій міській молодіжній організації «Ремесло». А Лариса Івшина вирішила передати прилучанам роботу, яка їм полюбилася, галереї міського Будинку культури, де експонувалася наша фотовиставка. До речі, за словами міського голови Прилук, вона взагалі започаткувала традицію проведення в місті таких заходів: на сьогоднішній день із проханням щодо експозиції своїх робіт звернулося вже три фотомайстри. А читацьку конференцію «Дня» в Прилуках мешканці міста згадують і досі ...

Що ж до того, кому надали перевагу чернігівці, то за результатами їхнього голосування, перше місце посіла робота Володимира Фаліна «Висока напруга» (Віктор Тканко передав йому приз від Чернігівської облдержадміністрації). Але й тут творчість Миколи Лазаренка було оцінено високо: його робота «Тайм-аут» посіла в Чернігові третє місце. Що, за словами Лариси Івшиної, ще раз підтверджує тезу — у нас перемагають не свої, а кращі.

А Віктор Тканко, говорячи про фотовиставку, зазначив, що «читати газету» починають саме зі знімків. І кожна з них сама собою — це вже окремий твір, своя, особлива філософія. Але головне, що після експозиції фотовиставки нашої газети в Чернігові й Прилуках, в Україні стало дещо більше прихильників філософії «Дня». А термін проведення фотовиставки в Чернігові попросили подовжити.

P.S. До програми перебування журналістів «Дня» в Чернігові входило й відвідування храмів міста, зокрема, — П’ятницької церкви (УПЦ КП), Православного приходу Різдва Христового, Свято-Успенського Єлецького жіночого монастиря. Детальніше про це — в одному з найближчих чисел нашої газети.

КОМЕНТАРI

Борис ДЄДОВ , глава правління Чернігівської міської громадської організації «Пласт-Арт», художник- дизайнер:

— Наша галерея «Пласт-Арт» провела вже близько 70-ти виставок різних митців. Але художні світлини, тим більше такого рівня, представлено в нас уперше. По-перше, хочу зазначити дуже високий рівень творчої якості фотографій. По-друге, відчувається, що ваша газета проводить солідний добір робіт — немає жодної «прохідної» світлини. Ще один момент — дуже глибоке соціальне значення представлених робіт. Людям це дуже подобається. Дехто з відвідувачів приходив на фотовиставку «Дня» три-чотири рази: спочатку сам, потім із дітьми, знайомими. І про щось відвідувачі тут сперечалися, щось показували, з чогось сміялися — адже є й дуже іронічні роботи, але, ще раз підкреслю, кожна несе якийсь соціальний зміст. Не відразу це можна помітити, але те, що немає вирішень «у лоб», якраз і цінно: фотографія з підтекстом примушує задуматися. Особливо це подобається студентам. А взагалі виставку відвідало дуже багато людей (мабуть, понад тисячу), й бюлетенів для голосування за кращу роботу не вистачило. І я хотів би, щоб наша співпраця з вашою газетою переросла на традицію. Знаєте, коли сюди приходять групи з 20 — 30 студентів, і мені протягом двох годин ставлять запитання (хоч я не є автором жодної iз робіт), цей процес інтелектуального спілкування викликає дуже позитивні емоції. Саме тому я попрохав ваше керівництво, щоб фотовиставку «Дня» в Чернігові продовжили ще на два тижні.

Володимир ПАВЛЕНКО , головний архітектор Чернігівської області:

— Перш за все, мені сподобався сам колорит цієї фотовиставки, художня виразність представлених фотографій. Крім того, всі замальовки — починаючи з сюжетів, що торкаються високої політики, і закінчуючи постановкою проблем з буденного життя людей — дуже вдало і професійно фіксують наше сьогодення. І в той же час — дають певне уявлення про те, як буде складатися наше майбутнє: автори багатьох робіт дивляться у нього з надією.

Валерій САРАНА , генеральний директор Національного архітектурного історичного заповідника «Чернігів стародавній»:

— Прекрасні враження від виставки: я був на її відкритті й сьогодні, під час підведення підсумків, ще раз iз задоволенням подивився на ці роботи. Я завжди цінував фотографії в газеті «День». І бажаю, щоб ця тенденція високої якості знімків — і художньої, і технічної — була присутня в газеті довго-довго.

Віктор МОЛОЧКО , начальник відділу у справах релігій Чернігівської обласної державної адміністрації:

— Оскільки я працюю начальником відділу у справах релігій облдержадміністрації, на кожен образ дивлюся з позиції духовності, моральності. Те, що робиться зараз в більшості мас-медіа, в мене викликає велику тривогу. Демонічні образи входять в свідомість людей. І це далеко не так безпечно, як хтось думає. А от фото, які розміщує газета «День», і, зокрема, ті, що представлені ні цій виставці, визначаються, на мій погляд, гуманістичною спрямованістю. По-перше — це широкий спектр життя, і в більшості випадків в знімках немає якоїсь заданості, штучності. По-друге — вони вчать нас бачити сутність або якогось явища, або людини, що само по собі досить складно. Ці фотографії демонструють глибинний зміст подій. Багато знімків показують високий духовний рівень тих чи інших людей, в тому числі окремих державних діячів. І, в певному сенсі, такі фотовиставки виховують — вони настроюють людей на хвилю людяності. Я дуже вдячний всім, хто працює в газеті «День», за це.

Підготував Михайло МАЗУРІН, фото Миколи ЛАЗАРЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: