Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Загроза у відкритій формі

Завтра — Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом
23 березня, 2004 - 00:00

Минулої неділі на головній вулиці столиці відбулася акція, присвячена цій даті. Її завдання — позначити рівень поширення хвороби. Адже щодня в Україні від туберкульозу помирає 30 осіб і реєструється 82 новi випадки цього захворювання. Як свідчать офіційні дані, сьогодні в Україні в протитуберкульозних установах перебуває понад 680 тисяч хворих, повідомляють podrobnosti.ua. 14 тисяч хворих на активну форму туберкульозу перебувають у місцях позбавлення волі. Загалом же, за статистикою, 10 тисяч життів туберкульоз забирає щороку.

Природно, нагадують медики, статистика не відбиває реального стану речей. Насправді число заражених туберкульозом в Україні — близько 1,5—2-х мільйонів осіб. Ситуація головним чином погіршується тим, що переважна більшість співгромадян звертається по допомогу до медиків тоді, коли вона вже не актуальна, або ж хворі не отримують відповідного лікування і заражають інших.

Медики продовжують акцентувати увагу на тому, що туберкульозом легко заразитися навіть при нетривалому контакті з хворою людиною чи твариною. Це може статися, наприклад, при споживанні зараженого м’яса чи кисломолочних продуктів. У зв’язку з цим потрібно відзначити також і той факт, що в агропромисловому комплексі сьогодні нараховується близько 26 — 27 тисяч тварин, хворих на цю інфекцію.

До того ж спеціалізовані медичні установи для хворих на туберкульоз у нашій країні, як зазначають фахівці, фінансуються лише на 30—40 % від потреби. Своєю чергою це породжує нову проблему — поширення так званого хіміорезистентного туберкульозу. Основними причинами його виникнення є якраз через нестача специфічних протитуберкульозних препаратів і їхня дорожнеча. Багато хворих лікується неправильно, нерегулярно, з перервами: мікобактерії туберкульозу чудово пристосовуються до цих ліків і навіть починають краще розмножуватися в організмі хворого. Так виникає стійкість мікобактерій до одного-двох, навіть п’яти і більше препаратів. Разом із тим сучасні досягнення фтизіатрії і фтизіохірургії дозволяють успішно виліковувати до 96—98% хворих на туберкульоз...

Олеся ПАЛАМАРЮК
Газета: