Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Квартири для молодих:

спосіб поліпшення демографічної ситуації
2 червня, 2004 - 00:00


На розвиток житлового будівництва для молодих сімей у Луганській області за 1997—2003 роки з усіх джерел фінансування виділено 10,8 млн. грн, у тому числі з держбюджету 6 млн. грн. Це дозволило прокредитувати будівництво квартир для 166 сімей. У цьому році, вже у червні, планується здати в експлуатацію другу секцію нового будинку на Містечку Щорса і у жовтні — третю, завершити реконструкцію гуртожитку у Східному кварталі в Луганську. У Северодонецьку розпочнеться будівництво двоповерхової житлової секції, у Кременній розгорнеться будівництво індивідуальних будинків для молодих сімей. Про ситуацію в молодіжному будівництві на Луганщині «Дню» розповідає головний інженер Східноукраїнського регіонального відділення державного Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Михайло ФАЛІН.

— Михайле Андрійовичу, які умови державного кредитування молодіжного будівництва?

— Держава через створений нею фонд надає довгострокові кредити молодим сім’ям на будівництво, реконструкцію, а з деяких пір і придбання житла. Кожному з членів сімейної пари має бути не більше 30 років. У нашій області віковий ценз для отримання кредиту піднято до 35 років — за умови, що в сім’ї є малолітні діти. Обласна рада, яка також бере участь у фінансуванні, вважає це за можливе.

Довгостроковий пільговий кредит надається на 30 років на дуже комфортних умовах. Якщо в сім’ї немає дитини, то відсоткова ставка за використання кредиту — 3% на рік. Якщо дитина одна, то кредит — безвідсотковий. Сім’ї, де двоє дітей, доведеться повертати тільки 75% кредиту. Багатодітній сім’ї (у нашій країні цей статус присвоюється сім’ї з трьома дітьми) держава половину кредиту спише. Так що народжувати дітей вигідно...

Щоб отримати кредит, претендент повинен підтвердити свою платоспроможність, надати довідку про сукупний щомісячний дохід сім’ї. При цьому дохід повинен бути як мінімум у 2,5 раза вищий, ніж сума, яку треба щомісяця повертати. Молода сім’я оплачує 6% вартості житла, а сума, що залишилася, покривається за рахунок кредиту. Повернення кредиту починається з того моменту, як оформлено право власності на побудовану квартиру. До моменту останньої виплати квартира залишається в заставі, і власник не може нею розпоряджатися. У повну власність квартира передається після останнього платежу. Причому не обов’язково сплачувати 30 років. Можна погасити кредит і достроково.

— За таких чудових умов у вас, напевно, немає відбою від бажаючих?

— Приходить 8—10 сімей щодня. Але далеко не всіх влаштовують умови. Сьогодні у нас зареєстровано близько шестисот чоловік, які претендують на кредит. Поки підійде їхня черга, а на це йде приблизно півтора — два роки з моменту реєстрації, значна їх частина відсіється з різних причин.

— Чи є пільги на черговість?

— Так, ними насамперед користуються багатодітні сім’ї. В окремих випадках директор відділення Фонду може надати право позачергового отримання кредиту також і сім’ям, у яких батьки досягли граничного віку. Деяку перевагу віддають бюджетникам — учителям, лікарям, співробітникам правоохоронних органів, держслужбовцям. Але кожне таке рішення обов’язково повинно бути затверджено у Києві.

— Скільки коштує квартира, яку будує Фонд?

— Якщо один квадратний метр за нормативами коштує 1482 гривнi, то 2-кімнатна квартира загальною площею 59 кв. метрів коштує 87,5 тисячi гривень.

— Це значно дорожче від вартості подібних квартир на повторному ринку житла.

— Так, але для того, щоб купити там квартиру, такі гроші треба мати відразу. До нас ідуть ті, у кого їх немає. Особливо це вигідно багатодітним сім’ям, оскільки їм «прощається» половина суми. Взагалі, прямим наслідком програми пільгового кредитування сімей є підвищення народжуваності. У сім’ях наших позичальників після підписання договорів уже народилося 16 дітей.

— Коли йдеться про бюджетні кошти, там, як правило, відкривається простір для фінансових зловживань. Скажімо, можна завищити або занизити вартість житла…

— Коли укладається кредитний договір між регіональним відділенням Фонду та фізичною особою-позичальником, там указують абсолютно конкретну суму, що витікає з середньої вартості квадратного метра і площі квартири. Вона може бути рівною середній вартості по Україні, але в жодному разі не вищою. Одночасно укладається договір між будівельним підприємством та майбутнім власником житла. Якщо підприємство не може вкластися в нормативну вартість, воно покриває її за рахунок зниження свого прибутку. А йде воно на це тому, що не хоче втратити держзамовлення з гарантованим фінансуванням. Нас регулярно перевіряє КРУ, міліція, СБУ, інші правоохоронні органи на предмет цільового використання бюджетних грошей. І жодного разу порушень у нас не виявляли.

— Сім’я може претендувати тільки на квартиру в межах санітарних норм?

— Ні, можна купити квартиру, площа якої більша вiд нормативу. Але різницю між фактичною і нормативною площею треба буде сплатити, причому відразу. Через це багато хто відмовляється від такої можливості...

— А якщо виникне ситуація, що позичальник у якийсь момент не зможе сплачувати кредит?

— Тоді договір буде з ним розірвано, а квартиру доведеться звільнити. Навіть у тому випадку, якщо йому залишився місяць до закінчення терміну виплати. При цьому виплачені гроші повернуть, але не відразу, а після того, як на квартиру, що звільнилася, підшукають іншого претендента і він також отримає довгостроковий кредит на тих умовах. На щастя, жодного такого випадку ще не було, і ми сподіваємося, що й не буде.

ДОВІДКА

У рамках програми часткової компенсації молодим сім’ям відсоткової ставки із кредитів комерційних банків на будівництво, реконструкцію та придбання житла Держфонд сприяння молодіжному житловому будівництву на тендерній основі залучив до співпраці п’ять комерційних банків — Кредит Банк (Україна), «Надра», Укргазбанк, «Фінанси і кредит», ПриватБанк. Зі слів глави фонду Валерія Омельчука, найдинамічніший розвиток програма отримала в Києві, Харкові, Тернополі. У 2003 році на часткову компенсацію відсотків Держфонду з держбюджету виділили 5 млн. грн., а цього — до 39 млн. гривень. Це дозволить надати кредити понад двом тисячам молодих сімей. Ще близько тисячі молодих сімей можуть отримати кредити за рахунок коштів, залучених у результаті емісії облігацій. Держфонд молодіжного будівництва проводить переговори зі Світовим банком про залучення для реалізації цієї програми позики в розмірі $100 млн. Розглядають також можливості залучення коштів недержавних пенсійних фондів і ресурсів страхових компаній.

Усього за шість років діяльності фонду видали 5098 кредитів на 310 млн. гривень. Житло вже отримали 2,4 тисячі молодих сімей, із них близько тисячі — минулого року.

Олена ПРИВЕН, Луганськ
Газета: 
Рубрика: