Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Культурна дипломатія

Гете-інститут — десять років по тому
23 червня, 2004 - 00:00

Присутність Гете-інституту в Україні відзначається глибокою i послідовною співпрацею суто в культурній сфері між Києвом та Берліном. Таке співробітництво допомагає обом народам ламати стереотипи в сприйнятті один одного. Днями німецькому культурному центру Гете-інституту в Києві виповнилося десять років. Заснований восени 1993 року, він розміщувався в кількох приватних квартирах, де починали свою роботу його перші працівники з Німеччини. Невдовзі, 19 червня 1994 року, переїхав у приміщення Національного технічного університету України «КПІ», де міститься й понині. Саме від цієї дати ведеться відлік його діяльності в українській столиці. З того часу було організовано філіали — центри вивчення німецької мови в дванадцяти українських містах: Харкові, Одесі, Дніпропетровську, Львові, Вінниці, Донецьку та інших. Завданням Гете-інституту в Києві, як і в інших 143-х Гете-інститутів у 78-ми державах світу, є співпраця у сфері культури між Німеччиною та країнами перебування, а також популяризація німецької мови. На прес-конференції, організованій з цієї нагоди, Посол Федеративної Республіки Німеччина пан Дітмар Штюдеманн зазначив: «Ми переконані у тому, що саме культура надає нашій країні неповторного образу. Культура — це капітал, що породжує довіру та сприяє співробітництву між народами».

Тісний культурний діалог між Німеччиною та Україною започаткований ще у XVIII cтолітті відомим композитором Людвігом ван Бетховеном та російським дипломатом українського походження, сином останнього гетьмана Лівобережної України Кирила Розумовського Андрієм — вони приятелювали між собою. Бетховен присвятив йому 7-му симфонію та три квартети, а також написав обробку для голосу в супроводі фортепіано української народної пісні «Їхав козак за Дунай». Нині цей діалог триває. Значна заслуга в цьому Гете-інституту в Україні, який співпрацює з театрами та музеями, мистецькими об’єднаннями, фестивалями, університетами, школами, міністерствами, бібліотеками, окремими митцями та друкованими виданнями. Так, у 2000 році спільно з газетою «День» проведено конкурс фото та есе «Зміна епох», метою якого було висвітлення змін в обох країнах за останнє десятиліття. А в 2002 році вийшла друком книга з однойменною назвою, куди увійшли кращі матеріали авторів та фотокореспондентів, об’єднанні темою «Німеччина — Україна: Що було? Що є? Що буде?». У розповідях переможців — невигадані життєві історії цілих поколінь і окремих людей в Німеччині та Україні.

Також за сприяння Гете-інституту на сценах Києва відбуваються німецькі театральні вистави та концерти, виставки німецьких митців у Львові, Одесі, Харкові, Чернівцях, покази класиків кінематографу та робіт сучасних режисерів; проводяться конференції за участі українських та німецьких діячів культури... Так, у вересні цього року в Національній філармонії України прозвучить концертний варіант опери Бетховена «Фіделіо» за участю відомого німецького тенора Норберта Орта та співаків з інших країн світу.

З нагоди десятиріччя Гете-інституту в Києві у Національній філармонії України відбувся концерт Київського камерного оркестру, диригент Роман Кофман (нині він диригент Боннського симфонічного оркестру ім. Бетховена). У програмі прозвучали твори Людвіга ван Бетховена та українського композитора Валентина Бібіка. А також відбулася прем’єра твору львівського композитора Юрія Ланюка «Пісні потойбіч людей» для меццо-сопрано, струнних, фортепіано на вірші німецькомовного поета з Франції, уродженця Чернівців Пауля Целана. «Така співпраця теж має символічне значення, — сказав пан посол. — І це повторно нас об’єднує».

Надія ТИСЯЧНА, «День»
Газета: 
Рубрика: