У той час як російські соціологи, виходячи з опитувань наших північних сусідів, констатують, що «Тузла не отьмарила дружби народів», українські говорять про погіршення ставлення наших співвітчизників до Росії після конфлікту, пов’язаного з будівництвом дамби в Керченській протоці. За даними опитування 1500 жителів Росії, проведеного Фондом «Общественное мнение» 1 листопада, про події навколо Тузли знають або щось чули 73% росіян. Однак ніяких змін у ставленні російських громадян до України соціологи не зафіксували. Близько 60% опитаних переконані, що Україна, як і раніше, є дружньою щодо Росії державою. Водночас, згідно з всеукраїнським опитуванням, проведеним з 30 жовтня по 6 листопада Фондом «Демократичні ініціативи» та компанією «ТNS Україна», 18% респондентів заявили, що їхнє ставлення до Росії після тузлівського конфлікту змінилося в гірший бік, 2% почали більше симпатизувати північному сусідовi, а 70% залишилися на своїй попередній позиції щодо Росії.
Ситуація навколо будівництва дамби наклала відбиток і на ставлення наших співвітчизників до перспективи формування Єдиного економічного простору. Тепер лише 30% опитаних вважають, що Україні потрібно ратифікувати підписаний Президентом Л. Кучмою договір про формування ЄЕП. 20% — категорично проти ратифікації (на початку жовтня завзяті противники участі України в такому альянсі становили всього 9% населення). 17% респондентів вважають, що договір можна ратифікувати, але тільки після з’ясування всіх причин конфлікту.
А причини конфлікту українці оцінюють по-різному: найбільша кількість опитаних (всього в дослідженні брало участь 1200 чоловік) — 22% — вважають конфлікт не більш ніж непорозумінням; 20% вбачають у ньому «провокацію Росії, щоб апробувати реакцію України»; 18% відзначили, що «все це — марний шум, звичайне будівництво дамби на російській території». 17,5% вважають, що «це перша, але не остання спроба Росії реалізувати свої територіальні претензії до сусідніх держав»; на думку 17%, це «спроба Росії шляхом загроз домогтися від України поступок у переговорах щодо розділення Азово-Керченського водного простору»; 12% вважають конфлікт «проявом постійної імперіалістичної політики Росії щодо країн СНД». Отже, сумарний підсумок оцінок українцями двостороннього конфлікту — не на користь Росії. Втім, росіяни також схильні захищати в цій ситуації свою країну: майже половина опитаних громадян РФ переконані, що у суперечці з приводу будівництва дамби правда на боці Росії, і тільки 2% — що України.
Дізнатися думку українців з приводу ситуації навколо о. Тузла намагалися також інші соціологічні компанії. Зокрема, згідно з опитуванням, проведеним Київським міжнародним інститутом соціології з 24 жовтня по 8 листопада, після подій, пов’язаних з Тузлою, на 6% зменшилася кількість українців, які хотіли б об’єднати Україну з Росією в одну державу (у вересні, до конфлікту, таких було 25%, у жовтні — 19%). На 5% збільшилася кількість тих, хто вважає, що дві країни повинні бути незалежними, але дружніми державами (з 59% до 64%). Також на 3% зросла кількість прихильників такого погляду: відносини України та Росії мають бути такими ж, як і з іншими країнами (iз 11% до 14%).
Майже половина українців — 47% — вважають, що у разi офіційного висунення Росією територіальних претензій на острів Коса Тузла, необхідно вести переговори і досягти рішення, яке задовольнить обидві сторони. 35% респондентів обирають більш жорстку модель поведінки: «Тузла — це українська територія і повинна бути захищена». Всього 3% опитаних вважають, що «необхідно поступитися островом Тузла Росії, оскільки добрі відносини з Росією для України важливіші». Показово, що росіяни, вибираючи між варіантами відповідей «Росія у зв’язку з будівництвом дамби повинна твердо стояти на своєму» і «Росія повинна чимось поступитися, піти на компроміс», перевагу віддають першому (44%). Переговорний же шлях обирають усього 14% жителів РФ. Щоправда, більшість із них — люди з вищою освітою, тобто більш прогресивна та інтелігентна частина російського суспільства.
Українці також висловилися з приводу поведінки вітчизняної влади в цьому конфлікті. Половина населення України, згідно з опитуванням КМІС, вважає, що реакція керівництва країни відповідала ситуації; 28% респондентів висловили думку, що вона була недостатньо твердою, влада не виявила готовності захищати інтереси України. 8% переконані, що поведінка української влади була надто жорсткою. Всього в опитуванні брали участь 2050 респондентів, старших від 18 років.