Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дніпропетровщина увічнить пам’ять жертв Голодомору

4 грудня, 2003 - 00:00

Найближчим часом на південній околиці Дніпропетровська розпочнеться будівництво першого в області офіційного монумента жертвам Голодомору та політичних репресій. Його буде зведено на дев’ятому кілометрі шосе Дніпропетровськ — Запоріжжя, де ще в 70-і роки під час будівельних робіт випадково виявили масові поховання людей, які загинули за часів сталінського режиму. Проект монумента затверджено авторитетним журі, до складу якого ввійшли музейні працівники, відомі скульптори та архітектори, а також представники громадськості. Їх увазі в ході творчого конкурсу, який тривав півроку, було представлено цілий ряд проектів, серед яких лише два вважали за найбільш доречні.

Багато членів журі висловлювалися за оригінальний проект, який розроблено групою під керівництвом молодого дніпропетровського архітектора Сергія Полюшкіна. Він запропонував створити меморіальний комплекс навколо традиційного для українського степу насипного кургану. На макеті його вершина, розрізана навпіл, нагадує приціл гвинтівки, в який видно скульптурну композицію — дитину, яка плаче біля загиблої матері. Схили кургану автор запропонував засівати пшеницею — вічним живим нагадуванням про час великого голодомору в Україні.

Проте більшістю членів журі, внаслідок голосування, віддано перевагу більш традиційному проектові, розробленому групою дніпродзержинців під орудою скульптора Гарника Хачатряна. У центрі його скульптурної композиції буде стилізований хрест із розп’ятою фігурою, який символізує український народ. За творчим задумом автора, монумент жертвам голодомору та політичних репресій, який збудують недалеко від узбіччя пожвавленої автотраси, має бути видно ще здалеку всім, хто в’їжджає до Дніпропетровська. «Цей пам’ятник, — сказав на засіданні журі головний архітектор Дніпропетровської області Ігор Соколов, — має нагадувати всім живим, та особливо молоді, не лише про те, що перетерпіло тогочасне покоління, але й назавше затаврувати ганьбою час правління тоталітарного режиму!»

Варто зазначити, що керівник творчого колективу, який створив проект монумента жертвам Голодомору та політичних репресій, Гарник Хачатрян — уродженець Вірменії, народ якої в своїй історії також неодноразово переживав часи масового терору та геноциду. Своєю другою Батьківщиною скульптор, за його словами, вважає Україну, де йому довелося прожити багато років та створити цілий ряд творів, які відобразили в камені та бронзі пам’ятні імена й події. Лишень за останні роки в Дніпродзержинську було встановлено монументи матері, жертвам трамвайної аварії, яка сталася в місті влітку 1996 року, а також пам’ятник Тарасові Шевченку, у відкритті якого брали участь президенти України та Казахстану. Перемогу в останньому конкурсі Г. Хачатрян вважає великим творчим успіхом, а будівництво меморіалу — дуже відповідальною справою. «Пам’ять про жертви Голодомору, — говорить він, — для українців означає дуже багато й такий монумент на Дніпропетровщині, яка постраждала чи не більше за інші області, мав з’явитися вже давно».

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: