Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нелюбов до нерезидентів

«Відв’язка» від долара здатна викликати проблеми
12 лютого, 2004 - 00:00

Раніше головний банкір країни Сергій Тігіпко висловлював упевненість у тому, що до кінця 2004 року курс євро до долара все-таки почне знижуватися. Тепер він просто світиться стабільністю. Тігіпко впевнений, що незважаючи на тривалу тенденцію до зміцнення курсу євро до долара, валютна політика Національного банку України не зазнає змін, а гривня в 2004 році залишиться прив’язаною до долара. З його слів, питання про так званий «кошик» валют сьогодні не стоїть на порядку денному. У вівторок Тігіпко наголосив, що частка долара в структурі розрахунків зовнішньої торгівлі на сьогодні становить 70%, і з усього видно, що вона не скорочуватиметься найближчим часом. З початку року курс гривні до долара зміцнився всього лише на 0,01%. Разом із тим стосовно євро курс гривні знизився на 1,72%.

Водночас голова НБУ підтвердив збільшення частки євро в структурі золотовалютних резервів Нацбанку. «Зараз центральні банки багатьох країн зменшують обсяги долара і збільшують обсяги євро. Можу сказати, що ми зробили це швидше за інших і вважаємо, що на сьогодні структура резервів оптимальна», — сказав Тігіпко. (Щоправда, про співвідношення долара та євро в структурі українських резервів голова Нацбанку не сказав, пославшись на конфіденційність цієї інформації).

Як повідомив С. Тігіпко, валові золотовалютні резерви НБУ з початку поточного року вирос ли на 3,5% і досягли $7,177 млрд. Перший заступник голови НБУ Арсен Яценюк уточнив, що до кінця 2004 року вони досягнуть $8,5 млрд. (з урахуванням виплат із зовнішнього боргу). Згідно з його прогнозом, «загальне накопичення буде $9,5 млрд., але з урахуванням зовнішніх платежів фактичне нетто-збільшення (резервів. — Авт. ) до $8,5 млрд. Але протягом року без урахування зовнішніх платежів резерви сягатимуть навіть $10 млрд.». Нагадаємо, що цього року Мінфін планує виплатити з державного бюджету з суми погашення й обслуговування державного боргу близько $2,4 млрд., у тому числі із зовнішнього боргу — $1,5 мільярда.

Компенсацією цих виплат може стати випуск Україною своїх облігацій. Яценюк вважає, що 2004 рік сприятливий для розміщення державних і корпоративних єврооблігацій. На його думку, досить серйозні основи для цього заклали ще минулого року. Він пояснив, що має на увазі успішне розміщення державних євробондів і ситуацію на зовнішніх ринках, де зберігаються відносно низькі ставки, а також «непогану демонстрацію» Україною й іншими перехідними економіками вміння користуватися механізмом залучення зовнішніх позик. «Увесь цей конгломерат чинників формує прекрасні умови для розміщення будь-яких інструментів на зовнішніх ринках», — підсумував А. Яценюк.

Що стосується внутрішніх позик, то Тігіпко вважає правильним обмеження обсягу купівлі облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) нерезидентами та впровадження процедури обмеження цього обсягу комісією, що складається з трьох представників Мінфіну і трьох — Нацбанку. «Національний банк, який стежить і має уявлення про структуру платіжного балансу, про це повинен турбуватися», — зазначив він. Раніше таких обмежень на придбання нерезидентами ОВДП України не було, проте НБУ веде окремий облік нерезидентів-власників ОВДП.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: