Розгляд у парламенті в другому читанні законопроекту про пропорційні вибори до місцевих органів влади ознаменувався не менш жвавою дискусією серед депутатів і експертів, ніж нещодавнє друге читання його «старшого брата» — закону про пропорційні вибори до Верховної Ради України. Воно й зрозуміло, адже пропорціоналка на рівні області та району для нашої країни — справа досі нечувана, новий механізм ставить буквально з ніг на голову всю систему формування влади на місцях, даючи політичним партіям великі можливості. Не менш важливе й те, що прийняття даного закону — остання з умов, необхідних для консолідованого голосування щодо політреформи представників більшості та лівої опозиції.
До законопроекту подали понад 700 поправок, кожній із яких, щоб не порушувати регламент, парламентарії вирішили приділити увагу. Процедура розгляду до болю скидалася на вже згадане друге читання законопроекту про пропорційні вибори до Верховної Ради. Як і того разу, противники намагалися відволікти колег другорядними питаннями — так, фракція «Наша Україна» спочатку зажадала оголосити півгодинну перерву, а потім виступила з різкою заявою про нібито фальсифікацію урядом бюджету 2004 року. Були й досить критичні, емоційні виступи депутатів-мажоритарників, котрі переконували колег не голосувати за абсолютно неприйнятний, на їхню думку, для України законопроект. Так само, як і минулого разу, депутати вирішили працювати доти, поки рішення не приймуть. Противники законопроекту про вибори на пропорційній основі до місцевих органів влади подали три проекти постанов про його неприйнятність. Один із них вніс Василь Надрага (група «Народний вибір»), другий — група парламентаріїв на чолі з Анатолієм Раханським (фракція ПППУ- «ТУ»), третій — невтомний завсідник парламентської трибуни, нашоукраїнець Юрій Кармазін. На думку авторів цих постанов, введення пропорційної системи виборів порушує Конституцію України, що гарантує всім громадянам, попри наявність партійного квитка, право на рівну участь в управлінні державою, а також це може призвести до дезорганізації влади на місцях. При цьому Анатолій Раханський запропонував питання про вибори в Криму винести до окремого законопроекту. Як показало голосування щодо проектів постанов про неприйнятність вищезгаданого документа (за кожною з них набралося від 131 до 138 голосів), пропорціоналка на місцях справді має серйозних противників, проте їхнього потенціалу недостатнього для блокування прийняття рішення. До того ж, оскільки проти законопроекту досить злагоджено голосували фракції «Наша Україна» та БЮТ, можна припустити, що й ці їхні дії були значною мірою спробами вставити палиці в колеса політреформи.
Розгляд поправок також тривав за випробуваною минулого разу схемою — більшість із них ледве набирали сотню голосів. На момент верстки номера парламент устиг розглянути кількасот поправок і лише декілька з них схвалити. Серед останніх — про те, що не мають права голосувати на місцевих виборах громадяни України, яких суд визнав недієздатними, а також громадяни, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі, за що висловилися аж 311 депутатів. Крім того, парламентарії підтримали поправку, згідно з якою в місцевих виборах не беруть участь військовослужбовці строкової служби. А щодо того, які будуть результати голосування із законопроекту загалом, більшість депутатів і експертів, із ким вдалося поспілкуватися кореспонденту «Дня», були одностайні — законопроект пройде. Так, на думку політолога Володимира Бондаренка, кількість депутатів, готових проголосувати або проти, або взагалі не голосувати, вичерпується неповними півтори сотнями, які наполягали на неприйнятності законопроекту. «Інші три сотні, крім, природно, кількох десятків відсутніх, напевно проголосують «за». Бо якщо парламентарій не є завзятим опонентом пропорційної системи на місцях, він не піде на ризик виявитися зарахованим до противників політрефороми, з якою пов’язується законопроект, і, швидше за все, підтримає його», — переконаний політолог. А в разі підтримки даного законопроекту експерти прогнозують його швидке підписання Президентом України, можливо, навіть наступного дня. А це в свою чергу з дуже великою часткою ймовірності означатиме, що, як і прогнозував постійний представник Президента в парламенті Олександр Задорожній, проект закону про внесення змін до Конституції поставлять на голосування вже цього тижня, можливо, завтра.