Якраз два тижні залишилося до офіційного початку президентської виборчої кампанії. Які на сьогодні соціологічні параметри майбутніх виборів? Що можна стверджувати впевнено, а що продовжує залишатися інтригою? Відповіді на ці запитання спробуємо сформулювати, спираючись на дані соціологічного опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» та Центром «Социс» із 27 травня по 4 червня (опитали 1200 респондентів).
Отже, лідерами «соціологічної» кампанії вже досить довго є представник опозиції Віктор Ющенко та нинішній прем’єр-міністр Віктор Янукович. Не стали винятком і дані останнього соцопитування, згідно з якими, «якби вибори відбулися наступної неділі», то переможцями першого туру стали б лідер «Нашої України» В. Ющенко з результатом у 27% «голосів» виборців і прем’єр В. Янукович із 18% «голосів». І той, й інший кандидат протягом минулого місяця трохи наростили «електоральні м’язи» та додали до свого активу по 1% прихильників.
Висновок другий. Сценарій «до другого туру — з комуністом» на цих виборах, схоже, не має жодних шансів на реалізацію. Така впевненість грунтується на стабільності електоральної підтримки лідера комуністів Петра Симоненка, рейтинг якого завмер на рівні 9-10%. Згідно з даними аналізованого опитування, П. Симоненко може розраховувати на 9% голосів. Можливо, тепер потреба у «вирощуванні» з лідера КПУ опонента зникне й у влади, й в опозиції.
Тепер про інтриги. Головною, звичайно, залишається ім’я можливого претендента на високу посаду. Так, спроби соціологів дізнатися ім’я переможця другого туру поки що не такі однозначні, як прогнози стосовно результатів першого етапу виборів. Опитування свідчать про великі шанси на перемогу В. Ющенка, проте розрив між ним і В. Януковичем часом такий невеликий (близько 6%), що стверджувати що-небудь конкретне складно.
Важко зробити вибір у першому соціологічному турі 13% опитаних, 5% не хочуть брати участь у виборах (можливо, й унаслідок того, що не бачать серед запропонованих кандидатів симпатичного їм лідера) та 6% мають намір голосувати проти всіх. У другому турі проти обох кандидатів виступають 12% опитаних, 10% поки що не визначилися зі своїм вибором і 7%, імовірно, не візьмуть участь у голосуванні. Тобто одним із лідерів майбутньої кампанії продовжує залишатися кандидат «Х».
Інтрига №2 — політико-соціологічна — хто ж усе-таки візьме участь у виборчій кампанії? Поки що соціологи занесли до свого «списку для голосування», крім основних претендентів, ще низку політиків як із провладного, так і з опозиційного таборів. Відповідаючи одного разу на запитання кореспондента «Дня» про можливу доцільність скорочення списку до тих лише кандидатів, які хоч якось проартикулювали свій намір брати участь у перегонах, керівник Фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів сказав, що, швидше за все, є сенс ще більше розширити «соціологічний бюлетень», оскільки учасників буде явно більше. До опитувань останнього часу соціологи стабільно зараховують Юлію Тимошенко, Олександра Мороза, Наталію Вітренко, Анатолія Кінаха, Сергія Тігіпка, Віктора Медведчука, Валерія Пустовойтенка, Георгія Кiрпу та Володимира Литвина.
Досить дивний вигляд у розрізі рейтингових показників мають відповіді респондентів стосовно підтримки кандидата від влади й опозиції. Так, згідно з результатами дослідження, на президентських виборах 36% населення готові підтримати кандидата від опозиційних політичних сил і 14% — кандидата від влади. Адже один В. Янукович має лише в першому турі 18% підтримки. Якщо ж до цього приплюсувати по 2% С. Тігіпка та А. Кінаха, 3% Г. Кирпи, які також демонструють провладну позицію, то залишиться стверджувати, що виборець погано розуміє різницю між владою й опозицією.
Радує те, що чистотою українських виборів стурбовані не тільки в західних столицях. Близько 76% українців вважають, що чесна виборча кампанія на президентських виборах 2004 року важливіша за перемогу «свого» кандидата, отриману будь-якими методами. Згодні на перемогу «свого» кандидата, отриману нечесним шляхом, 10% респондентів, серед них однакова кількість прихильників і кандидата від влади, і кандидата від опозиції, повідомила науковий керівник фонду «Демініціативи» Ірина Бекешкіна. Готові проголосувати за «свого» кандидата, якщо він вестиме кампанію нечесними методами, лише 13% опитаних, 28,5% не підтримають у цьому разі жодного кандидата, 21% — проголосують проти всіх, 17% — не підуть на вибори.