Учора Харківська профспілка підприємців проводила пікетування уряду. Щоправда, не прямо під його стінами, а трохи віддалік — в парку навпроти. Ближче пікетників не підпустили через макет шибениці, на якій розгойдувалося опудало затиснутого пенсійними внесками підприємця. Але, схоже, що вартові громадського порядку прорахувалися: з висоти крутого схилу шибениця виглядала ще більш зловісно...
Як повідомив «Дневі» голова профспілки Володимир Цимбалюк, основна мета цієї акції — домогтися від уряду відкликати з Верховної Ради два «дискримінаційнi щодо дрібних підприємців» законопроекти (№4501 і №5158). У разі набуття ними чинності, підкреслив він, фінансове навантаження на фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності, які працюють за спрощеною системою оподаткування, зросте як мінімум удвічі. «Якщо раніше підприємці відраховували до Пенсійного фонду 10 гривень, то тепер їхній внесок становитиме 70 гривень», — сказав В. Цимбалюк. Профспілка вважає, що система відрахувань до Пенсійного фонду, яка була чинною до 2004 року (а вона наразі залишається в силі) є найбільш оптимальною для дрібних підприємців.
Усього до Києва приїхало 120 харківських підприємців — в основному ринкові торговці. Свої вимоги пікетники передали представникам першого віце-прем'єра Миколи Азарова і Держкомпідприємництва, які, за словами В. Цимбалюка, пообіцяли створити робочу групу за участю профспілки та розглянути на ній спірні моменти пенсійного законодавства. Домовилися, що потім сторони ще тиждень працюватимуть на своїх місцях, після чого знову зустрінуться, щоб вийти на остаточну ухвалу. У грудні минулого року профспілка вже провела під цими гаслами на ринках Харкова одноденний страйк і її підтримали десятки тисяч ринкових торговців.
Друга вимога харківських підприємців — встановлення граничних тарифів на ринкові послуги. Протягом двох років Харківська облдержадміністрація не виконує відповідної постанови уряду. «У результаті господарі ринків спустошують кишені ринкових торговців, встановлюючи захмарні ціни», — сказав В. Цимбалюк.
Нагадаємо, що раніше Харківська міська рада зверталася до прем'єр-міністра Віктора Януковича і глави ВР Володимира Литвина з проханням про термінове припинення дії окремих норм закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 1 січня 2004 року. У зверненні зазначалося, що його норми суперечать Указові Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва». Зокрема, згідно з указом, «спрощенці» сплачують внески до Пенсійного фонду в складі єдиного податку, в той час як закон вимагає від них робити прямі внески до фонду. У результаті виникає, так зване подвійне оподаткування. Міськрада також просила прискорити розгляд законопроектів, які регламентують діяльність суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування і звітності.
Голова Українського фонду підтримки підприємництва Ірина Горіна, коментуючи на прохання «Дня» акцію харківських підприємців, сказала: «Я тісно працюю з Держкомпідприємництва, і знаю, що цього року має з'явитися закон про малий бізнес. Він і покликаний цю проблему розв'язати. А взагалі ситуація з малим підприємництвом створилася жахлива. Воно, власне, підвішене на гачок. Спрощена система оподаткування в колишньому вигляді залишиться лише до 2005 року. До того ж, плутанина з Пенсійним фондом також тисне на підприємців. Сьогодні мале чи, точніше сказати, дрібне підприємництво з усіх боків затиснуте так, що змушене рахувати кожну копійку. На мій погляд, поки ми не докладемо всіх зусиль до того, щоб дуже швидко ухвалити нормальний закон щодо малого бізнесу, ця проблема залишатиметься. Мені здається, і Кабмін, і Мінфін не дуже налаштовані на те, щоб знаходити прийнятне вирішення питання. Зараз усі зацікавлені в тому, щоб будь-якими засобами наповнити бюджет, а проблемами малого бізнесу ніхто особливо не займається. Ми, прогресивні урядовці, підтримуємо підприємців, які приїхали з Харкова — вони діють правильно. А ми зі свого боку також натискаємо на Верховну Раду та Кабмін, щоб вони швидше розглядали вищезгаданий закон. Чим швидше його буде прийнято, тим швидше і з полегшенням зітхнуть «спрощенці».