У понеділок, 26 квітня, на засіданні Парламентської Асамблеї Ради Європи знову розглядатимуть «українське питання». Точніше, «мукачiвське питання».
У прийнятій на початку нинішнього року резолюції «Політична криза в Україні» ПАРЄ вже висловлювала стурбованість тим, що відбувається в Мукачевому, та закликала вирішити цю проблему в рамках законодавчого поля України. Однак для того, щоб усі сторони конфлікту усвідомили необхідність активніше шукати способи його вирішення, знадобилося, як бачимо, ще близько трьох місяців. «Знадобилося», щоб 18 квітня, коли в Мукачевому було здійснено чергову спробу обрати мера, там розігралася справжня кримінально-політична драма — з погромами на виборчих дільницях, викраденням бюлетенів, «безслідним зникненням» членів територіального виборчкому, побиттям народних депутатів від «Нашої України» (зокрема, знову дісталося Юрію Павленку, який постраждав у день зриву з’їзду «НУ» 31 жовтня минулого року в Донецьку), нападами бритоголових молодиків на міськраду тощо. Схоже, планка, визначувана методами ведення політичної конкуренції, в українському політикумі опустилася вже так низько, що далі просто нікуди...
У своєму вчорашньому виступі з парламентської трибуни віце-спікер Олександр Зінченко, який очолював спеціальну парламентську комісію, що терміново виїхала до Мукачевого, назвав ситуацію в місті «критичною, що ставить під сумнів демократичні цінності». «Взагалі створилося враження, що місцевого самоврядування в Мукачевому просто немає, — сказав також О. Зінченко. — Відповідні таблички на кабінетах є, а самоврядування немає».
Міністр внутрішніх справ України Микола Білокiнь, який брав участь в обговоренні цього питання в парламенті, заявив, зокрема, що внаслідок проведення оперативно-розшукових заходів уже встановлено «деяких осіб, які могли бути причетними до скоєння цих злочинів».
Голова Служби безпеки України Ігор Смешко у свою чергу заявив, що СБУ мала інформацію про можливість «протиправних виявів» під час виборів у Мукачевому, яку тричі подавала до МВС. І. Смешко зазначив, що до компетенції СБУ не входить розслідування правопорушень, оскільки це є завданням МВС. «Спецслужба не повинна втручатися в політику і підміняти правоохоронні органи», — наголосив він. За словами Ігоря Смешка, СБУ має інформацію про те, що в обох основних кандидатів на пост міського голови Мукачевого були «групи підтримки», керівники яких мали стосунок до «певних угруповань кримінального спрямування». Голова СБУ також повідомив, що розпорядився — за дорученням Президента — про направлення до Закарпаття спеціальної комісії центрального управління СБУ на чолі з начальником департаменту захисту національної державності й боротьби з тероризмом.
Готовність керівників силових відомств давати депутатському корпусу роз’яснення (всупереч заявам деяких «нашоукраїнців» про те, що «силовики», мовляв, проігнорують обговорення цього питання у Верховній Раді), очевидно, заспокійливо вплинула на результат дискусії: парламент не підтримав внесений Віктором Ющенком, Юлією Тимошенко та Йосифом Вінським проект постанови, в якому пропонувалося звернутися до Президента з проханням звільнити із займаних посад голову АП Віктора Медведчука, міністра внутрішніх справ Миколу Білоконя та главу Закарпатської облдержадміністрації Івана Різака.
Безумовно, «мукачiвська криза» матиме негативні зовнішньополітичні наслідки. Зовнішні спостерігачі практично миттєво спроеціювали її на майбутню президентську кампанію. Лідери вітчизняної опозиції вже висловили надію на те, що ОБСЄ з урахуванням сумного досвіду виборів у Мукачевому «зможе впровадити в Україні нетрадиційні (?) посилені процедури міжнародного спостереження за виборами президента, як у день голосування, так і під час передвиборних перегонів». Як заявила в інтерв’ю журналістам після зустрічі «опозиційної трійки» із зарубіжними дипломатами (на зустрічі були присутні 22 посли, представники Єврокомісії, ОБСЄ, Бюро інформації Ради Європи) Юлія Тимошенко, опозиція розраховує на те, що наступного понеділка на засіданні ПАРЄ заслухають інформацію представників України про ситуацію в Мукачевому, після чого ОБСЄ та спостерігачі «зроблять свій адекватний висновок». «Сумною генеральною репетицією майбутніх президентських виборів» назвали події в Мукачевому і в заяві Конгресу місцевої та регіональної влади Ради Європи.
Діалог влади й опозиції, проте, має місце: Президент України Леонід Кучма зустрівся з представниками блоку «Наша Україна», які виклали йому своє бачення мукачiвських подій. Президент, у свою чергу, пообіцяв Уповноваженому Верховної Ради з питань прав людини Ніні Карпачовій взяти розслідування обставин мукачiвських виборів під свій контроль.