«Я вдячний вам за те, що ви робите»
Так сказав голова Донецької облдержадміністрації Анатолій Близнюк на нещодавній зустрічі з американськими лікарями- травматологами, які ось уже кілька років проводять у Донбасі спеціальну доброчинну акцію. На базі травматологічного відділення № 1 міської лікарні № 7 м. Єнакієве Донецької області місіонери проводять оперативне лікування захворювань і пошкоджень тазостегнового й колінного суглобів із використанням ендопротезів. Технічним забезпеченням протезами, інструментарієм та витратними матеріалами також опікується американська сторона. Усього за період із 1996 по 2004 рр. здійснено 1021 оперативне втручання із ендопротезування великих суглобів, із них 374 — з участю американських фахівців. Витрати на медикаментозне забезпечення операції та ранній післяопераційний період становлять у середньому понад 900 грн. Вартість подібних оперативних втручань за кордоном вимірюється сумами від 25 до 37 тис. доларів США. Наша країна стикається з певною проблемою в цьому плані. Відсутність якісних вітчизняних ендопротезів і висока вартість імпортних (700—2500 доларів США) перешкоджає широкому застосуванню подібних операцій в Україні, адже, зі слів фахівців, потреба в подібних втручаннях у нас висока. У середньому по Україні вона становить до 300 тис. операцій (лише в Донецькій області їх потребують 12 тис. пацієнтів), але, за останніми даними, у 2003 році всього в країні їх зробили тільки 1780 (з них 200 — на Донеччині). Середній вік прооперованих пацієнтів становить 63 роки, з них пенсіонерів — 56%, інвалідів — 27%, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА, Донецьк.
Автопробіг триває. Тепер — на папері
Днями при скупченні десятків телекамер було урочисто оголошено конкурс на найкраще висвітлення міжнародного журналістського автопробігу «Дорога до Криму: проблеми та перспективи» (організатори — Всеукраїнський автомобільний клуб журналістів, Всеукраїнський благодійний фонд «Журналістська ініціатива», Державна туристична адміністрація України, «Страхова група «ТАС», компанія «Роберт Бош» та інш.). Його підсумки будуть підбиті 20 серпня, переможці отримають цінні призи. Екіпаж газети «День», як пам’ятають наші віддані читачі, приймав участь в цьому надзвичайно захоплюючому автопробігу, і відповідно, приймає участь у конкурсі. Вболівайте за нас і продовжуйте слідкувати за циклом наших публікацій. Володимир СОНЮК, «День».
Права дітей: Україна наближається до міжнародних норм
Міністерство юстиції України розробило проект закону про приєднання до Гаазької конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей, спрямованої, зокрема, на забезпечення негайного повернення дітей у разі їх незаконного переміщення або утримання в будь-якій країні-учасниці конвенції. Положення цієї конвенції також спрямовані на забезпечення ефективного дотримання прав на опіку й доступ, згідно із законодавством тієї країни, з території якої було вивезено дитина, повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на міністра юстиції Олександра Лавриновича. На сьогодні учасниками конвенції є 74 держави. Приєднання до неї «розширить правове співробітництво України з багатьма країнами світу, а також сприятиме виробленню ефективного внутрішньодержавного механізму захисту прав дітей та дотримання прав на опіку й доступ», — зазначив міністр. У разі ратифікації документа парламентом, наступним кроком вітчизняних органів юстиції будуть контакти з центральними органами держав-учасниць, оскільки, згідно з положеннями конвенції, вона має силу тільки у відносинах із тими країнами, які заявили про своє визнання такого приєднання.
До пільгової зони, але в обхід
Перший віце-прем’єр, міністр фінансів України Микола Азаров визнав, що скасування мораторію на нові інвестиційні проекти в спеціальних (вільних) економічних зонах (СЕЗ) і на територіях із пріоритетним режимом (ТПР) інвестиційної діяльності є результатом компромісу між урядом і парламентом у питанні прийняття змін до державного бюджету- 2004. «Я скажу прямо: це результат компромісу нашого (уряду) з парламентом. Ми повинні 226 голосів мати при прийнятті закону про держбюджет, тому доводилося йти на поступки фракціям при обговоренні», — заявив М. Азаров. На його думку, уряд пішов на розумні поступки в частині скасування мораторію, зберігши право за Кабінетом Міністрів уважного розгляду всіх проектів. «Якщо Кабінет Міністрів проявить принциповість і дивитиметься на розвиток справді інвестиційних, інноваційних проектів, то, думаю, ми особливого збитків для бюджету не матимемо», — додав перший віце-прем’єр. Нагадаємо, в Україні 11 СЕЗ і 72 ТПР. Вони займають близько 10% території країни й за оцінками багатьох експертів часто слугують переважно для того, щоб обійти податкове та митне законодавство. У 2003 році резиденти України інвестували в проекти в СЕЗ і на ТПР $378,5 млн., нерезиденти — $118,6 млн. Усього з початку створення СЕЗ і ТПР резиденти вклали в них $935,1 млн. інвестицій (67,1%), іноземні інвестори — $118,6 млн. (32,9%). За даними Держкомстату, на 1 січня 2004 року в дев’яти СЕЗ та на 57 ТПР фактично були реалізовані 554 проекти, що передбачають загальне надходження інвестицій у сумі $2671,4 млн., із них $1826,4 млн. — від вітчизняних інвесторів. Згідно зі змінами, внесеними нещодавно в держбюджет-2004, уряд розглядатиме і затверджуватиме нові проекти за поданням облдержадміністрацій. Водночас мораторій на затвердження нових і розширення нинішніх СЕЗ і ТПР збережено. Словом, зацікавлені в податкових пільгах сили не тільки подолали спроби їх ліквідувати або хоч би урізати, а й знайшли спосіб розвивати СЕЗ в обхід мораторію. Уряд при цьому киває на парламент. Але, схоже, й у нього тут «рильце в пушку». Досить пригадати, де, а саме в Донецькій області, зосереджені наймогутніші вільні від податків зони. Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День».