Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЖИВИЙ КУТОЧОК

Пернаті на Дніпропетровщині святкують новосілля
24 березня, 2004 - 00:00

Пернаті на Дніпропетровщині святкують новосілля

Прихід весни цього року влада Дніпропетровщини відзначила нетрадиційно — з ініціативи глави облдержадміністрації Володимира Яцуби на території області стартувала акція під назвою «Дах для птахів». Передбачається, що вже найближчими днями в містах і селах області для птахів, які прилітають із півдня, буде встановлено п’ять тисяч шпаківень. Початок акції у минулі вихідні поклали самі керівники області та їхні підлеглі, які власноручно прикріпили до дерев близько сотні новеньких шпаківень у центральному міському парку імені Л. Глоби.

Як заявив представникам преси заступник глави облдержадміністрації Володимир Мелещик, турбота про екологію на Дніпропетровщині — це настійна необхідність. За рік промислові підприємства регіону викидають у довкілля майже 100 тисяч тонн шкідливих речовин. Підтримати рівновагу в природі й очистити повітря здатні дерева, які також потребують захисту, наприклад, від шкідників. Привабити птахів до населених пунктів, на думку фахівців, допоможуть шпаківні, які за домовленістю з владою виготовили на промислових підприємствах, що є головними забруднювачами навколишнього середовища. Усього в Дніпропетровську тільки протягом першого дня акції в міському парку встановили близько 500 шпаківень. «Ми хочемо, — сказав В. Мелещик, — щоб народ чув спів птахів, а наші діти, гуляючи в парках, впізнавали пташині голоси», розповiдає Вадим РИЖКОВ , «День».

Хто найвухатіший?

Одразу на думку спадають слони. У африканського слона вуха-лопухи можуть досягати від основи до вершини 1,5 метра, в індійського вони дещо менші — близько 0,5 метра. Щоправда, хоча вуха у слонів великі, виходить, що завдовжки вони менш за чверть довжини тіла. А от у Монголії та Китаї живе, мабуть, найвухатіший звір — довговухий тушканчик. Сам він завдовжки всього 9 сантиметрів, а вуха — цілих 5 сантиметрів, більше за половину довжини тіла. Дуже великі вуха має й маленька африканська лисичка — феньок. Сама вона менша за кішку, зате її вушка сягають 15 сантиметрів. Є ще декоративна, штучно виведена порода кроликів iз дуже довгими вухами, називається вона «брюссельський баран». Вуха в цих кроликів згорнуті обабіч голови й чимось нагадують закручені баранячі роги. Довжина розпрямлених вух кролика-барана досягає 2-3 метрів.

У світі багато звірів iз «вухатими» іменами. Вухата лисиця, вухатий їжак, китицевуха свиня, чорновуха білка, великовуха ліана та великовухий хом’як, біловухий стрибун, великовухий стрибун, вухаті тюлені й багато інших. У Сибіру мисливці зайця-біляка звуть «вушкан». Русака й біляка можна відрізнити за вухами, якщо загнути зайцю вуха вперед, до носа. Якщо вуха дістають до кінчика носа або навіть трохи довші — це русак; якщо вуха коротші за мордочку — це біляк. От тільки незручність: спійманого зайця найзручніше тримати рукою за вуха.

Вухами тварини не лише слухають: ними відганяють мух, подають сигнал «я гніваюся», семафорять дітинчам «йди за мною». Вухами навіть кермують у польоті, використовують їх для повітряних маневрів — так роблять деякі кажани. У них вушка зрослися в жорсткий кіль — «кермо висоти». А у звірів, що живуть на півночі, для зменшення тепловтрат вуха менші, ніж у їхніх родичів на півдні. Тож можна сказати, що вухами ці тварини потіють.

Старший із вовків

Результати нещодавнього дослідження, проведеного індійськими вченими, спростовують поширений погляд про походження вовків. Як довели вчені, ці хижаки вперше з’явилися не в Північній Америці, а в Індії. «Коли ми починали дослідження індійських вовків, то думали, що вони — усього-на-всього один із підвидів вовка, — повідомив доктор Джала з Інституту живої природи Індії. — Але вивчивши зразки ДНК індійського вовка, ми виявили, що це — відмінний від інших повноцінний різновид, вік якого близько мільйона років. Індійський вовк старший за всіх вовків у світі». Таким чином, генетичний аналіз показав, що вовки вперше з’явилися в передгір’ях і горах Гімалаїв. Однак чисельність гімалайських вовків у дикій природі катастрофічно мала — за оцінками вчених, живими залишилося не більше аніж 350 тварин, повідомляє Membrana.ru .

231-річний Віскі

Жителька англійського графства Ессекс Жан Стоун стверджує, що її 33-річний кіт на ім’я Віскі — найстаріший у світі. Виходячи з того, що порівняно з віком людини роки, прожиті кішкою, рахують у співвідношенні 1:7, Віскі можна порівняти з 231-річним ді дком, повідомляє obozrevatel.com.ua . Жан Стоун розказала, що вона знайшла його в сміттєвому баку в Східному Лондоні 17 березня 1971 року. Він був крихітний, сліпий, напевно, народився зовсім недавно. «Я ніколи не думала, що він проживе так довго, — продовжує хазяйка. — Тим більше за такого жахливого початку життя». Віскі, в якого через похилий вік уже не залишилося передніх зубів, відсвяткував свій 33-й день народження смачним обідом і тривалим сном. Жан Стоун претендує на те, щоб її кота- довгожителя занесли до Книги рекордів Гіннесса. Але ветеринари ще не підтвердили віку Віскі. Ниніс довгожителькою-рекордсменкою серед кішок вважається занесена до Книги рекордів 27- річна Каталіна Леді. Вона народилася 11 березня 1977 року й живе в Австралії.

Газета: 
Рубрика: