Сьогодні в Україні набуває чинності Закон «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців». Відтепер у країні починає діяти інститут державних реєстраторів: близько 1100 чоловік, які освоїли нову спеціальність, займуть свої робочі місця в місцевих органах виконавчої влади та в органах місцевого самоврядування. Доцільність закріплення державної реєстрації за місцевими органами влади в голови Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Юрія Авксентьєва не викликає сумнівів, оскільки це загальноєвропейська тенденція: в жодній розвиненій країні цю процедуру не виконують органи юстиції, податкової служби, поліції чи служби безпеки. А здійснювати керівництво новою категорією державних службовців і надавати їм навчально-методичну допомогу — завдання Держкомпідприємництва.
Вперше в Україні діятиме Єдиний державний реєстр юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців, що передбачає вільний обмін інформацією з різними державними органами. Як відзначив міністр економіки та з питань європейської інтеграції України Микола Деркач, Україна першою серед країн СНД і Центрально-Східної Європи створила таку прозору систему реєстрації суб’єктів підприємництва. Зі слів міністра, це насамперед дозволить усунути більшість перешкод для громадян, які бажають розпочати власну справу. Зараз в Україні нараховується близько 1 млн. 742 тис. фізичних осіб- підприємців та 725 тис. юридичних осіб, і є всі передумови до зростання підприємницьких рядів.
Закон, що набув чинності, у Держкомпідприємництва називають революційним, пов’язуючи з ним скорочення термінів реєстрації з п’яти до трьох днів, можливість отримання вільного доступу до інформації, що міститься в реєстрі, не тільки для державних органів, а й для підприємців, використання новітніх інформаційних технологій у боротьбі з правопорушеннями в сфері бізнесу. Створення єдиної бази даних про суб’єктів господарювання має, як очікується, зіграти вирішальну роль у вирішенні проблеми фіктивних підприємств. Звичайно, всі переваги принципово нових правил легалізації бізнесу проявляться не відразу: як визнає Ю. Авксентьєв, закон технологічно дуже складний, і над його реалізацією в повному обсязі ще доведеться чимало попрацювати. Проте головним, на його думку, є те, що з впровадженням системи електронної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності можна говорити про довгожданий перехід до європейського принципу «єдиного вікна» та «єдиного офісу».
З іншого боку, з упорядкуванням процесу реєстрації для малого та середнього бізнесу аж ніяк не настане безпроблемне життя: підприємництво настільки клопітке заняття, що ще залишається безліч неврегульованих питань. Щоправда, покінчити з однією з проблем — неправомірними поборами держчиновників — пообіцяв днями перший віце- прем’єр, міністр фінансів України Микола Азаров. Виступаючи на Першому національному телеканалі, він повідомив, що уряд зайняв «жорстку позицію» в питанні необхідності скорочення до мінімуму переліку платних послуг, які надають підприємцям міністерства, відомства та місцеві органи влади. У зв’язку з цим, з його слів, перед головою Комітету з питань підприємництва поставлене завдання проаналізувати стан так званих платних послуг на предмет їхньої законності. При цьому М. Азаров щиро переконаний у тому, що в цей час не існує ані найменших передумов для таких «поборів», бо уряд у 2003 — 2004 рр. фінансує всі органи влади в цілковитій відповідності до бюджету.