Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Балетна естафета

15 травня, 2004 - 00:00

У Києві завершився фестиваль, присвячений пам’яті легендарного українського хореографа Анатолія Шекери.

Він поставив десятки вистав, які принесли славу багатьом театрам не лише України, а й Америки, Азії та Європи. Уп’яте фестиваль ім. А. Шекери проходив на сцені Національної опери. Саме тут народилися його балетні шедеври: «Ромео і Джульєтта» (постановка отримала золоту медаль Міжнародного інституту театру при ЮНЕСКО. — Т. П. ), «Спартак», «Лебедине озеро», «Копелія» тощо. Ці вистави й сьогодні прикрашають афішу київської Опери. На них завжди незмінні аншлаги публіки.

— Фестиваль балетних вистав ім. А. Шекери — велика подія, — підкреслив президент Української академії танцю Юрій Станішевський. — У балеті, як ніде, традиції передаються з покоління в покоління, як естафета. Шекера — великий хореограф, чиє ім’я золотими буквами вписано до світової історії балету. Він стоїть в одному ряду з такими майстрами ХХ століття, як Павло Вірський, Юрій Григорович, Джон Франко, Вільям Форсайт, Іржі Іліан, Моріс Бежар та Ролан Петі. На нинішньому фестивалі глядачі побачили кращі постановки Анатолія Федоровича. «Ромео і Джульєтта» та «Спартак» — балетні шедеври, а «Лебедине озеро», «Копелія» та «Болеро» — великі постановки. Що цікаво: минають роки, а вистави не старіють, вони так само хвилюють публіку. Кілька поколінь танцівників виросло на шекеровських балетах, стали справжніми майстрами.

У цьому році премію ім. А. Шекери отримав учень Анатолія Федоровича, нині художній керівник балету Національної опери Віктор Яременко, який поставив глазуновську «Раймонду» і присвятив виставу своєму педагогові. Цим балетом закривався фестиваль. Диригував Аллін Власенко, головні партії виконали: Ганна Дорош (Раймонда), Максим Чепік (Жан де Брієн), Олександр Шаповал (Абдерахман), Катерина Козаченко (Біла дама).

— 17 травня Анатолію Федоровичу виповнилося б 69 років, — сказала вдова Шекери, балерина, нині педагог-репетитор Національної опери Елеонора Стебляк. — Фестиваль поступово набирає обертів, зростає його авторитет. Я рада, що нашому оргкомітету вдається заохочувати кращих танцівників та балетмейстерів. Крім почесного диплома, ми, завдяки спонсорам, втретє вручаємо грошову премію ім. Шекери. Її лауреатами вже стали прекрасні артисти Олена Філіп’єва (Київ) та Костянтин Костюков (Белград), а цього разу відзначено роботу Віктора Яременка. У творчій спадщині Анатолія Федоровича є багато прекрасних вистав. Сподіваюся, що до 70-річчя Шекери нам вдасться відновити його «Легенду про кохання». Це перша постановка Анатолія Федоровича, створена на київській сцені, що прославила його не тільки в нашій країні, а й за кордоном.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: