Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дiлiть на чотири

Що покладе парламент на ощадкнижку?
11 грудня, 2003 - 00:00

Згорілі внески Ощадбанку СРСР можуть перерахувати за новим курсом карбованця.

Верховна Рада звернулася до Кабінету Міністрів із рекомендацією розробити новий механізм компенсації втрачених вкладів Ощадбанку СРСР. Відповідний законопроект депутати планують прийняти до кінця першого півріччя наступного року. Нинішній механізм передбачає видачу кожному вкладникові 50 гривень на рік, незалежно від суми вкладу та кількості «згорілих» рахунків. За різними підрахунками, якщо цю систему компенсації не буде змінено, повна виплата може тривати... 270 років.

Спеціальна комісія Верховної Ради для пошуку джерел компенсації вкладів Ощадбанку СРСР вже подала урядові певні ідеї, які можуть увійти до нового законопроекту. Насамперед, пропонується випустити так звані компенсаційні облігації. Голова комісії Катерина Фоменко вважає, що коли кожен ошуканий вкладник отримає на руки цінні папери, які гарантуватимуть виплату всієї суми зі «згорілого» рахунку, то це дозволить державі довідатися хоча б про реальне число громадян, які претендують на компенсацію. На сьогоднішній день ні в українському «Ощадбанку», ні в Кабінеті Міністрів немає повного переліку потерпілих вкладників, які живуть і досі не викинули заповітні сірі книжечки.

Ця ідея загалом Кабмінові сподобалася. Заступник міністра фінансів Федір Ярошенко, який займається цим питанням в уряді, заявив, що випуск компенсаційних облігацій цілком може ввійти до нового механізму компенсації вкладів. Але, за його словами, Кабінет Міністрів піде на підготовку нового законопроекту лише за трьох умов. По-перше, сума заборгованості Ощадбанку СРСР перед вкладниками, яку оформлять у компенсаційні облігації, не буде визнана державним боргом. По-друге, облігації не буде використано для сплати комунальних платежів, медичних та інших послуг — на це прийматимуться лише «живі» гроші. По-третє, уряд збирається зробити перерахунок реального курсу радянського карбованця до української гривні на момент розпаду Ощадбанку.

Згідно з чинним законом, який було ініційовано комуністами, затверджено курс 1крб./1,05грн. Насправді, за словами Федора Ярошенка, враховуючи приховану інфляцію та товарний дефіцит, які не відбивалися в радянській статистиці, вартість радянських грошей була набагато меншою. На користь цієї думки, говорить і той факт, що більше аніж половина вкладів до Ощадбанку СРСР було зроблено за останні декілька років перед розпадом Радянського Союзу. Простіше кажучи, в умовах економічної кризи люди не могли витратити гроші на купівлю товарів (крамниці ж були порожніми!) і були змушені просто відкладати їх на ощадкнижку.

Яким чином буде проведено остаточний перерахунок суми «згорілих» вкладів, наразі невідомо. Цілком можливо, що «обмінний курс» стане предметом гострої дискусії. На сьогоднішній день у Кабміні є лише результати досліджень, проведених декілька років тому робочою групою на чолі з колишнім віце-прем’єром Василем Роговим. Проведені цією групою розрахунки визначили привабливий для Кабміну курс 4,4 крб./1 грн. Це дозволило б урядові знизити загальну суму, яку належить компенсувати, до 25—30 мільярдів гривень. У такому разі цілком реальною виглядала б повна компенсація вкладів Ощадбанку СРСР в доволі реальному майбутньому. Графік виплат передбачається затвердити після того, як стане відома загальна кількість громадян, які подали заявки до українського Ощадбанку. У залежності від цього, буде випущено облігації з терміном на один, два, три роки і так далі, до повної виплати.

Не виключено, що для виплат потерпілим вкладникам Ощадбанку СРСР буде створено спеціальний позабюджетний фонд. Фракція КПУ у Верховній Раді вже розробила відповідний законопроект. Новий фонд передбачається наповнювати за рахунок спеціальних зборів за торгівлю іноземною валютою, автомобілями та ювелірними виробами. Сюди ж планується зараховувати й 70% коштів, що заробляються Фондом держмайна на приватизації. Депутат Катерина Фоменко, окрім того, пропонує спрямовувати на виплату вкладникам і прибутки від нового податку — на нерухоме майно громадян. Шанси цих новацій бути затвердженими Верховною Радою зараз оцінити складно. Дуже вже ж політично благодатною напередодні виборів виглядає тема ошуканих вкладників.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: